Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Hastalık Hastalığı (Hipokondriyazis) Nedir?

Hastalık Hastalığı (Hipokondriyazis) Nedir?

Hastalık Hastalığı Nedir?

Gelişen teknoloji ve sağlığa verilen önem sayesinde insan ömrü giderek uzamaktadır. İlk bakışta tamamen olumlu görünen bu etkenler bazı kişilerde olumsuz sonuçlar doğurabilir. Sürekli hastalık belirtilerinin konuşulması, eskiden sebebi bilinmeyen ölümlerin günümüzde bir hastalığa bağlanması gibi durumlar insanlarda sağlık durumlarını sorgulama alışkanlığı doğurmuştur. Çoğu insanda bu alışkanlık bariz bir hastalık belirtisi fark edip doktora gitmeyle sonuçlanır. Ancak bazı kişiler bu durumu abartı ve ufak bir ağrıyı, sızıyı abartarak kendisinde çok ciddi bir hastalık olduğunu düşünür. Bu düşüncesi doktorun herhangi bir rahatsızlığınız yok demesiyle de değişmez. Sebepsiz yere bu şekilde hastalık korkusuyla yaşama durumuna hastalık hastalığı adı verilir.

Hastalık Hastalığı Neden Ortaya Çıkar?

Hastalık hastalığı denilen durumun ortaya çıkmasında en çok karşılaşılan sebepler şunlardır;

  ->  Yalnızlık ve aşırı boş vakit nedeniyle düşünecek, oyalanacak bir şey bulamama sonucu hastalık belirtilerini aşırı önemseme

  ->  Yakın dönemde kişinin  kendisi ile aynı yaşlarda bir kişinin vefat etmesi

  ->  Orta yaşlı kişilerin eşlerini kaybetmesi

  ->  Ağrı, sızı veya bulantı gibi neredeyse tüm hastalıklarda görülen belirtilerin uzun süreli hissedilmesi

  ->  Kişide genel bir korku hastalığı olması

  ->  Başka sebeplerle oluşan uzun süreli depresyon

Hastalık Hastalığı Olan Kişiler Nasıl Davranır?

  ->  En yaygın görülen durum ufak çaplı ağrıları direkt kötü bir hastalık belirtisi olarak görürler.

  ->  Bir kişiden hastalık ismi duyduklarında hemen bunun korkusunu yaşamaya başlayıp gün içerisinde vücudundaki değişimleri bu hastalığa yorarlar.

  ->  Sürekli ölüm, sakat kalma veya bazı organlarını kaybetme korkusu yaşarlar.

  ->  Doktordan hasta olduklarını duymak isterler. Herhangi bir hastalığın yok cevabı aldıklarında başka doktorlara giderler, bu durumu istedikleri cevabı alana kadar sürdürürler.

Hastalık Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Bu tamamen psikolojik bir problemdir ve tedavisi psikiyatri uzmanları tarafında yapılabilir. Problemin çözümü için ilk önce hastayı sağlık durumunun gayet iyi olduğuna ikna etmek gerekir. Daha sonra yakın zamanda şüphelendiği hastalık belirtileri hakkında konuşmak, şüphelerinin yersiz olduğunu anlatmak lazımdır. Hasta zihnen kendisini tedaviye hazır hissettikten sonra yavaş yavaş korkularından kurtulmaya ve olumlu düşünmeye başlar. Olumlu düşünceleri bir süre sonra alışkanlık haline getirir. Son olarak da vücudundaki belirtileri veya duyduğu hastalıkları umursamamayı öğrenir ve bu problemden tamamen kurtulur.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz