Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Böbrek Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

Böbreğin Şekli ve Vücuttaki Yeri

Böbrek, bel bölgesinde bel kemiğinin 2 parmak üzerinde yer alan bir çift organdır. Şekli fasulye tanesine benzer. Böbreğin üst kısmında böbrek üstü bezi denilen hormon üretici bezler bulunur. Vücuttaki aşırı kilo alımı, böbreğin de üzerini yağ tabakası sarmasına neden olur. Böbrek, vücutta pek çok görevi olan ve sürekli çalışan bir organdır. Bu nedenle kanlanma bakımından zengindir. Böbreklerden bir tanesi çalışamaz duruma gelirse veya başka bir insana nakledilmek istenirse kalan böbrek de yaşamın devamlılığını sağlamaya yetecektir.

Böbreğin Görevleri Nelerdir?

  ->  Böbrek, kandaki mineral ve su dengesini ayarlayarak tansiyonu düzenler.

  ->  Vücuda alınan fazla suyun bir kısmı ter, gözyaşı ve tükürükle vücut dışına çıkmaktadır. Ancak su atımının en yoğun olduğu şekil idrardır ve idrar üretiminden böbrek sorumludur.

  ->  Vücudun ihtiyaç duyduğu mineraller dışarıdan alınmaktadır. Alınan mineraller suyun içerisinde çözünmüş şekilde bulunur. Çözünen minerallerin toplandığı ve vücut dengesine göre emildiği organ böbrektir. Böbrek, emdiği mineralleri kılcal damarlar yoluyla kana karıştırır.

  ->  Kanın içerisinde bulunan asitli bileşikler böbrek aracılığıyla vücut dışına atılır. Bu sayede hem karaciğerin yükü azalır hem de kan temizlenmiş olur.

  ->  Vitaminler, vücut için en gerekli moleküllerdendir. Ancak ihtiyaç duyulandan fazla vitamin alınırsa bunlar vücutta birikerek yararın aksine zarar verir. Vücuttaki fazla vitaminlerin atılmasını sağlayan organ yine böbrektir.

Böbrek Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

  ->  Böbrek taşı

  ->  İdrar yolu enfeksiyonu

  ->  Böbrek kisti

  ->  Böbreklerin birleşik olması

  ->  Böbrek enfeksiyonu

 Böbrek Ağrısı Nasıl Geçer?

Böbrek ağrısının tedavisi, sebebe yönelik yapılmaktadır.

  ->  Böbrek taşı olan hastalarda; idrar söktürücü ilaçlar kullandırarak, evde böbrek taşı düşürterek ağrı ortadan kaldırılmaya çalışılır. Ancak bu şekilde sonuç alınamayan hastalarda ses dalgaları ile taş kırma veya direkt olarak ameliyat ile taşları çıkartma gibi yöntemler uygulanır.

  ->  İdrar yolu enfeksiyonlarında; enfeksiyonu ortadan kaldıracak bir ilaç tedavisi uygulanır.

  ->  Böbrek kisti; çoğu zaman ağrısızdır. Ancak hastanın gündelik yaşamını sıkıntıya soktuğu durumlarda ameliyat ile kistlerin alınması gerekir.

  ->  Böbreklerin birleşik olduğu hastalarda ağrıyı ortadan kaldırmanın tek yolu ameliyat ile birleşim bölgesini ayırmaktır. Bu sayede hasta, sağlıklı bir kişinin vücut yapısına kavuşur.

  ->  Böbrek enfeksiyonlarında en etkili tedavi yolu antibiyotik kullanımıdır. Antibiyotikler, kısa sürede etki göstererek enfeksiyonlu dokuyu temizler. Böbrek enfeksiyonu, ciddiye alınması gereken bir hastalıktır.

Böbrek Ağrısı İçin Evde Neler Yapılabilir?

  ->  Doktor tavsiyesi ile ağrı kesici ilaç kullanılabilir.

  ->  Vücuttaki iltihabı atmak için bitki çayları içilebilir.

  ->  Böbreğin üzarine gelecek şekilde sıcak su torbası koyulabilir.

  ->  Bel bölgesi sıcak havlu ile sarılabilir.

  ->  Böbrek ağrılarının artmaması hatta azalması için ayakların sıcak tutulması şarttır. Ayakları sıcak tutacak en iyi yöntem kalın çorap giymektir. Ayrıca ayakların altına da sıcak su torbası koyulabilir.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz