Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Mide Kanaması Nedenleri ve Tedavisi

Mide Kanaması Nedenleri ve Tedavisi

Mide Kanması Nedir?

Midede bulunan mukus tabakası, mide asidi tarafından zarar görebilir. Bunun sonucunda mide kanamasına kadar varabilen tehlikeli durumlar ortaya çıkar. Mide kanaması yalnızca mideyi kapsamaz yemek borusu ve midenin çıkışındaki onikiparmak bağırsağında meydana gelen kanamalar da mide kanaması olarak genellendirilir. Çünkü bu noktalardaki kanama sebebi de organların iç yüzeyini örten mukusun aşınması sonucu görülen deformasyonlardır. Bu tür kanamaların en sık karşılaşılan sebebi ülser adı verilen sindirim sistemindeki yaralardır. Mide kanaması sebeplerinden bir diğeri de damarlarda meydana gelen yırtılmalar sonucu kan sızmasıdır. Vücuttaki tüm damarlarda olduğu gibi mide ve yakın organlarını besleyen damarlarda da hasar görülebilir.

Mide Kanaması Belirtileri Nelerdir?

  ->  Mide kanamasının ilk belirtisi hastanın mide bulantısı ve kusma isteğidir. Hasta eğer kusarsa ağzından kan ve kahverengi bir sıvı geldiğini görür ve durumun normal bir bulantı olmadığını anlar.

  ->  Dışkı da mide kanamasıyla ilgili belirtiler gösterebilir. Dışkı eğer siyah ve klozete yapışan bir kıvamda ise mide kanaması düşünülebilir.

  ->  Mide kanamasında baş dönmesi gibi klasik belirtiler de görülebilir. Bu nedenle yalnızca baş dönmesi şikayeti ile gelen hastalar için doktorun mide kanamasından da şüphe etmesi gerekir.

Mide Kanaması Kuşkusu Varsa Ne Zaman Doktora Başvurulmalıdır?

Mide kanamasından şüphelenenlerin biran önce doktora başvurması gerekir. Çünkü mide kanaması sürekli artabilen bir durumdur. Aşırı kanamalar baygınlık hatta ölümle sonuçlanabilir. Bu nedenle asla ihmal edilmemelidir.

Mide Kanaması Hangi Hastalıklarla İlişkilidir?

  ->  Reflü hastalığı mide sıvısının yemek borusundan yukarı doğru kaçmasına sebep olur. Bu durumda yemek borusu zarar görebilir ve mide kanaması oluşabilir.

  ->  Karaciğer sirozu olan hastalarda yemek borusunda kanama görülebilir.

  ->  Bazı antibiyotiklerin kulanılması da yemek borusunda kanamaya sebep olabilir.

  ->  Midede oluşan kanamaların en sık nedeni ülser hastalığıdır.

  ->  Yaygınlığı düşük de olsa midede yer alan tümörler de kanamalara sebep olabilir.

Mide Kanaması Nasıl Tedavi Edilir?

Mide kanaması geçirenlere ilk önce genel bir kontrol yapılması gerekir. Sorunlu bölgenin rahatlaması için mide asidini baskılayacak ilaçlar verilebilir. Ayrıca hasta çok kan kaybettiyse kan takviyesi gerekebilir. Kanama basit müdahalelerle durdurulamııyorsa veya tekrarlama riski yüksekse cerrahi müdahale gerekir. Mukoza aşınmasına bağlı bir kanama varsa sorunlu bölge cerrahi müdahale ile düzeltilebilir. Eğer sindirim sistemine yer alan bir damarda yırtılma söz konusu ise bu damarın en kısa sürede tespit edilerek dikilmesi gerekir. Mide kanaması ölüme sebep olabilen bir durumdur. Bu nedenle kanama erken fark edilip biran önce müdahale edilmelidir.

Mide Kanaması Tedavisi Sonrası Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Mide kanaması geçirenlerin tüketmesi sakıncalı olan besinler;

  ->  Alkol

  ->  Süt

  ->  Gazlı ve asitli içecekler

  ->  Aşırı acı yiyecekler ve baharatlar

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz