Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Böbrek Ağrısı Ne Anlama Gelir?

Böbrek Ağrısı Ne Anlama Gelir?

Böbreğin Vücuttaki Konumu

Böbrek; karnın arka kısmında ve kaburgaların hemen altında bulunan bir organdır. Sağlıklı bir insanda 2 tane böbrek vardır. Böbrek ağrısı olduğunda karın ağrısı gibi kayıtsız kalamayız. Çünkü böbrek ağrısının ciddi bir hastalığın belirtisi olma ihtimali vardır. İki tip böbrek ağrısı vardır.

Spazm Ağrıları

Çok şiddetli olan ve kişiyi kıvrandıran ağrılardır. Böyle bir ağrı olduğunda fark edilmeme ya da hekime başvurmama gibi bir şey zaten söz konusu olmaz. Bu ağrılar idrarın dışarı atılamaması sonucu oluşur. Böbrek idrar yolunun kapalı olduğunu anladığı anda kendini kasmaya başlar. Böbrek, kasılmalarla zorlayarak idrar yolunu genişlemesini sağlar ve idrarı tahliye eder. Tedavi edilmemesi zamanla böbreğe zarar verecek bir durumdur. Spazm ağrılarının nedenleri şöyle sıralanabilir:

  ->  Böbrek taşı

  ->  İdrar yolu enfeksiyonları

  ->  Böbrek enfeksiyonları

  ->  İdrar yolunu tıkamış bir böbrek tümörü

  ->  Geçirilen bir ameliyat sonrası idrar yolunun daralması

Künt Ağrılar

Hastanın tam tarif edemediği aşırı şiddetli olmayan ama sürekli devam eden ağrılardır. Bu ağrılar sık sık diğer ağrılarla karıştırılır. Genellikle “bel ağrısı” ya da “böbreklerde bir rahatsızlık” şeklinde dile getirilir. Bu ağrılar böbreği kaplayan kılıfın gerilmesiyle oluşur. Bu ağrıların başlıca sebepleriyse şöyledir:

  ->  Böbreğin yüzeyinde oluşan basit kistler

  ->  Böbrek kanseri

  ->  Böbrek büyümesi

  ->  Böbrek damarında tıkanıklık

  ->  At nalı böbrek denilen böbreğin doğuştan gelen yapısal bozukluğu

  ->  Yukarıdaki nedenlerin dışında ellerin ve ayakların sürekli soğuk olması da böbrek ağrısına neden olur. Sırttan alınan soğuk da böbrekleri etkileyebilir.

 

Böbrek Ağrısı Nasıl Geçer?

Eğer soğuk alma gibi basit nedenleri varsa böbrek ağrısı çok uzun sürmez. İdrarın atılamamasına bağlı olan spazm ağrıları idrar böbrekten atılmadan geçmez. Böbrek kasılmalarla idrarı atmayı başaramazsa çok ince borularla bel bölgesinden böbreğe girilir ve idrar boşaltılır. Tabi ki ağrı kadar tedaviye odaklanmak gerekir. Birçok böbrek ağrısında tedavi olmadan ağrı geçmez. Böbrek tıp dilinde “nefron” diye adlandırılır ve böbrek ağrısı olduğunda nefroloji uzmanına muayene olmak gerekir. Kişinin böbrek ağrısının sebebini anlaması zordur. Bu yüzden işi şansa bırakmayarak doktor kontrolünden geçmek gerekir.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
1 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 5,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

  1. abdullah dedi ki:

    Sağ tarafimda ve sağ yumustaligimda sık sık agrim oluyor doktara gidiyorum ivp denilen bisey var ondan yaptılar bisey yok dedi başka doktora gittm bisey yok ama kristallenmelerden kaynaklanan kum olabilir dedi kesin konuşmadı ağrının sebebini sordum çok su diyor kesin sende tas var yada kum var diyen bi doktor çıkmadı ilerde bisey olacak diye korkuyorum neden agriyabilir. Hic icmedigim kadar su iciyorum yine agriyo bana yardımcı olursanız sevinirim.

  2. hüseyin dedi ki:

    Sağ tarafıda aşırı ağrı var

Yorum Yaz