Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

10 Maddede Arabalarda Yakıt Tasarrufu

10 Maddede Arabalarda Yakıt Tasarrufu

Yakıt giderleri birçok alanda olduğu gibi ulaşımda da en büyük gider kalemidir. Arabalarda yakıt tasarrufu uzun vadede büyük kazanç sağlar. Ama tasarruf tek hamlede olmaz. Birçok kalemde bilinçli alışkanlıklarla azar azar tasarruf yapılır ve ortaya büyük bir kazanç çıkar. Doğru sürüş tekniklerinin öğrenilmesi ve aracın durumuna her daim dikkat edilmesi  yakıt tüketimini ciddi oranlarda etkileyebilir. Bu etkinin ekonomik karşılığı zamanla büyüyeceği için yüzde 10 tasarruf bile gelecekteki büyük bir birikimin mimarı olacaktır.

 

Madde Madde Yakıt Tasarrufu

 1. Motor ısınana kadar daha fazla yakıt kullanır. Özellikle ilk 9 kilometredeki yakıt kullanımı normalden fazladır. Gün içinde aracınızla yapacağınız yolculukları mümkün olduğunca birleştirerek daha az seferde gerçekleştirin. Böylece daha fazla kez soğuk motor ısıtılmaz. Aracı çalıştırınca motoru rölanti devrinde ısıtmaya çalışmayın ve direkt harekete geçin.
 2. Bagajınızda ya da başka bir bölümde gereksiz ağırlıklar taşımayın. Aracınızın üzerinde  portbagaj ya da benzeri hem ağırlık yapacak hem de hava direncini artıracak bir parça varsa gerekmedikçe kullanmayın.
 3. Lastik basıncınızı düzenli olarak kontrol edin. Lastiklerde hava basıncının azalması lastiğin yere iyice yapışmasına ve sürtünmenin artmasına neden olur. Ancak elbette fazla basınç da doğru değildir, lastiklerin hızla yıpranmasına neden olur.
 4. Motor bakımının zamanında ve düzenli olarak yaptırın. Örneğin motor yağının eksik olması iç sürtünmeyi artırır ve daha fazla yakıt tüketilmesine sebep olabilir. Ya da buji ayarının ve temizliğinin yapılmaması yanma verimini düşürebilir. Bunlara benzer birçok motor problemi uzun vadede bakım masraflarından daha pahalıya patlayacaktır. Üstelik bakım yapılması motorun eskimesini de önler.
 5. Birçok model için ideal hız saatte 90 km’dir. Yasal ve çevresel etkenleri de göz önünde bulundurarak bu hıza yakın seyahat edin. Aşırı süratten kaçının.
 6. Aracı uygun viteste kullanın. Kesinlikle vites düşürmemek için gaza yüklenmeyin ve yüksek devirlere çıkmadan vites yükseltin.
 7. Yumuşak kalkışlar ve duruşlar gerçekleştirin. Ani hızlanma ve fren yakıt tasarrufunu olumsuz etkiler. Fren yaparken ayağınızı gazdan tamamen çekin. Gaz pedalına kesinlikle aniden ve sonuna kadar basmayın. İleride trafiğin durduğunu görür görmez ayağınızı gazdan çekin. Yokuş aşağı giderken gazdan ayağınızı çekin, vitesi boşa almayın ve sürüş güvenliği için motoru kapatmayın. Motor frenini kullanmaya çalışın.
 8. Sürüş esnasında gereksiz yere cam açmayın ve boş yere klima çalıştırmayın. Klima önemli miktarda yakıt sarfiyatına sebep olur. Camların açılması ise aracın aerodinamik direncini artırır. Camlar açılacaksa karşılıklı değil aynı tarafın camları açılmalıdır.
 9. Sadece düz yollarda kullanılmak kaydıyla hız sabitleyiciler yakıt tasarrufuna katkıda bulunacaktır.
 10. Araçların aslında en büyük sorunu dur-kalk yapmaktır. Sabit hızla giden bir araba az benzin yakarken kalkış yapan bir arabanın benzin harcama düzeyi maksimuma yaklaşabilir. Dur kalk yapmamak için trafiğin yoğun olduğu saatlerde araba kullanmaktan kaçının.

Yakıt Tasarruf Cihazları

Televizyonlar başta olmak üzere birçok iletişim ağında ardı arkası gelmeyen tasarruf cihazı reklamları boy göstermektedir. Bu cihazları piyasaya sunan hayal tacirleri anlaşılması güç bir şekilde yasal olarak serbest olduğu için halka yalan söyler dururlar. Bu tip hayal satıcılarına karşı çok basit bir mantıkla düşünmek gerekir: Eğer bu ürünler gerçekten tasarruf sağlıyor olsaydı eğer dünya çapındaki otomobil firmaları bu teknolojiyi modellerine eklemez miydi? Tasarruf, doğru sürüş tekniklerini öğrenme ve sabırla uygulama ile bedeli ödenen bir değerdir. Standart ve onay belgeleri olmayan hiçbir tasarruf cihazına göz atacak kadar dahi vakit ayırmamak gerekir.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

 1. Arabalarda yakıt tasarrufu dedi ki:

  Hep benzin ve dizel üzerine anlatılmış ama çoğu aslında elektrikli arabada da geçerli yakıt tasarrufu yöntemi.

Yorum Yaz