Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Kaktüs Evdeki Radyasyonu Emiyor Mu?

Kaktüs Evdeki Radyasyonu Emiyor Mu?

Kaktüs Nasıl Bir Bitkidir?

Kaktüs bir çöl bitkisidir. Bundan sebeb zamanla vahşi batı filmlerinin ve çizgi filmlerinin sembolü haline gelmiştir. Çölde yaşam çok zordur ve kaktüsler bu şartlarda yaşamayı alenen başarabilen ender canlılardandır. Eskiden sadece pazar günü yayınlanan kovboy filmlerinde gördüğümüz kaktüsler çıkış noktası belli olmayan bir söylenti ile çiçek besleyen beslemeyen herkesin gündemine oturmuştur: “Kaktüsler radyasyonu emiyormuş.”

 

Hiçbir Kanıt Yok

Bu iddiayı kanıtlayan onaylanmış hiçbir rapor olmamasına rağmen bu söylenti kanser gibi yayılmıştır. Ülkemizde neredeyse hiç tercih edilmeyen kaktüsler yok satmaya başlamıştır. Bu söylentinin böyle hızlı yayılmasının ardında mutlaka çeşitli nedenler vardır. Ancak bilinç altımıza yerleşmiş bir şeylerin etkisini görmezden gelmek olmaz. Örneğin Amerika’nın radyoaktif atıkları çöllerde saklaması ve ilk atom bombasının çöl bölgesinde test edilmesi bu algının oluşmasına zemin hazırlamış olabilir. Şunu iddia edebiliriz, çöller aklımızın bir köşesinde nükleer çöplük olarak yer etmiş ki kaktüslerin radyasyonu emeceğine kolayca inanmışız.

 

Neden Radyasyonu Ememiyor?

Radyasyon bir enerji çeşididir. Kaktüsler radyasyonu emebilse bile bir yere aktarması gerekir. Radyasyonun kaktüsün bünyesinde kendiliğinden yok olması söz konusu olamaz. Bu enerjiyi bir yere aktarması gerekir. Yani en iyi ihtimalle radyasyonu emebiliyor olsa bile bir yere aktarması gerekirdi. Oysa kaktüsler yalıtkan bir saksının içinde öylece duruyor.

 

Elektrik Alanı Azaltıyor

Ülkemizde Süleyman Demirel Üniversitesinde yapılan bir çalışmaya göre kaktüslerin elektrik alanı azalttığı iddia ediliyor. Elektrik alanın radyasyon olmadığını unutmayalım.

 

Radyasyondan Nasıl Korunmak Gerekiyor?

Günlük hayatımıza girmiş bulunan elektronik eşyaların yaydığı radyasyon düşük düzeydedir. Teoriye göre bu seviyedeki radyasyon sadece nüfuz ettiği yüzeyde bir miktar ısı artışına neden olur ve ispatlanmış bir zararı yoktur. Ancak yine de radyasyondan uzak durmak gerekiyor. Bilgisayar monitörlerine koruyucu ekran takmak gözün maruz kaldığı foton miktarını azaltacaktır. Yoğurt yemek ise radyasyonun etkilerinden sonra hücrelerin yenilenmesine önemli katkı sağlar.

 

Kaktüs-çiçeği-UzmanTedavi.NET

 

Kaktüsün Yenilebilen Çeşitleri Var

Kaktüsün radyasyona etkisinin olmadığı gerçeğine karşın faydaları da inkar edilemez. İlaç yapımında ve beslenmede kullanılan kaktüs çeşitleri vardır. Ancak her kaktüs yenmez, zehirlenebilirsiniz. Mutfak kültürümüze uzak olsa da denenmesi gereken farklı tatlardan biri de kaktüstür.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
1 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 5,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz