Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Tik Bozukluğu Tedavisi ve Tik Çeşitleri

Tik Bozukluğu Tedavisi ve Tik Çeşitleri

Tik Bozukluğu Nedir?

Tik bozukluğu; kişinin istemsiz olarak yaptığı ritmik olmayan olağan dışı hareketler ve ses çıkarma eylemleri olarak tanımlanabilir. Tik bozukluğu hareketlerini kişinin kontrol etmesi mümkün değildir. Kişi kendini zorladığında bir süre durdurabilir fakat bu tik bozukluğunun geçtiği anlamına gelmez. Bir süre sonra tik bozukluğu yeniden başlar. Çünkü tik bozukluğu tedavi edilmesi gereken bir nedeni arkasında saklamaktadır. Uykuda tik hareketleri gerçekleşmez.

 

Hangi Aşamada Tik Diyebiliriz?

Bir harekete tik bozukluğu diyebilmek için en az 3 ay gözlenmesi gerekir. Daha kısa sürede olan ve bitenlere geçici tik bozukluğu denir. Geçici tikler üstüne gidilmediği ve kişiye baskı yapılmadığı sürece birkaç ay içinde kaybolacaktır. Ancak sürekli tikler hakkında kişiyi (özellikle çocukları) uyarmak tik bozukluğunun ilerlemesine neden olabilir.

 

Tik Neden Olur?

  ->  Tiklerin kaygı ve stres sebebiyle olma ihtimali yüksektir. Öyle ki fazla stres altında kalınan dönemlerde tik hareketlerinde artış görülür.

  ->  Özellikle çocukluk çağında yaşanan bazı olaylar tikleri tetikleyebilir. Çocuğun anne karnında yaşadığı problemler de tik oluşturabilir.

  ->  Genetik sebeplerle olabilir.

  ->  Ateşli enfeksiyon hastalıkları sebep olabilir.

  ->  Beyinde bazı yapısal bozukluklardan kaynaklanma ihtimali vardır. Obsesif komplusif bozukluk ya da hiperaktiflik buna örnektir.

Tikler ikiye ayrılır:

 

1. Motor Tikler

Basit Motor Tikler:  Vücudun herhangi bir bölgesini oynatmayla olan tiklerdir. Gözleri kırpma, kaşları kaldırma, boynu çevirme gibi hareketlerdir.

Kompleks Motor Tikler:  Kıyafetlerini çekiştirme ya da düzenleme, koklama ve dokunma gibi hareketlerdir.

 

2. Vokal Tikler

Basit Vokal Tikler:  Burun çekme, dişleri tıslatma, boğaz temizleme gibi sese dayalı eylemlerdir.

Kompleks Vokal Tikler:  Bazı sözleri sürekli tekrarlama, küfür etme, duyulan şeyleri tekrarlama gibi eylemlerdir.

 

Tik Nasıl Tedavi Edilir?

Tik bozukluğunda aile desteği çok önemlidir. Tik bozukluğu tedavi edilmese bile genellikle kendiliğinden geçer. Fakat çocukların sosyal ve okul başarısını etkileyebileceği için öncelikle bir uzmana danışmak gerekir. Çocuğun bir şeylere odaklanınca, televizyon izlerken ya da sıkılınca tik hareketlerinin artacağı yönünde bilgilendirilmesi gerekir. Tik genellikle psikolojik bir rahatsızlık olarak ele alınır. Psikolojik tedavi, ilaçlarla desteklenir. Bu tedavilerde hastaların %80’inde başarı sağlanmaktadır. Fakat tedavinin hastane kadar sosyal çevre boyutu da önemlidir. Özellikle tik bozukluğu yaşayan çocukları hiçbir şekilde uyarmamak çok önemlidir. Uyarmanın kesinlikle bir faydası olmaz. Aksine çocuğun kaygısını artırır ve strese girmesine sebep olur. Stres zaten tik oluşmasının en önemli nedenidir. Aile tedavideki en büyük unsurdur.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
4 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 4,75 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar: 1 2

 1. Bende kalsın dedi ki:

  Arkadaşlar norodol birebir ama akinetonla kullanmanız gerekicek bana dua ediceksiniz

 2. Nihat dedi ki:

  20 yaşındayım ve şu an askerdeyim. Yaklaşık 15 senedir karşımda yapılan el hareketlerine ve dokunmaya karşı küfür ediyorum. 450 kişilik askeriyede herkes öğrendi ve inadına yapıyolar. Bunun sonucunda baygınlık geçirdiğimde oluyor. Kurtulmak istiyorum psikiyatriye gittim hiç bi işe yaramadı. Çürük vercekler diye korkuyorum çünkü nişanlım var ve askerliği tam olarak yapmayana kız vermezler bizim orda. Yardımınıza ihtiyacım var…

 3. Ali dedi ki:

  Merhaba son 1aydır stresli günler geçiriyorum uykı sorunu çekmeye başladım göz kırpma ve gözümü kapatınca istemsiz hareket etme eylemi başladı bu iyicene can sıkmaya başladı bir çözümü olabilirmi

 4. Serkan dedi ki:

  Benim 4 yıldır gecmeyen tikim var. artıq yaşamdan bıktım. ne yapıyım

 5. osman dedi ki:

  16 yaşdayim hala(3 yildir)2 gözümü birden kırpıyorum ne yapmaliyim

 6. belcikadan biri dedi ki:

  ya bendede tik var yapma diyolar surekli oluyo sinirim bozuluyo nasil gecer yaa bu tikkk

 7. Nadir dedi ki:

  9 yaşındaki oğlum her sene bir tik hareketi yapıyor. Bu sene de parmaklarını hızlıca oynatıyor, iki kolunu dirseklerinden sıkmaya başladı daha öncekiler üstüne varmadığımız için geçti ama bu son kasılma hareketinden kendisi de farkında ve rahatsız ne yapmalıyım. şimdiden teşekkürler.

 8. Meltem arslan dedi ki:

  Rivotril tiklerin azalmasinda etkili mi? Ve tam da vize donemlerine denk geldi. Zaten ozellikle sıkıldığım zamanlarda oluyor.

 9. Nilüfer dedi ki:

  İnsanlar bir sürü sorununu yazmış.ama gördüğüm kadarıyla hiçbir cevap yok.o halde bu açılan site her neyse kpatın da umut tacirliği yapmayın

 10. Mehmet dedi ki:

  Slm hocam benide tikim var boynumu sağa sola çok oynatıyorum ve boyun kaslarımı geriyorum o yüzden boynum çok ağrıyor

 11. Serpil kaya dedi ki:

  Merhabalar oğlum 18 yaşında 12 yaşından beri tikleri var önce motor tikleriydi şimdi vokal tikleri oldu.risperdal verdi doktor hep içiyor ama geçmiyor ben bir anne olarak üzülüyorum çalışmıyor öz güven eksikliği var.nasil yardımcı olabilirim oğluma hep kavga ediyoruz bu yüzden sesler beni rahatsız ediyor

 12. Serpil dedi ki:

  Merhabalar oğlum 18 yaşında 12 yaşından beri tikleri var önce motor tikleriydi şimdi vokal tikleri oldu.risperdal verdi doktor hep içiyor ama geçmiyor ben bir anne olarak üzülüyorum çalışmıyor öz güven eksikliği var.nasil yardımcı olabilirim oğluma hep kavga ediyoruz bu yüzden sesler beni rahatsız ediyor

Yorum Yaz