Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Vücut Geliştirenler İçin 8 İdeal Besin

Vücut Geliştirenler İçin 8 İdeal Besin

Kırmızı Et

Protein değeri en yüksek olan et ürünüdür. Aşırı tüketildiğinde kolesterolü yükseltebilir. Bu nedenle, hazırlanan beslenme programındaki miktar kadar yenmelidir. Ayrıca alınan kırmızı etin yağsız kısımlardan seçilmesi tavsiye edilir. Aksi halde gereksiz kalori alınmış olur.

Tavuk Eti

Tavuk eti, kırmızı et kadar olmasa da protein değeri yüksek bir gıdadır. Ayrıca kalorisi kırmızı etten daha düşüktür. Özellikle kolesterolü yüksek olan kişilerde protein kaynağı olarak kırmızı et yerine tavuk eti tüketilmesi önerilir.

Balık Eti

blank

Balık eti, en ideal et ürünüdür denebilir. Balığın protein değeri tavuk ile eşdeğerdir. Hatta bazı balık türlerinde kırmızı et kadar protein bulunur. Ayrıca kalori değeri kırmızı etten düşüktür ve kolesterole etkisi bakımından kırmızı etten daha masumdur. Balığın içerisinde sporcular için çok önemli olan B12 vitamini de bulunur. Bu sayede yüksek miktarda enerji sağlar.

Yumurta

blank

Yumurta, bilindiği gibi iki farklı kısımdan oluşur. İç kısımdaki yumurta sarısı kalori deposudur. Sporcunun ihtiyaç duyduğu enerjiyi fazlasıyla karşılayabilir. Ayrıca kolesterolü yükseltir. Yumurtanın dış kısmındaki yumurta akı ise tamamen proteinden oluşur. Kas gelişimi için oldukça etkilidir.

Esmer Pirinç

blank

Esmer pirinç protein değeri en yüksek olan tahıllardan biridir. Beyaz pirinç gibi katkı maddesi de içermez. Bu sayede hem doğal hem de düşük karbonhidratlı bir pilav hazırlama olanağı verir.

Bulgur

blank

Bulgur, yüksek miktarda protein içerir. Kalorisi düşüktür. Bu sayede hem kas geliştirmek hem de yağlardan kurtulmak isteyenler öğünlerde bulgur tüketebilir. Yalnız çiğ köfte gibi bulgurun çiğ olarak kullanıldığı yemekler şişkinlik yaratır. Bu nedenle bulgur pilavı hazırlayarak tüketmek en ideal yoldur.

Zeytinyağı

blank

Zeytinyağı, yüksek miktarda enerji içerir. Ancak tereyağı gibi kolesterol yükseltme, damar tıkama benzeri sorunlara yol açmaz. Ayrıca sindirimin düzenlenmesine yardımcı olur ve şişkinliği önler.

Turunçgiller

blank

Turunçgiller yüksek miktarda C vitamini içerir. Bu sayede sporcunun vücut direncini artırır ve enerji verir. Ayrıca turunçgillerden alınacak vitaminler kas yapımında çalışan pek çok enzim için gereklidir.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
8 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 4,75 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

 1. Çekim sonrası ağrı dedi ki:

  Sizin favori besininiz ne? Bazılarını sindiremiyorum bazılarının tadı kötü bazıları da çok yavan.

 2. utku dedi ki:

  16 yaşındayım 6 aydır düzenli spor yapıyom . Son bir aydır düzenli olarak 5 yada 4 yumurta yiyorum sarısıyla birlikte ilerde bana zararı olur mu

  1. Metin dedi ki:

   Utku 1 antrenman öncesi iç 2 de antrenman sonrası iç eğer fazlaya kacirirsan protein fazlalığından protein idrarindan çıkmaya başlar buda kötü sonuclar alır sen dediğimi yap olmadı whey protein tozu al günlük gramaja uy yumurtanın sarisinda 16 gram beyazın da 11 gram protein var günlük 80 gram hakkın var 5 yumurta içersen 135 gram protein olur zehirlenmeye doğru gidersin bide aklında bulunsun protein şişirmez adamı yirtilan kasları daha hızlı onarır iyi antremanlar

   1. bilal dedi ki:

    Metin ere bihal mığ ere. 1- orta büyüklükte bir yumurtanın beyazında ortalama 4 gram protin var sarısında ise 2 gram. 2- yumurta içilmez yenilir

Yorum Yaz