Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

En İyi Savunma Sporları ve Dövüş Sanatları

Savunma Sporu Nedir ?

İnsanlığın var oluşundan beri kendini savunma zorunlu ihtiyaçlar arasında yer almıştır. Bunun için mağaralara saklanma, silahlar üretme veya vücudunu doğru şekilde kullanmaya çalışma gibi şeyler denenmiştir. Vücudu ve sopa gibi künt silahları kullanarak insanların kendini koruma yöntemlerinin tümüne savunma teknikleri denir. Bu tekniklerin bir kısmı uluslararası düzeyde ele alınmış ve federasyonlar kurularak birer spor haline dönüştürülmüştür. Bu sporların bir kısmı olimpiyatlarda, dünya şampiyonalarında kendine yer bulabilmişken, bir kısmı yalnızca yerel salonlarda öğretilip yapılmaktadır.

En İyi Savunma Sporları Nelerdir ?

  ->  Boks: Boks, dünyadaki en eski savunma sporudur denebilir. İnsanlar kendilerini içgüdüsel olarak ilk önce yumruklarıyla savunurlar. Tabi ki boks sporu, ilk atılan yumruktan günümüze kadar çok fazla gelişme göstermiştir ancak temeli aynıdır. Kendini savunma, ayakta sağlam durabilme ve doğru şekilde rakibe saldırma konusunda pek çok sistemi barındıran boks sporu oldukça popüler bir savunma sporudur. Ancak yalnızca yumruklar serbesttir ve belden aşağı vurmak yasaktır.

  ->  Kick Boks: Kick boks, bokstan daha sert ve daha etkili bir savunma sporudur. Yumruğun yanı sıra tekmenin de kullanılabildiği bu sporda vücudun her yerine vurmak serbesttir. Kick boksta  güç ve esneklik aynı derecede önem taşımaktadır. Çünkü iyi tekme atabilmek ve gelen tekmelerden kurtulabilmek için esnek bir vücuda sahip olmak şarttır.

  ->  Kung-Fu: Kung fu yüzyıllardır bilinen bir savunma sporudur. Kökeni Çin’e dayanmaktadır. Yaklaşık 100 yıl öncesine kadar Çin’deki manastırlarda öğretilen bu sporun incelikleri başka insanlardan saklanmıştır. Ancak diğer ülkelerden Çin’e yapılan ziyaretlerle ve çekilen filmler sayesinde uzak doğu savunma sanatlarına ilgi artmıştır. Bu sanatlar arasında ilk dikkat çekeni ve en yaygın olarak bilineni kung-fu’dur. Kung-fu’nun dünyaca bilinen bir spor olmasında en çok payı olan kişi, şüphesiz Bruce Lee’dir. Kung fu vücudun tüm kısımları ve silah olarak kullanılabilecek tüm nesneleri barındırmaktadır. Ayrıca rakibin tüm vücudu hedef alınır. Kung-fu daki bir çok savunma ve saldırı hareketi, hayvanların vahşi doğadaki davranışları gözlemlenerek geliştirilmiştir.

İnsanların kendilerini ateşli silah olmadan savunabilmeleri için yüzlerce teknik vardır. Bunların en etkili ve en yaygın olduğunu düşündüklerimiz hakkında bilgi verdik. Bu sporları her yaştaki sağlıklı insanlar öğrenip, gerektiğinde uygulayabilir. Ancak her konuda olduğu gibi savunma sporlarında da en etkin öğrenme yaşı çocukluk çağlarıdır. Çocukların bu tür sporları doğru felsefe ile öğrenmeleri öz güvenlerini de yükseltecektir.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
1 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 5,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

  1. Dövüş Sporları Nasıl Öğrenilir dedi ki:

    Paylaştığınız bu güzel bilgiler için teşekkür ederim.Sayenizde dövüş sanatlarına merak saldım.Yeni haberler,ilginç bilgiler,şaşırtıcı videolar, istediğiniz her konuyu bulabileceğiniz bu siteye de girmenizi öneriyorum..

Yorum Yaz