Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Kurban Eti Nasıl Saklanır? (Tüm Merak Edilenler)

Kurban Eti Nasıl Saklanır? (Tüm Merak Edilenler)

Kurban Eti

Kurban İslam ülkelerinde yaygın şekilde uygulanan bir ibadettir. Bu ibadet yalnızca kurbanlık hayvanı kesmekle bitmez. Asıl uğraş bundan sonra başlar. Etin evde kalacak hissesi kısa sürede bitemeyeceği için bunların çiğ veya pişirilmiş halde saklanması gerekir. Etin sağlıklı bir şekilde saklanabilmesi için dikkat edilmesi gereken birçok nokta vardır.

Kurban Eti Nasıl Saklanır?

Kurban kesildikten sonra etin bozulmadan muhafaza edilmesi ve uzun süre tüketilebilmesi oldukça önemlidir. Bunun için kesim işleminde kir, pislik vs. bulaşan kısımların her şeyden evvel iyice yıkanması gerekir. Kurban eti 6-7 saat güneş görmeyen serin bir yerde açık halde her tarafının hava alacağı büyük bir tepside bekletilir. Kesinlikle poşetlenmiş halde kalmamalı ve üstü kapatılmamalıdır. Bu süre içinde kesim sıcaklığı denilen sıcaklık düşer ve et oda sıcaklığına gelir.

Oda sıcaklığına gelen etler eğer 2 gün içerisinde tüketilecekse cam veya metal kapların içerisine konularak buzdolabının normal kısmına yerleştirilir. Bu durumdaki etler buzdolabı poşeti veya plastik kaplara koyulursa bozulup kokuşma riski artar.

Uzun vadede tüketilmesi planlanan etler oda sıcaklığına geldikten sonra dolaba alınır. Dolapta tamamen soğutularak 4 dereceye getirilen etler artık parçalanabilir veya kıyma yaptırılabilir. Daha sonra günlük tüketilecek miktarlarda porsiyonlara ayrılır. Buz dolabı poşetleri ile ayrı ayrı koyulan porsiyon etler dondurucuya yerleştirilir. Dondurucu kısımdaki etler etin yapısına ve dondurucunun sıcaklığına göre aylarca saklanabilir.

Kurban etinin saklanmasıyla ilgili bilinmesi gereken bir başka husus ise bozulan etin çöpe atılması gerektiğidir. Et eğer bozulduysa yalnızca rengi değişen kısmın atılması kesin çözüm değildir. Çürüme, gözle görülmeyen şekilde de yayılmış olabilir.

Et Buzluktan Nasıl Çıkarılır?

Buzluktan çıkarılan et mutlaka bir gün önceden alt kısma koyulmalıdır. Oda sıcaklığında buzu çözülen etin üzerinde bakteri ürer ve et rengini büyük ölçüde kaybeder. Etin lezzetine de yansıyan oda sıcaklığında eti çözme uygulamalarından mutlaka kaçınmak gerekir.

Kurban Eti Hangi Şekillerde Saklanabilir?

  ->  Eti ufak parçalara ayırarak buzluğa koymak (Bu sayede pişirileceği zaman eti kesmek için uğraşılmaz.)

  ->  Eti kıyma şeklinde küçülterek buzluğa koymak

  ->  Eti kuşbaşı şeklinde kesip kavurarak kendi don yağının içinde normal soğutucu veya buzluk kısmına koymak

Kurban Eti Nasıl Kavrulur?

Koyun Eti İle

  ->  Öncelikle 100 gram kadar kuyruk yağı teflon tavaya koyulur. 5 dakika kadar piştikten sonra yağ kendini salar.

  ->  Koyunun budundan 1 kg kadar et kesilir ve kuşbaşı doğranır. Doğranan et de tavaya ilave edilerek 1 saat kadar pişirilir.

  ->  Bu süre içerisinde etin suyu biter ve dibine tutmaması için karıştırmak gerekir.

  ->  Etler piştikten sonra birer tutam tuz, karabiber, pul biber ve kekik de eklenir ve kavurma hazır hale gelir.

Dana Eti İle

  ->  Öncelikle tencerenin içerisine 1 kg dana kuşbaşı koyulur.(Az yağlı veya yağsız)

  ->  Kuşbaşı etler 10 dakika kadar pişirilir. Bu süre içinde kendi suyunu salar ve tekrar çeker.

  ->  Etler suyunu çektikten sonra yarım su bardağı kadar su ilave edilir. Bu su da bittikten sonra tencere ocaktan alınır.

  ->  Etler beklerken bir teflon tavanın içerisine bir çay bardağı ayçiçeği yağı koyulur.

  ->  Yağa birer tutam tuz, karabiber, pul biber ve kekik eklenir. Yağ kızdırıldıktan sonra haşlanan etler de tavaya alınır.

  ->  Etler kararana kadar pişirilir ve kavurma hazır hale gelir.(Etin fazla pişerek kuruyup sertleşmemesine dikkat edilmelidir.)

Enfes et yemekleri hazırlamak istiyorsanız Sağlıklı Yemek Tarifleri linkine tıklayarak yemek tarifleri bölümümüze göz atabilirsiniz.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz