Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Sürekli Uykusuzluk Nasıl Giderilir?

Uyku Düzeninin Etkileri

Uyku, insanlar için yemek içmek kadar gerekli bir ihtiyaçtır.  Uyku ihtiyacı yaş gruplarına ve günlük aktiviteye göre değişkenlik göstermektedir. Yetişkin bir insana 6 saat uyku yetebilirken, çocukların en az 8 bebeklerin ise en az 10 saat uyuması gerekir. Bu uyku süresi bebeklerin gelişimi açısından oldukça önemlidir. Yetişkin insanlarda da eksik uyku veya sürekli bölünen uyku durumu günlük işlerini ve psikolojik durumunu oldukça etkilemektedir. Örneğin gece 4 saat uyuyabilmiş bir insan akşama kadar hem işinde verimli olamaz hem günlük aktivitelerinde dikkatsiz davranır hem de sürekli bir gerginlik ve kontrolsüz öfke haliyle günü geçirir.  Bu nedenle acil bir durum olmadığı sürece her yaş grubundan insanın ihtiyacı kadar uyuması gerekir.

Gün İçinde Uyuma İsteği Nedir ?

İnsanların ihtiyacı olan süre kadar uyumasına rağmen gün içinde hala bir uyuklama ve yorgunluk hali varsa, fırsat bulduğu anlarda uyumaya çalışıyorlarsa fazla uyuma isteği söz konusudur. Fazla uyuma durumu genetik bir özellik veya sonradan ortaya çıkan bir problem olabilir.

Gün İçinde Uyuma İsteği Neden Olabilir ?

  ->  Uykunun çeşitli nedenlerle bölünüyor olması gün içinde uyuma isteğine yol açabilir.

  ->  Uzun bir dönemde yetersiz uyuma sonucu aylarca sürebilen yorgunluk ve sinirlilik hali oluşabilir.

  ->  Nefes alma problemleri uykuyu verimsiz kılan bir durumdur, kişi yeterince uyuduğunu düşünse de ihtiyacı olan kadar dinlenememiştir.

  ->  Fazla uyuma isteği, vücudun bağışıklık sistemini etkileyen bir hastalığın habercisi olabilir.

  ->  Halter sporu, inşaat işçiliği, hamallık gibi aşırı yorucu aktivitelerle uğraşan insanların diğer insanlardan daha fazla uyumaya ihtiyacı vardır. Çoğu zaman bu sebeple yorgun olarak uyanırlar bu da gün içinde sürekli bir uyku isteği duymalarına sebep olur.

Gün İçinde Uyuma Sorunu Nasıl Çözülebilir?

Bunun için öncelikle uyku sorunu olan kişinin günlük aktivitesi, yaşı ve mesleği dikkate alınmalıdır. Bu bilgilerin ışığında günlük uyku ihtiyacı belirlenir. Daha sonra gözlem altında bir gece uyuması istenir. Bu uyku sırasında konunun uzmanları kişiyi gözlemler ve hareketlerini inceler. Uykunun kalitesi incelenir. Bu toplanan veriler doğrultusunda gelen kişiye uygun tavsiyelerde bulunulur, herhangi bir nefes alma problemi varsa kulak burun boğaz uzmanına muayene olması önerilir.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz