Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Unutkanlık Neden Olur? Unutkanlığı Nasıl Yenebiliriz?

Unutkanlık Neden Olur? Unutkanlığı Nasıl Yenebiliriz?

Unutkanlık Neden Olur?

Unutkanlık, aşırı stres ve kimyasal etkenlere maruz kalan günümüz insanını tehdit eden bir rahatsızlıktır. Unutkanlık Alzheimer ya da bunama (Demans) başlangıcının belirtisi olabilir. “Bu yaşta bunama olamaz!” demeyip şüpheli durumlarda nöroloji uzmanına görünmek gerekir. Her hastalık gibi unutkanlığa bağlı hastalıklar da erken teşhisle daha iyi tedavi edilebilir. Doktor kontrolü dışında birçok alışkanlığınızı da değiştirerek unutkanlıkla savaşmanız gerekmektedir. Bu alışkanlıklar mutfaktan yatağa, iletişim ağlarından sosyal hayatımıza kadar her şeyi kapsar. Aslında büyük bir lütuf olan unutma özelliğimizin fazlası  hayatımızı mahvedebilir.

 

Unutkanlık Hastalık Belirtisi Midir?

  ->  Eskiden çok güzel yaptığınız yemeklerin tarifini unuttunuz mu?

  ->  Karar verme gücünüzde belirgin bir zayıflama var mı?

  ->  Geçmişten bazı anları dün gibi hatırlarken bu gün ne yediğinizi bile unutuyor musunuz?

  ->  Konuşmakta güçlük çekiyor ve düşüncenizi ifade edecek kelimeleri hatırlayamıyor musunuz?

  ->  Karşınızdakinin söylediklerini anlamıyor ve sık sık tekrarlatıyor sık sık tekrarlatıyor musunuz?

unutkanlk_UzmanTedavi.NET

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu derece net unutma olayları varsa ve sürekli tekrarlanıyorsa vakit kaybetmeden bir nöroloji uzmanına görünmek gerekir. Unutkanlık birçok hastalığın belirtisi olabilir. Unutkanlık yüzünden telaşa kapılmamak gerekir. Çünkü birçok çevresel etken de unutkanlığa neden olur. Ancak unutkanlıkla ilişkili hastalıklar çok tehlikeli olduğu için doktor kontrolünü ihmal etmemek gerekir. Unutkanlık bazen; Alzheimer, beyin damarlarındaki tıkanıklıklarla ilişkili hastalıklar, beyin tümörleri, guatr, tansiyon, şeker, metabolizma bozuklukları ve çeşitli hayati hastalıkların belirtisi de olabilir.

 

Unutkanlığa Karşı Neler Yapabiliriz?

  ->  En kolayından, mutfağınızdan başlayın. Mutfağınızdaki alüminyum materyalleri kullanmayı bırakın. Alüminyumun Alzheimer hastalığıyla doğrudan ilişkili olduğu ispatlanmıştır.

  ->  Uyku düzeninizi ve sürenizi ayarlayın. Gece uyumamak ve yeterince uyumamak unutkanlığa neden olur. Tüm vücudumuz gibi beynimizin de yenilenmeye ihtiyacı vardır. Düzenli uyku geçici belleği boşaltarak beyinde yer açar. Düzenli uyumayan birinin beyninde yeni bilgiler için yer kalmadığı gibi mevcut hafıza da karman çorman olur.

  ->  Şahsi aracınızı mümkün olduğu kadar az kullanın ve toplu taşımayı tercih edin. taşıma kullanırken de arada bir farklı Sadece ulaşım için değil, hayatınızdaki tüm rutinleri bozun. Çevreden gelen yeni uyarıcılar  sayesinde beyniniz çalışır.

  ->  Depresyon ve stres günümüzde unutkanlığın bu kadar yaygın olmasının en önemli nedenidir. Hayata pozitif bakarak en azından kendiniz için önemli olduğunuzu unutmayın. Çevrenizdeki her şeyi çok sevin ve etrafınızdaki insanlarla mümkün olduğu kadar konuşun. Siz yaşamdan uzaklaştıkça hafızanız da uzaklaşır.

  ->  Uzun süre aç kalmak, sinir hücrelerini zaman zaman besinsiz bırakabileceği için özellikle oruç tutarken unutkanlık olur. Düzenli ve dengeli beslenmek, oruç tutarken de sahura kalkmayı ihmal etmemek gerekir.

  ->  Birçok işle uğraşmak ve yapılan işe odaklanamamak da unutkanlığa neden olur. Okuduğunu kitabı ya da izlediğiniz bir filmi sık sık yarım bırakıyorsanız bu hafızanızı kötü etkiler.

  ->  Spor yapın ve beyninize kan pompalanmasını sağlayın.

 ->  Kitap okuyun ve ilginizi çeken yönleriyle gündemi takip edin. En azından televizyon ya da radyoyu tercih edin.

  ->  Beyne büyük zararlar veren sigara ve alkolden uzak durun. Sigara beyin damarlarını tıkar. Alkol ise çok güçlü bir yağ çözücüdür. Beynin kuru ağırlığının %90’ının yağ olduğu ve sarhoş insanların davranışları düşünülürse alkolün beyne etkisi herkese aşikardır.

  ->  Önceliğiniz yabancı dil olmak üzere sürekli yeni bilgiler edinin. Beyninizin yeni bilgiler almadığı günlerde eskileri daha kolay kaybedeceğini unutmayın.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
2 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 5,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

  1. Lamia dedi ki:

    Alzehemır bulaşıcımıdır

  2. ŞENGÜL dedi ki:

    MERHABA BENİM OĞLUM 8 YAŞINDA TİKKAT EKSİKLİĞİ VE UNUTKANLIK VAR NE YABMAMGEREKİYOR

Yorum Yaz