Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Hazır Yoğurt Mu Sağlıklı Ev Yoğurdu Mu ?

Yoğurt Nasıl Bir Besindir ?

Yoğurt, sütün mayalanmasıyla elde edilen ve çok eski çağlardan beri tüketilen bir besindir. Yüksek kalsiyum içeriği sayesinde kemiklerin güçlenmesine yardımcı olur. Bu nedenle bebeklik döneminin uygun aşamasından itibaren her yaşta yoğurt tüketilmelidir. Yoğurt üretimi, fabrikalarda yapılıp paketlerle piyasaya sunulduğu gibi evlerde de mayalamayı bilen kişiler tarafından yapılabilmektedir. Yoğurt, pastörize edilmemiş süt kullanılarak yapılır. Süt kaynatıldıktan sonra içine bir miktar yoğurt eklenir ve uygun sıcaklıkta bekletilerek elde edilebilir. Sıcaklık ortamını sağlamak mümkün olmadığı için mayalama kabı giysilerle sarılabilir. Mayalanma faaliyetleri nedeniyle oluşan ısı korunduğu takdirde sıcaklık yeterli olur. Özelikle ev hanımları ev yoğurdunun mu, yoksa hazır alınan yoğurdun mu daha iyi olduğunu merak etmektedir. İkisininde birbirine çeşitli üstünlükleri vardır. Bu yüzden biri diğerinden kesinlikle daha faydalıdır demek yanlıştır.

Yoğurdun Faydaları Nelerdir?

  ->  Yoğurt denilince ilk akla gelen şey kalsiyumdur. Yoğurt, diğer süt ürünleri gibi yüksek miktarda kalsiyum içeren bir besindir. Kalsiyum çocuklarda kemik gelişimini sağlarken yaşlılarda kemik erimesi riskini azaltır.

  ->  Yoğurt, içerisinde bulunan yararlı bakteriler sayesinde sindirim sisteminin çalışmasını düzenler. Düzgün çalışan bir sindirim sisteminde ise kolon kanseri görülme riski düşüktür.

  ->  Yoğurt yüksek miktara protein içerir. Bu sayede çocukların gelişimine oldukça faydalıdır. Ayrıca vücut geliştirme ile uğraşan kişilerde kasların büyümesine yardımcı olur.

  ->  Yoğurt, hem besleyici hem de kalori değeri düşük bir besindir. Rejim yapan kişilerin sofralarında daima yoğurt olmalıdır.

  ->  Yoğurt, vitamin ve mineral bakımından da oldulkça tatmin edici bir besindir.

Ev Yoğurdunun Özellikleri Nelerdir ?

  ->  Ev yoğurdu yapmak için alınan sütler, genellikle açık olarak satılmaktadır: Bu nedenle hijyenik olup olmadığı kesin değildir.

  ->  Ev yoğurdu hazırlamak için sütün fazla kaynatılması durumunda içindeki faydalı maddeler zarar görebilir ve yoğurdun da besin değeri düşük olur.

  ->  Ev yoğurdu katkısızdır. Bu durum sağlık açısından gayet iyidir ancak katkısız  olduğu için kısa sürede tüketilmezse  bozulabilmektedir. Doğal yoğurt buzdolabında 1 haftada bozulur.

Hazır Yoğurdun Özellikleri Nelerdir ?

  ->  Hazır yoğurtlar katkı maddesi içerir. Bu madde yoğurdun saklanma süresini uzatır. Ancak tüm kimyasal maddeler gibi bunların da vücuda zararlı etkileri vardır.

  ->  Hazır yoğurtların hijyenik bir ortamda üretildiğinin kanıtı yoktur. Çeşitli denetimler yapılır ancak hazır yoğurt alan bir kişi, yoğurdun temizliğinden evde kendi mayalayan kadar emin olamaz.

  ->  Hazır yoğurdun imalat aşamasında süt, denetimli olarak uygun sürelerde kaynatılır ve besin değerleri düşmez.

Bu bilgiler ışığında hangi şekilde yoğurt tüketileceği insanların kendi tercihidir. Ancak genelikle kalabalık ailelerde ev yoğurdu, az nüfuslu ailelerde ise çabuk tüketilemeyeceği için hazır yoğurt tercih edilir. En iyisi elbette doğal olanıdır. Ancak doğal olanını da işinin ehli birinin yapması gerekir. Hijyenik ortamlarda üretilmiş sütten, sütün besin değerlerini koruyarak elde edilmiş olan yoğurt en güzelidir.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz