Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Mide Balonu Nedir?

Mide Balonu Nedir?

Dünyada Obezite Problemi

Obezite çağımızın en yaygın problemlerinden biridir. İnsanların hareketsiz yaşamı ve dengesiz beslenmesi obezitenin küçük yaşlardan itibaren ortaya çıkmasına sebep olur. Özellikle küçük çocukları obeziteden uzak tutmak için pek çok uyarı yapılmaktadır. Ancak aileler bu uyarıları yeterince dikkate almaz ve çocuğu hamburger, cips ve kola gibi zararlı yiyeceklerle tatmin etmeye çalışırlar. Yani bir anlamda sorumluluk alarak çocuğa sağlıklı bir beslenme alışkanlığı kazandırmaktan kaçınırlar. Küçük yaşlardan itibaren beslenme alışkanlığı şekerli yiyeceklerin üzerine kurulmuş olan çocuklar da ileriki yaşlarda bundan kurtulamaz ve ömür boyu yanlış beslenmek durumunda kalır. Obezite hastalarının eski sağlığına kavuşması için pek çok yöntem geliştirilmiştir. Bunlardan bir tanesi de mide balonu uygulamasıdır.

Mide Balonu Nedir?

Mide balonu, dışı özel bir maddeden yapılan içi ise serum fizyolojik denilen bir sıvı ile doldurulan bir tıbbi malzemedir. Mide balonu endoskopi ile mide içerisine yerleştirilir ve midenin hacmini küçültür. Bu sayede hasta daha az miktarda yemek zorunda kalır. Daha az yemek tüketmek obeziteden kurtulmanın en zor kısmıdır. Yerleştirilen balon sayesinde bu kısım hasta için bir irade mücadelesi olmaktan çıkar ve mecburiyet haline gelir. Mide balonunun içerisine hastanın kilo durumuna göre sıvı doldurulur. Ancak genellikle 550-600 cc miktarındaki sıvı enjeksiyonu yeterli kabul edilmektedir.

Mide Balonunun Riski Var Mı?

Mide balonu uygulamasının herhangi bir riski yoktur. Ancak ilk birkaç gün vücuttaki yeni bir nesneye alışamama durumu görülebilir. Balonun hastanın sağlığına olan katkısı düşünüldüğünde bu durum göz ardı edilebilir. Balonun hastaya verdiği herhangi bir rahatsızlık da yoktur. Bazı kişiler kısa süre sonra balonun çıkartılmasını talep edebilir. Fakat bu sadece psikolojik etkenlerle verilmiş bir karardır.

Mide Balonu Mide Hastalıklarına Yol Açar Mı?

Mide balonu, doku dostu bir maddeden yapılır. Bu nedenle mide içini irrite etmemesi beklenir. Ancak öngörülen süre içinde çıkartılmayan mide balonunun ülsere kadar ilerleyebilen mide yaraları yaptığı görülür. Bu nedenle mide balonu takıldıktan sonra düzenli takip yapmak ve vakti geldiğinde tedaviyi sonlandırmak gerekir.

Mide Balonu Patlar Mı?

Mide balonunda bir patlama meydana gelmez. Ancak mide içerisinin asit miktarı aşırı artarsa balonda bir delinme ve sıvı akışı olabilir. Bu sıvı vücut için zararsızdır ve sıvının akışı idrarda görülüp müdahale edilebilesin diye içerisine mavi bir boya ilave edilmiştir. Hasta idrarında mavi renk görürse derhal ameliyatı yapan hekime başvurarak balonun çıkartılmasını talep edebilir. Balonda meydana gelen delinme nedeniyle hasta hiçbir sıkıntı yaşamaz.

Mide Balonu Çıkartıldıktan Sonra Tekrar Kilo Alınır Mı?

Mide balonu uygulaması ömürlük değildir. Birkaç yıl hastaya az yemek yeme alışkanlığı kazandırıldıktan sonra balon çıkartılır. Balon çıkartıldıktan sonra da hastadan beslenme alışkanlığını sürdürmesi istenir. Ancak hasta buna uymazsa ve tekrar fazla yemeye başlarsa tekrar kilo almaya başlayabilir.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz