Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Fitness (Spor) Sonrası Görülen Kas Ağrıları Nasıl Geçer?

Antrenman Sonrası Oluşan Ağrılar

Antrenman yapanların tamamına yakını antrenman sonrası kas ağrılarıyla karşılaşır. Bu ağrı oluşumuna iyi tarafından bakıldığında antrenmanın yeterli düzeyde olduğuna işarettir. Ancak antrenmanın yeterli olması bu ağrılara katlanmak gerektiği anlamına gelmez. Sonuçta spor sağlık için yapılır ve günlük yaşam içerisinde ağrı duymak sağlıksız rahatsız bir durumdur. Bu nedenle antrenman yapanların ağrı oluşma sebeplerini, alınabilecek önlemleri ve ağrı tedavisini bilmesi gerekir. Aksi taktirde hem acı duyulur hem de spora olan ilgi azalır.

Antrenman Sonrası Kas Ağrıları Neden Oluşur?

Ağırlık veya sürat antrenmanlarında gelişebilmek için kaslara normalden fazla yükleme yapılır. Bu yükleme sonucu kas dokuları bir miktar zarar görür. Daha sonraki istirahat döneminde ise alınan besinler ve vücuttaki hormonlar sayesinde kaslar yeniden yapılandırılır ve daha gelişmiş bir kas yapısı ortaya çıkar. Kasların bu yeniden yapılanması sırasında ise birçok kimyasal olay olur. Kasların gelişmesi sırasında gerçekleşen kimyasal olayların ilki laktik asit salgılanmasıdır. Laktik asit, kas tarafından parçalanan glikozun artığı olarak nitelendirilebilir. Salgılanan laktik asit kas içerisinde ve çevresinde birikmeye başlar. Bu birikim ortamın pH değerini düşürür. Düşük pH da ağrı ve acı duyulmasına yol açar. Oluşan ağrıların geçmesi için ortamdaki laktik asidin uzaklaştırılması gerekir. Bunun için de belli bir süreç gerekir. Ağrı olan bölgeye hiçbir müdahale yapılmazsa solunum ve istirahatin etkisiyle laktik asit dağılabilir. Ancak ağrıyı daha kısa sürede geçirmek için pek çok yöntem geliştirilmiştir. Düzenli antrenman yapanların bu yöntemleri uygulamasını tavsiye ediyoruz.

Hangi Durumlarda Kas Ağrıları Görülür?

  ->  Spora yeni başlayanlarda kaslar alışık olmadığı için 3-4 gün şiddetli ağrı görülür. Halk arasında bu duruma hamlık adı verilir.

  ->  Normalde çalışılandan çok daha fazla ağırlıkla antrenman yapılması veya normalden daha hızlı egzersiz yapılması kaslara aşırı yük bindireceği için ağrı oluşabilir.

  ->  Antrenman sırasında yeterli nefes alınmaması. (Oksijen azlığı dokulardaki laktik asit birikimini artırır.)

  ->  Özellikle yüksek ağırlıkla yapılan antrenmanlarda set arası dinlenme çok önemlidir. Bu kısa süreli molalar kasın yeterince oksijen alabilmesini ve oluşan laktik asidin dağılmasını sağlar.

  ->  Antrenman programının değiştirilmesi ile daha önce etkin olmayan kas gruplarına birden fazla yük binmesi sonucu ağrı oluşabilir.

  ->  Isınmadan antrenmana başlamak kas ağrılarına ve hatta sakatlıklara yol açabilir.

  ->  Antrenman sonrası en çok çalıştırılan kasların esnetilmesi gerekir. Esneme hareketleri kasın istirahattaki duruma daha kolay geçmesini sağlar. Antrenman sonrası esneme hareketlerinin ihmal edilmesi kas ağrılarının en önemli nedenlerindendir.

Kas Ağrılarının Olmaması İçin Neler Yapılmalıdır?

Kas ağrıları gelişme aşamasındaki sporcularda hemen hemen kaçınılmazdır. Ancak ağrıları hayat kalitesini etkilemeyecek düzeylere indirmek önemlidir. Bunun için şu tedbirler uygulanabilir:

  ->  Her sporcu kendi seviyesine ve yapısına uygun bir antrenman programı belirleyip buna uymalıdır.

  ->  Antrenmanlardaki değişikler uzman hocalarla görüşüldükten sonra yapılmalıdır. Antrenman programı değişirken yeni egzersizleri hafif zorlukta yapmalıdır.

  ->  Kasları esnetmeden antrenmana başlanmamalıdır.

  ->  Koşu ve kondisyon antrenmanlarına önce hafif tempoyla başlamalıdır.

  ->  Tüm antrenmanların sonunda 5-10 dakika vücuda soğuma süresi tanımak için hafif tempoyla çalışılmalıdır. Özellikle koşu ve kondisyon antrenmanları yürüme ve benzeri hafif tempo ile tamamlamak gerekir.

  ->  Kas ağrısı olmaması için alkolden uzak durmak gerekir

  ->  Kas ağrısı olmaması için protein bakımından zengin beslenmek gerekir. Çünkü yorulan veya hasar gören kasların daha güçlü olması için ihtiyaç duyulan proteinin kasa aktarılması şarttır.

  ->  Antrenman sonrası en çok zorlanan kas gruplarının esnetilmesi gerekir. Bu sayede kas, daha kısa sürede dinlenme haline geçer.

Antrenman Sonrası Kas Ağrısı Nasıl Geçer?

  ->  Spordan sonra ılık duş almak ertesi gün ortaya çıkacak kas ağrısını azaltır.

  ->  Antrenman sonrası biriken laktik asidi dağıtmak için bol su içmek ve masaj yaptırmak faydalı olacaktır. Masaj yaptırma imkanı olmayanlar “foam rolling” denilen kendi kendine rahatlama yöntemlerini kullanabilirler.

  ->  Ağrılı ve zorlu bir antrenmanın ertesi günü çok hafif ve zorlayıcı olmayan egzersizler yapmak yarar sağlar. Çünkü zorlanmadan hareket eden kasın içindeki laktik asit daha kolay dağılır.

  ->  Antrenman sonrası görülen kas ağrılarının geçmesi için en faydalı yol uyumaktır. Uyku anında tüm kaslar gevşer ve dinlenir. Bu da kasların kendini daha çabuk yenilemesini ve ağrıların geçmesini sağlar.

  ->  İlaçsız yapılabilecek bir diğer yöntem ise ağrı olan bölgeye sıcak su torbası veya sıcak havlu uygulamaktır. Sıcak uygulamaları kasları gevşetir. Dayanılamayacak seviyede ağrılar için doktor tavsiyesi ile kas gevşetici haplar alınabilir.

Ağırlık antrenmanı öncesinde ve sonrasında beslenme de kaslarda oluşacak ağrı miktarını etkiler. Çünkü deformasyona uğrayan kas gruplarının onarımında gerekli yapı taşları beslenme yoluyla sağlanacaktır. Bu konuda bilgi almak için Ağırlık Antrenmanı Öncesi ve Sonrası Beslenme yazımızı linke tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

 1. Sporcu Girl dedi ki:

  Arkadaşlar squattan sonra bacak ağrısı normal mi?

 2. Yigit Turan Çavuş dedi ki:

  Bende daha yeni uyandim dün spor salonunda yaklaşık 4 saat spor yaptım daha 5 gün oldu kalkar kalkmaz ağrılarımı görmezden gelip duş aldım bıraz daha rahatladım ama geçmedi şimdi spora gidicem bırakmak yok devam (spor yoksa ?yok)

  1. rana dedi ki:

   Spordan sonra alman faydalı olur. Ertesi gün duşun çok etkisi olmayabilir.

 3. Erol Yorulmaz dedi ki:

  Oh be biraz rahatladım :)
  Boks çalışırken sağ kolumla omuz arasındaki yer ağrıyor,sol kolumun ise dirsek yeri ağrıyor biliyorum çalıştığım için ama bunu öğrendiğim iyi oldu…

  Şimdi araştıralım bakalım bu ph değerimidir nedir şu toksiti neyle uzaklaştırabiliyoruz….

  1. hamlık dedi ki:

   Bir terleme (dolayısıyla habire duş) bir de hamlık… Bu ikisine katlanan diğerlerini de halleder.

 4. Kağan Demirci dedi ki:

  Gülü seviyorsan dikenine katlanacaksın ⚘

 5. ahmet dedi ki:

  ağrıyan kasın üzerine devam etmelimiyim yok sa bi kaç gün dinlenmelimiyim

  1. kasçı gongan dedi ki:

   sen boşver dayı devam etme zaten devam edersen beyninide yiyeceksin

 6. Mustafa dedi ki:

  Arkadaşlar spordan sonra illaki ağrılarınız olacaktır bana ılık duş çok iyi geliyodu ve ağırlık kaldırmadan önce esneme hareketlerini mutlaka yapın. Son olarak acı yoksa kas da yok bunu unutmayın ?

 7. Etycat dedi ki:

  Ağrılarınız spordan kaynaklı kas ağrıları ise ağrının üzerine gidilmeli ve hafiften ağıra doğru spor programına devam edilmelidir. Ağrılarınız azalacaktır. Ağrılarınız incinme veya yırtılma vb. ise doktorunuza danışın.

 8. Sporun Simyacısı (denedim yanılmadım) dedi ki:

  Vizesi finali Sınavlardan koşturmacadan tatilden dolayı sürekli spora 2 ay 3 ay kadar ara verir ve tekrar başlarım bunu da 3 yıldır yapıyorum…her yeniden başladığımda da ilk 3-4 gün ağrıları çekerim sonrasında ağrı olmayacak korkmayın..Hatta tekrar gitmek için ağrıların tamamen geçmesini beklememek daha iyi geliyo çünkü aksi halde 4 yerine 7-8 günde geçiyo ikisini de denedim….tavsiyem bu ilk zamanlar bıkıp bırakmayın..Hatta tekrar gitmek için ağrıların tamamen geçmesini beklemeyin hafiflediğinde gidin ..Devam edin..

 9. Büsü dedi ki:

  Sanirim bacaklarimk hissetmiyorum agridan ölucem 3 gundur yapmaz olsaydim offf ??

 10. Idiiil dedi ki:

  Ilkkez baslanmissa agrilar normal hatta iyi birsey kaslarin calistigini gosteriyor onemli olan spor sonrasi beslenme..vucut besleyemedigi kası yakar!!!

 11. ;Yüzmede nefes dedi ki:

  Güzel ve değerli bilgiler için teşekkürler sitenizi takipteyim

 12. Mehmetertugrul dedi ki:

  Mrb arkadaşlar spora başlayalı 2 gün oldu ancak vücudumda özellikle göğüs ve kollarda aşırı derece ağrılar oluşmaya başladı.hareket etmekte bile zorlaniyorum. Acaba sporumu bıraksam.

  1. NYrnr dedi ki:

   3ay oluyor. Hâlâ ağır antreman sonrası o ağrıyı çekiyorum. Katlanamayacağını düşünüyorsan hiç devam etme. Gün geçtikçe ağırlıkların artacak ağrın da devam edecek. Kas çalışıyorsun ve olan da kas ağrısı yani olmazsa olmaz.

  2. Enes dedi ki:

   NYrnr adlı arkdaşımız durumu biraz yanlış özetlemiş. Yukarıdada dediği gibi uzun zaman boyunca ağırlık altına girmeyen kas grupları halk arasında söylendiği gibi hamlar yani kaslar paslanır bir nevi. Ben 1 yıldır bu işin içindeyim ve emin olun aynı acıları bende hissettim ama 1 veya en fazla 2-3 hafta içinde o ağrılarınız dinicektir. Çünkü vücudun bu duruma adapte olması için vakit tanımanız gerekir. Bu ağrılar geçtikten sonra bir sonraki ağırlık antrenmanlarınızdaki ağrılar gerçekten size kendinizi çok iyi hissettiricek özellikle esneme hareketleri yaparken :) Yerinde olsam sporu asla bırakmazdım..

  3. devrim dedi ki:

   Benimde spor umun 2.gününde ağrılarım artmaya başladı. 3. gün gitmedim. Bugün 4.günüm kas gevşetici kullanmama rağmen geçmedi ağrılar ne yapacağım bilmiyorum kollarımı hareket ettiremiyorum.

   1. burak dedi ki:

    aynı durum bendede var 1 gün spora gidip 1 gün gitmeme kararı almıştım 1.gün gittim gece sızlamalar başladı bugün 3.gün kollarımı açamıyorum felaket bi ağrı var ne yapcam bilmiyorum bende arkadaşım sürekli spor yap diyor

 13. Coni dedi ki:

  Squat yaparken dikkatli olun.squat dambil kaldırma ya benzemez ben gibi bilincsiz yaparsaniz. Sabah kalkarken sürprizi yasayabilirsiz.sirtim feci derecede agriyor.

 14. Alp Büyük dedi ki:

  Spor sonrası ağrıların bilimsel olarak tam bir açıklaması yoktur. Bu ağrıların laktik asitten kaynaklandığını söylemek ve laktik asidin günler içinde yavaş yavaş kasları terkettiğini söylemek ise büyük bir hatadır. Laktik asit vücuttan yapılan antremandan sonraki birkaç saat içinde zaten ayrılmaktadır.

Yorum Yaz