Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Diş Hekimi Korkusu İlacı ve Psikolojik Tedavisi

Diş Hekimi Korkusu İlacı ve Psikolojik Tedavisi

Dişçi Korkusu Hastalık Mı?

Korku insanı kaçmaya ya da savaşmaya iteleyen bir dürtüdür. Diş hekimine gitmekten korkmak gayet normal bir durumdur. Çünkü ağız hassas bir bölgedir ve az ya da çok acı çekilecek bir durum söz konusudur. Fakat bu davranış zorunlu diş tedavisi ihtiyacında bile kişiyi diş hekimine gitmemeye sürükleyecek kadar etkiliyse bu normal değildir. Kişinin “dişçi” denildiğinde rahatsız olacak ya da diş hekiminin yanında tüyleri ürperecek hale gelmesi bu anormalliğin belirtileridir.

Çocuklarda Diş Hekimi Korkusu

Çocukların diş hekiminden korkmaması için diş problemleri başlamadan çocuğu dişçiyle tanıştırmak gerekir. Bu konuda uzmanlaşmış ve muayenehanesi çocuklara göre dizayn eden diş hekimleri vardır. Hiçbir diş ağrısı olmadan doktora gidildiğinde adeta bir oyun havasında çocuğun diş hekimini sevmesi sağlanır. İlk kez dişçiye gidildiğinde çocuğun şiddetli diş ağrısı olursa çocuk bir yandan mevcut ağrıyla diğer yandan da dişçi korkusuyla mücadele eder. Bu stresle çocuğun bilinç altında diş muayenesi acı ve korkuyla kodlanır.

Diş Hekimi Korkusu Nasıl Yenilir?

Diş hekiminin hastaya yaklaşımı korkuyu yenmede çok önemlidir. Öyle ki birçok insanın diş hekimi fobisinin altında da bazı diş doktorlarının hastaya karşı kötü veya anlayışsız yaklaşımları vardır. Bilinçli bir yaklaşımla kalıcı hale gelmemiş korkuyu yenmek mümkündür. Fakat çoktan fobiye dönüşmüş bir durum söz konusuysa psikolojik yardım almak gerekir. Terapilerde diş tedavisi konusu anıldığında hastanın istemsizce düşündüğü anlamsız korkularını ifade etmesi ve bu korkularla yüzleşmesi sağlanır.

 

Diş Hekimi Korkusunu Yenemiyorsanız

Şayet kişi  hiçbir şekilde korkusunu yenemiyorsa  “sedasyon” işlemi uygulanarak hastanın korku duygusu önlenir. Uyuşan dişte nasıl acı hissedilmiyorsa sedasyon sonrası aynı şekilde korku hissedilmez. Sedasyon uygulaması yaptırmak için ise konuyu önceden hekimle görüşmek gerekir. Çünkü sedasyon, diş tedavisinden yarım saat önce yapılır ve kişinin bilincini etkiler. Kişiye bir yakınının refakat etmesi gerekebilir. Sedasyon işlemi için randevu verilirken sara hastaları gibi özel durumu olanlara öncelik tanındığı için sağlıklı bir bireye daha geç bir tarih verilecektir.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

 1. huseyin dedi ki:

  Oncelikle kolay gelsin.hocam bundan 3 4 sene öncesinde hiçbişey yoktu gayet rahat bi şekilde dişimi yaptırıyordum şimdi dişlerim iyice çürümeye başladı elim kolum bagli hiçbişey yapamıyorum.mide bulantisi çok aşırı doktora gitmek için kendimi odakliyorum sonrası kalp atışı hızlanıyor stres sıkıntı oluyor inanın gülmeyi özledim hocam kendimi bildim bileli dişlerim le mücadele ediyorum yardimci olursaniz çok sevinirim hocam saygilarimla.

 2. Lena dedi ki:

  Merhaba 21 yaşındayım ve bu zamana kadar dişçiye gitmedim
  Çok korkuyorum
  Şu anda bile dişlerim feci agriyor ama korkudan doktora gidemiyorum.Dislerim aciyo diye yemek yiyemiyorum
  Lutfen bana yardım edin
  Diş kliniyinin önünden geçerken bile korkuyorum

  1. Sağlık Danışmanı dedi ki:

   Öncelikle neredeyse hiç acı hissetmeyeceğinize inanın. Hiç diş kliniğine gitmediyseniz kendinizi ikna etmeniz zor olacak biliyorum. Gideceğiniz doktor hakkında da ufak bir araştırma yapın ve ılımlı bir doktora gidin. Eğer hiçbir şekilde olmuyor derseniz sedasyon yöntemini talep edin. Bu yöntemle sizi tamamen ya da yarı baygın hale getirerek tedavinizi yaparlar ancak randevusu geç tarihe verilebilir.

Yorum Yaz