Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Protein Tozunun Zararları

Protein Tozunun Zararları

Protein Tozu Nedir?

Protein tozları bazı gıdalardaki protein içeriğinin ayrılarak konsantre hale getirilmesi ile elde edilir. Pudra görünümüne sahip ince tanecikli toz yapısında olurlar. Suyla ya da sütle karıştırılarak tüketilirler. Tadının güzel olması için genellikle çikolata aroması ya da çeşitli meyve aromaları eklenerek üretilir. Protein tozu katkılı “protein bar” ismi verilen çikolatalar da vardır.  “Supplement” diye de anılan protein tozları üretilirken şu gıdalar kullanılır:

  ->  Süt proteini

  ->  Soya proteini

  ->  Yumurta proteini

  ->  Kazein

 

Kimler Protein Tozu Kullanır?

Protein tozu sıradan bir insanın protein ihtiyacının karşılaması için pek tavsiye edilmez. Ağır bir şekilde güç ve vücut geliştirme antrenmanı yapan sporcular tercih edebilir. Kaslarda aşırı zorlama yapmayan spor dalları, dayanıklılık sporları, koşu vb. aktivitelerle uğraşan kişilere protein tozu önerilmez. Genellikle süt proteininden elde edilen “whey proteinleri” kullanılır. Vejetaryen beslenen kişilere de diyetisyen gözetiminde protein tozu önerilebilir.

 

Protein Tozu Zararlı Mı?

Doğal olmayan rafine bir besin takviyesinin tamamen zararsız ve doğal besinlerle eşdeğer olduğunu kimse iddia edemez. Elbette protein tozunun kaynağı tükettiğimiz besinlerdir fakat proteinin konsantre hale getirilmiş olması mutlaka doğaldan farklı bir etki yaratacaktır vücutta. Supplement endüstrisi kısa vadede ispatlanmış bir zararı olmadığını söylese de uzun vadede zararsız olduğu da ispatlanmış değildir.

Ancak her gün aşırı şeker, trans yağ ve günlük limitten çok çok fazla tuz içeren abur cubur yiyecekleri tüketen kişilerin protein tozunun zararları endişelenmeleri yersizdir.  Hayatımızda sanki en doğal şeylermiş gibi yer eden çikolataların, trans yağ ve aşırı tuz içeren cipslerin protein tozundan az zararlı olduğunu düşünenler yanılıyor. Elbette protein tozu daha etkindir ve konsantre bir gıda takviyesidir. Ancak insülin direnci başta olmak üzere birçok hastalığa sebep olan bu zararlı gıdaları gözü kapalı alanların protein tozuna kimyasal gözüyle bakmaları yanlıştır. Hele hele alkol ve sigara kullanan kişilerin bu konuya hiç eğilmemeleri gerekir.

Protein Tozu Vücuda Fazla Gelirse

Protein tozları ülkemizde uzman görüşü alınmadan kullanılıyor. Bu yüzden doğru kullanım miktarını bulmak şansa kalıyor. Spor yapmaya başladığı günden itibaren protein tozu kutusunun üzerindeki yazan ortalama miktarda kullanan insanların vücudu neye uğradığını şaşırıyor. Aynı günde hem ağır spora hem de vücudun daha önce hiç karşılaşmadığı konsantre proteine başlayanların vücudu bu duruma alışmakta güçlük çekiyor. Protein tozu vücudun kapasitesine göre fazla geldiğinde:

  ->  Böbrek yükünü artırır

  ->  Karaciğer yükünü artırır

  ->  Su kaybına neden olur

  ->  Su ile birlikte kalsiyum kaybına neden olur

 

Alerji Yapabilir

Protien tozları bazı kişilerde alerjiye neden olabilir. Kullanılan üründeki bazı protein çeşitleri bağışıklık sisteminin tepki vermesine neden olduğunda alerji meydana gelir. Süt içtiğinde ishal ya da mide bulantısı yaşayan kişilerin whey proteinlerinden uzak durması gerekir. Alerjinin belirtileri ise şöyledir:

  ->  Vücudun çeşitli yerlerinde kızarıklıklar

  ->  İshal 

  ->  Mide Bulantısı

 

Böbrek Hastaları İçin Sakıncalıdır

Böbrek hastalarının bir kısmının doğal beslenseler bile tüketecekleri gıdalardaki protein oranına dikkat etmeleri gerekiyor. Üstelik doğal besinlerdeki proteinler uzun süre sindirime uğrayarak kana yavaş karışsalar bile. Protein tozu böbrek yükünü artırdığı için böbrek hastalarına önerilmez.

 

Laktoz İntöleransı Varsa…

Laktoz intöleransı kişinin sütte bulunan laktozu sindirememesi anlamına gelir. Süt proteininden üretilen protein tozları laktoz intöleransı olan kişilerde sindirim problemlerine yol açabilir. Bu kişilerin özellikle konsantre protein tozlarından uzak durmaları gerekir. Bunun yerine izole protein tozlarını deneyebilirler. İzole protein tozlarında laktoz çok azdır.

 

Protein Tozu Almak Şart Mı?

Protein tozu kullanmak vücut geliştirme esnasında kasların çabucak onarılmasını ve hızlı gelişmesini sağlar. Kaslar hemen onarılmaya başlandığı için protein tozu kullananlar antrenmandan sonraki gün daha az hamlık çekerler. Bu da bir sonraki antrenman için daha hazır bir vücut demektir. Ancak protein tozu kadar hızlı sonuçlar almanızı sağlamasa da doğru beslenerek de rahatlıkla fitness yapabilirsiniz. Zaten vücudumuzun tabiatına en uygun olanı doğru ve doğal beslenmektir.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
4 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 5,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz