Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Keneden Korunma Yolları ve Kene Isırması

Kene Nasıl Bir Hayvandır?

Kene eklem bacaklı omurgasız bir hayvandır. Bütün yaşamını parazit olarak sürdürür. Tek beslenme yolu kan emmektir. Yaşamı boyunca 3 evre geçirir. İlk evresi yumurtadan çıktığı larva formudur, Larva formunda bir canlıya yapışır, kanını emer ve 2. evreye geçer. Daha sonra yeni bir canlıya yapışır kanını emer ve yetişkin evreye geçer. Yetişkin evrede de başka bir canlının kanını emer. Bu dönemde erkek keneler çiftleştikten sonra ölür, dişi keneler ise yumurtlar. Kenelerin yaşam döngüsü bu şekilde devam eder. Erkek keneler dişilerden daha erken öldüğü için dişiler daha büyük boyutlara ulaşmaktadır. Keneler taşıdıkları mikropları, parazit oldukları yeni canlıya bulaştırabilirler. Ancak her kene bunu yapmaz. Çünkü bazı keneler tüm yaşamlarını tek bir canlı üzerinde geçirir ve ondan beslenir. Bazı keneler ise 3-4 farklı canlıya yapışır. Mikrop bulaştırma özelliği yalnızca bu kenelerde vardır.

Kene Hangi Ortamlarda Daha Çok Görülür?

  ->  Hayvan çiftlikleri

  ->  Parklar ve bahçeler

  ->  Köy otlakları

  ->  Evcil hayvan beslenen evler

Kene Isırması

Kene ısırdığında, konak canlının onu hissetmemesi için özel bir sıvı salgılar. Bu sıvı sayesinde ısırdığı bölge hem uyuşur hemde o bölgede kanın pıhtılaşması engellenir. Kene bu sayede hem rahatça beslenir hem de gözle görülene kadar orada kalmaya devam eder. Keneler, insanlara genellikle koltuk altı, kasık bölgesi gibi sıcak ve nemli yerlerinden yapışır. Kenenin bulunma ihtimali olan yerlerde dolaşan insanların paçalarını pantolonun içine sokması ve uzun kollu kıyafetler giymesi keneden korunma konusunda faydalı olacaktır. Ayrıca yeşillik yerlerde bulunanların eve gittikten sonra kıyafetleri çıkartıp vücutlarında kene olup olmadığını kontrol etmeleri gerekir.

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi

Kene, yıllardır varlığı bilinen ve özellikle çiftçilerin çokça rastladığı bir hayvandır. Kenenin son yıllarda bu kadar adının duyulması ve korkulan bir canlı olmasının nedeni taşıdığı Kırım Kongo kanamalı ateşi hastalığıdır. Bu hastalık ülkemizde pek çok insanın hayatını kaybetmesine neden olmuştur. Kene tarafından ısırılan insanların herhangi bir müdahale yapmadan en kısa sürede bir sağlık kuruluşuna müracaat etmesi gerekir. Zira zaman kaybı, hastalığın ilerlemesine ve ne yazık ki ölüme sebep olabilir.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz