Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Hazımsızlık Tedavisi

Hazımsızlık Tedavisi

Hazımsızlık Nedir?

Hazımsızlık yemek yedikten sonra midenin besinleri tam sindirememesi sonucu oluşur. Karın ağrısı vb. şikayetlere neden olabilir. Genellikle hazımsızlık yaşayan hastalar şikayetlerini tam olarak  tanımlayamazlar. Hazımsızlık yaşayan hastalar şikayetlerini genellikle mide yanması, ağza mide sıvısının gelmesi, geğirme, karın ağrısı ve midede bir dolgunluk hissi şeklinde tanımlarlar.

Hazımsızlık Nedenleri

  ->  Hızlı yemek hazımsızlığa sebep olabilir. Besinleri yeterince çiğnemeden yutmak  midesinde problem yaşamayan birinin bile hazımsızlık çekmesine neden olabilir. Diş ağrısı, damak ağrısı ve dişin olmaması gibi nedenlerden dolayı çiğneme safhasını kısa tutan kişiler hazımsızlık sorunu yaşamaya meyillidirler.

  ->  Bir diğer sebep de fazla yemektir. Yağlı yiyecekler ve hamur işi yiyecekler hazmı zor yiyeceklerdir. Hangi tarzda bir besin tüketilirse tüketilsin sık sık ve az az yemek gerekir.

  ->  Kişinin alerjisi olan ve farkında olmadan yediği maddeler de hazımsızlığa sebep olabilir.

  ->  Tükürük bezlerinin tam çalışmaması da sindirimi olumsuz etkiler. Çünkü tükürükteki sindirim enzimleri sindirimde önemli rol oynar.

  ->  Stres faktörü bazen en önemli etkendir .Çünkü tabiri caizse vücudumuzdaki en duygusal organ midedir. Ani duygusal değişimler ve sürekli stres hazım sıkıntısı için yeterli sebep olabilir. Sigara, alkol ve içilen bazı ilaçların yan etkileri de stres etkisini destekleyicidir.

 

Hazımsızlık Nasıl Geçer?

  #  Hazımsızlık için en iyi tedavi düzenli tuvalet alışkanlığıdır. Özellikle akşam yemeklerinden sonra tuvalete çıkmak  gerekir. Bağırsaklarda yer açılmasıyla sindirim kolaylaşır ve rahatlama olur.

  #  Yemeklerde baharat olarak kimyon kullanmak yemeklerin gaz yapmasını önler, sindirimi kolaylaştırır.

  #  Yürüyüş ve spor bağırsakları çalıştırır. Ancak yürüyüş temposunu ve yapılacak sporu doğru seçmek gerekir. Özellikle yemeklerden sonra yapılacak aktivitelerin temposu hafif olmalıdır.

  #  Süt ve süt ürünleri hazımsızlığa iyi gelir. Sütte yaşayan bakteriler sindirimi düzenlemeye yardımcı olur. Özellikle yemek borusu yanıyorsa mutlaka sütün denenmesi gerekir. Kefir, activa gibi ürünler tüketilebilir.

  #  Ayrıca sindirimi kolaylaştıran bitki çaylarını tüketmek de güzel bir seçenektir.

Ele aldığımız nedenlerin dışında mide kanseri, mide ülseri, safra kesesi problemleri, hava yutma, yemek borusundaki hareket bozuklukları, yemek borusu kanseri ve iltihapları, oniki parmak bağırsağı sorunları, pankreas hastalıkları ve kalın bağırsak hastalıkları hazımsızlığın sebepleri olabilir. Böyle şüpheler varsa doktora başvurmak ve erken teşhise yardımcı olmak hayati olabilir.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
2 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 4,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz