Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Eve Dambıl Seti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eve Dambıl Seti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dambıl setleri, evde vücut geliştirme yapmak isteyenlerin ilk ihtiyacıdır. Dambıl alırken dikkatli olmak gerekir. Seçilecek dambılın kullanışlı olması yaşanabilecek olası sakatlıkların önüne geçecektir. Alınacak dambılların vücut geliştirme sürecinde uzunca bir süre yeterli olacak niteliklere sahip olması ve çabuk yıpranmaması  sizi ekstra maliyetlerden de kurtaracaktır. Üstelik bir eşya alıyorsunuz. Evinizde yer kaplayacak ve vücut geliştirme sürecinde sürekli kullanılacak bir eşya olacak. Dış görünümünü de ihmal etmek gerekir, evde kaplayacağı yeri bile… Motivasyonunuzu artıracak kullanışlı bir model spor için en iyisidir.

 

Ağırlık Eklenebilir Olmalı

Dambıl setleri yüzeysel bakıldığında yekpare olanlar ve ağırlık ekleme özelliği olanlar diye ikiye ayrılır. Yekpare olan dambılların ağırlığı değiştirilemez. Oysa iyi bir vücut geliştirme programı yapmak için egzersizlerde kullanılan ağırlıklar son sete doğru artırılmalıdır. Yekpare dambıllarda ağırlığı değiştirmek mümkün olmadığı için birkaç dambıl almak gerekecektir. Bu da fazla alan kaplanmasına neden olacaktır. Tek parça dambıllar genellikle spor salonlarında tercih edilir. Evde gerçekten vücut geliştirme yapmak isteyenler için ağırlık ekleme özelliği gereklidir. Ancak dambılları az kullanılacaksa sabit ağırlıklı dambıllar çok ucuza gelecek ve ihtiyacı karşılayacaktır.

 

Ağırlı-eklenebilir-dumbell-seti-UzmanTedavi.NET

 

 

Dambıl Barı Fazla Uzun Olmamalı

Ağırlık ekleme özelliği önemlidir. Ancak bazı eklemeli dambıl setlerinde ağırlıkların hacmi çok fazla olur. Bu da eklenecek ağırlıkların sığması için barın uzun yapılmasına neden olur. Dambıl barının ergonomik boyutlardan uzun olması bazı hareketleri yaparken dambılın kıyafetlere takılmasına neden olur. Kıyafetlere takılmasın diye hareket yanlış yapılabilir. Sakatlanma ve zorlanmalarla karşılaşılabilir.

 

Dambıl-barı-UzmanTedavi.NEt

 

Disklerin Çapı Küçük Olmalı

Bar uzunluğu gibi bara takılacak olan ağırlık disklerinin çapları da kullanışlılık açısından çok önemlidir. Ağırlıklar mümkün olduğunca küçük hacimli olmalıdır. Disklerin çapları çok büyük olursa bir çok harekette sakatlığa neden olabilecek zorlanmalar olabilir. Ayrıca ağırlıkların hacminin küçük olması evde kaplayacağı alan için de önemlidir. Başlarda göz önünde olmasa da fazla yer kaplayan bir dambıl takımı ileride pişmanlığa neden olacaktır.

 

Plastik (Vinyl) Kaplamalı Mı Metal Mi?

Plastik kaplamalı dambıllar büyü hacimli olur. Ağırlık eklenebilir olan çeşitleri de piyasada uygun fiyatlara satılmaktadır. Eğer büyük bir dambıl seti alacaksanız plastik kaplamalılar çok geniş hacme sahip olacakları için hiç kullanışlı  olmayacaktır. Ayrıca plastik kaplama dambıllar darbe aldığında kolayca açılıp hasar görebilir. İçleri kum benzeri şeylerle doludur. Ancak küçük ağırlıklar alınacaksa fiyat-performans parametresi göz önünde bulundurulduğunda plastik kaplamalılar çok uygun olacaktır.

 

Plastik-kaplama-dumbell-UzmanTedavi.NET

 

Metal İse Kaplamalı Olmalıdır

Dambıl setiniz metal ise alüminyum ya da krom kaplama olmalıdır. Eğer kaplaması yoksa dayanıklı ve sağlığa zararı olmayan bir boya ile boyanmış olmalıdır. Kalitesiz ve ucuz olan, kaplama ya da boya ile izole edilmemiş demir dambıl setleri zamanla oksitlenecektir. Pas da insan sağlığına zararlı bir maddedir. Ayrıca berbat bir görüntü oluşturacak ve bulunduğu ortamı kirletecektir.

 

Eldiven Kullanın

Ağırlık çalışmaya başlanmadan önce bir fitness eldiveni almak gerekir. Sürekli ağırlık kaldırmak hızlı bir şekilde elin nasırlanmasına neden olur. Direkt su toplaması olmaz ama zamanla ellerde ciddi bir nasırlaşma meydana gelir. Dambıl setleri ile kampanyalı olabileceği ve çok gerekli olduğu için dambıl setlerinin bir parçası da eldiven olmalıdır.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
4 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 5,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz