Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

İnme (Felç) Nasıl Oluşur? Nasıl Tedavi Edilir?

İnme Nedir?

Beyin, vücuttaki tüm istemli hareketleri kontrol merkezidir. Beyinde oluşabilecek bir aksaklık bütün vücudu etkiler. Beynin herhangi bir bölümüne giden kan damarı bir pıhtı nedeniyle tıkanır ve beynin o bölümü beslenemezse vücutta inme (felç) adı verilen durum ortaya çıkar. Eğer vücudun tek tarafını ilgilendiren bir tıkanma olursa yalnızca o taraf fonksiyonunu kaybeder. Ancak tüm vücudu ilgilendiren bir damar tıkanırsa tüm vücut hareket kabiliyetini kaybeder ve hasta hareketsiz yaşamaya mecbur kalır. İnme vakalarında yaklaşık %15 oranında ölüm görülür. Ölen hastalar genellikle tedavi edilmeyen veya yeterince ilgilenilmeyen kişilerdir.

İnmenin Görülme Nedenleri Nelerdir?

  ->  Kalp hastalarında kan akışıyla ilgili bir problem ortaya çıkması

  ->  Hipertansiyon hastalarında, ani tansiyon yükselmesi nedeniyle beynin bir bölümünü besleyen damarın çatlaması

  ->  Bacaklarında varis bulunan hastaların, bacak damarlarında oluşan pıhtının beyne ulaşıp orada bir tıkanmaya sebep olması

  ->  Kafa bölgesine alınan şiddetli bir travma nedeniyle beyni besleyen damarların zarar görmesi

  ->  Ani şoklar veya yaşanan aşırı korkular nedeniyle kan basıncının birden yükselmesi ve beyne giden damarların çatlayıp yırtılması

İnme Belirtileri Nelerdir?

  ->  Bulantı ve kusma

  ->  Bilinç kaybı yaşanması

  ->  Şiddetli baş dönmesi

  ->  Vücudun bir kısmında veya tamamında güçsüzlük hissedilmesi

İnme Sırasında Hasta Ne Hisseder?

İnme sırasında hasta ilk önce vücudunda bir gariplik hisseder. İnme belirtileri aniden kendini gösterir. İlk belirtiler fizikseldir. Daha sonra bilinç kaybı ve zihin olarak içinden bulunduğu ortamdan kopma meydana gelir.

İnme Tedavisi

İnme geçiren hasta en kısa sürede hastaneye kaldırılmalıdır. Hastanede bir beyin tomogrofisi çekilir. Bu tomografi sonucu incelenerek inmenin sebebi çözülür. Buna göre hastanın tedavisine başlanır. Hastanın durumu çok ağırsa ve bilinç kaybı varsa yoğun bakım ünitesine alınmalıdır. Hastanın yaşamsal faaliyetleri düzene girdiği zaman inmeye sebep olan durumun tedavisine başlanır. Bir pıhtı oluşumu varsa damar açılır, damarda bir yırtılma söz konusu ise dikilir. Hastanın kaybolan fonksiyonlarını geri getirme işlemi en sona bırakılır. İlk hedef hastayı hayatta tutmaktır. Hastanın sıkıntılı olduğu fonksiyonların tedavisi için ise psikolojik destek, fizik tedavi ve çeşitli rehabilitasyon işlemleri denenir. İnme görülen bir hastada bazı sıkıntılar ömür boyu düzeltilemeyebilir.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz