Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Depresyondan Kurtulma Yolları ve Tedavi Yöntemleri

Depresyondan Kurtulma Yolları ve Tedavi Yöntemleri

İnsanlar zaman zaman başlarına gelen olaylardan dolayı derin bir üzüntüyle çaresizlik ve tükenmişlik hissine kapılırlar. Derslerde ya da iş yerinde başarısızlık, duygusal ilişkilerde yaşanan sıkıntılar, yaşam tarzındaki düzensizlik, ölümler, geçirilen kazalar vb. etkenler insanlara böyle hissettirebilir. Bu durum aslında yaşam döngüsü içinde çok normaldir. Direkt depresyona işaret ettiği çoğu zaman söylenemez. Ancak kelime anlamıyla da ruhsal çöküntünün 15 günden fazla sürdüğü durumlarda depresyon ihtimali düşünülmelidir.

Depresyonu Fark Edin

Depresyondaki insanların yarısından fazlası durumun farkında değildir. Farkındalık depresyonu yenmenin ilk adımıdır. Tedavi edilebilecek bir rahatsızlık olan depresyon hem kişiyi hem de çevresindekileri oldukça şiddetli hırpalayabilir. Depresyondan bahsedebilmek için iki temel koşul vardır:

  ->  Hayattan keyif alamama, kendini değersiz hissetme, sürekli suçluluk psikolojisi ve her şeye karşı isteksizlik şeklinde ortaya çıkan ruhsal çöküntü

  ->  Günlerin büyük bölümünü kaplayan kötü ruh halinin (ruhsal çöküntünün) iki haftadan uzun sürmesi

Depresyon Nasıl Geçer?

Depresyonun üstesinden gelmek için psikoterapi desteği almak faydalı olacaktır. Bu sayede kişi depresyonun kaynağıyla yüzleşme şansını da elde edecektir. Depresyonun kaynağının belirlenmesi tekrarlamaması için önemlidir. Terapi sürecinde bazı aşamalarda zorlanılsa da daha kalıcı çözümler elde edilecektir. Günlük hayat içinde ise dikkat edilmesi gerekenler şöyle sıralanabilir:

  ->  Olaylar inadınıza gelişiyormuş gibi düşünmekten vazgeçin. Toplumumuzda çocukluktan aşılanan bir bakış açısıdır bu. Çocuğun kafasına top çarptığında bak ben de ona vuruyorum diye topu döven anne canlanmıştır herkesin gözünün önünde. Sanki top çocuğa kasten çarpmış gibi eşyalara ya da herhangi bir şeye kızma anlayışından vazgeçilmelidir.

  ->  Depresyonda olduğunuz için kesinlikle kendinizi suçlamayın. Bu iradenizle kontrol edebileceğiniz bir şey değildir. Size düşen iradenizi terapiye karşı istekli olmakta kullanmaktır.

  ->  Eğer iyi bir psikolojik tedavi görüyorsanız ve doktorunuz ilaç kullanmanızı da gerekli gördüyse hem terapinizi hem ilaçlarınızı aksatmayın. İlaçların tek başına çözüm getirmediğini unutmayın.

  ->  Depresyonun iyileşmesi zaman alır. Kendinize değer vererek bu zamanı gözden çıkarın.

  ->  Hayat düzeninizi ve hedeflerinizi sadeleştirin. Sizi strese sokan zor ve uzun vadeli hedeflerinizi bir kenara bırakın. Bunların yerine çabuk elde edebileceğiniz şeylerle uğraşın.

  ->  Sizi mutlu eden organizasyonlarla ilgili kulüplere katılın.

  ->  Bazı konularda grup terapilerine katılarak sosyal bir tedavi görebilirsiniz.

  ->  Özellikle mutsuz olduğunuz anlarda tek kalmak yerine sevdiğiniz insanlarla görüşün.

  ->  Depresyondan kurtulmak çok mutlu olmak anlamına gelmez. Depresyon insanların hayatını dolu dolu yaşamasını önler. Hayat acısıyla tatlısıyla yaşanır. Depresyon bu dengenin kaymasına neden olduğu için bir rahatsızlıktır.

 

Uyku Saatlerinizi Düzenleyin

Özellikle kış aylarında güneşin eksikliği ile ortaya çıkan mevsimsel depresyona karşı gün ışığından mümkün olduğunca faydalanmak gerekiyor. Bunu yapabilmek için de erken kalkmak şart. Kış aylarında öğlen vakti bile zaten güneş az miktarda oluyor. Bunun üzerine havanın 17.00 civarında karardığı bir günde öğlen vakti uyanmak güneşten faydalanma imkanını minimuma indirecektir. Kapalı alanlarda çalışanların da mutlaka mesai saatleri dışında ya da molalarda açık havaya çıkarak güneş görmeleri gerekir. Üstelik  uyku saatlerini düzenlemek hayattan kopmayı önler ve sosyal bir zaman aralığı oluşturulmasına imkan tanır.

Depresyonun tetikleyicisi olan birçok neden de uyku düzeninin sağlanması ile ortadan kalkabilir. Derslerinde başarısız olması sonucu öz güven kaybı yaşayan bir öğrenci uyku saatlerini düzenlerse okula 15 dakika erkenden gidip o gün ilk dakikadan itibaren derse hazır olabilir. Bu da depresyonu tetikleyen başarısızlığı ortadan kaldırabilir.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
6 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 4,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz