Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Obezite Nedir? Hesaplaması, Nedenleri ve Tedavisi

Obezite Nedir ?

Son yıllarda adını sıkça duyduğumuz obezite, aslında Dünya Sağlık Örgütü’ne göre vücuttaki yağ oranının vücut sağlığını bozacak kadar artmasıdır. Obezite bir hastalık olarak da düşünülebilir, başka hastalıkların sebebi olarak da değerlendirilebilir. Gelişmiş ülkelerde son 50 yıldır, bizim ülkemizde ise son 20 yıldır beslenme ve yaşama alışkanlıkları insanları obeziteye sürükleyecek şekilde değişmiştir. Eskiden sürekli hareket halinde olan küçük çocuklar, gelişen teknolojiyle birlikte evlerinde bilgisayar başında vakit geçirmeye başladı. Yine aynı şekilde eski yıllarda pek bilinmeyen hamburger, pizza vb. karbonhidrat oranı yüksek besinler çocuk yaştan itibaren tüm toplumun alışkanlığı haline gelmiştir. İş hayatının monotonluğu ve stresi de yetişkinleri boş zamanlarında spor yapmaya değilde evlerinde dinlenmeye yöneltmiştir. İşte tüm bu sebeplerden dolayı obezite çağımızın en yaygın hastalıklarından biri olmuştur.

Obezite Teşhisi Nasıl Koyulur ?

Obezitenin birçok belirtisi vardır. Bu nedenle obezite teşhisi konulabilmesi içinde hastalar birçok açıdan değerlendirilebilir. Bunlardan en yaygın olanı vücut kitle endeksidir. Vücut kitle endeksi kilonun, boyun karesine bölünmesiyle hesaplanır. Çıkan sonuç 19-25 arası ise normal kabul edilmektedir. Bunun düşüğü zayıf, yükseği ise obez olarak değerlendirilebilir. Ancak bu hesaplama sporcular gibi yoğun kas kütlesine sahip kişilerde farklılık gösterebilir. Ayrıca geniş omuzlu kişilerde de sonuç fazla çıkabilir. Bu yüzden ölçümlerin bir uzman tarafından yapılıp değerlendirilmesi daha sağlıklı sonuçlar verecektir.

Obezite Oluşum Nedenleri

  ->  Hareketsiz yaşam

  ->  Karbonhidratlı besinlerin aşırı tüketilmesi

  ->  Çok fazla uyuma

  ->  Geç saatlerde yemek yeme

  ->  Yetersiz su tüketimi

  ->  Stres

Obezitenin Zararları ?

  ->  Damar tıkanıklığı ve kalp krizi riskinin artması

  ->  Karaciğer, böbrek gibi organların yağlanması

  ->  Organların daha fazla çalışması ile erken yaşlanma

  ->  Merdiven çıkma, tempolu yürüme gibi günlük aktivitelerde çabuk yorulma

  ->  Küçük çocuklarda zeka geriliği

  ->  Şeker hastalığı

Obezite Tedavisi ?

  ->  Obezite tedavisinin ilk aşaması hareketlenmeye teşvik etmektir.

  ->  Beslenme düzeni normal kilolara gelinceye kadar daima harcanandan daha az enerji almaya yönelik hazırlanmalıdır.

  ->  Obezite nedeniyle oluşabilecek kalp rahatsızlıklarına karşı sürekli kontroller yapılmalıdır. Çünkü kişi hem obez hem kalp hastası olursa spor yapma şansı da kalmaz ve çok kötü sonuçlar görülebilir.

  ->  Obezite tedavisinde psikolojik destek ve hastanın motivasyonu çok önemlidir. Tedavi uzun bir süreci kapsadığı için hastanın kararlılığını kaybetmemesi gerekir.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz