Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Böbrek Kanseri Öldürür Mü? Belirtileri Nelerdir?

Böbrek Kanseri Öldürür Mü? Belirtileri Nelerdir?

Böbrek Kanseri Nedir?

Hücreler DNA’da kodlanan bir sistemle düzenli olarak bölünürler. Ancak bazı genetik bozukluklar veya çevresel etkenler nedeniyle hücrelerde anormal hızda bölünmeler görülür. Bu anormal bölünmelerin sonucunda da tümörler meydana gelir. Tümörün büyüyerek bulunduğu organa yayılması durumuna kanser adı verilir. Kanserler vücudun tamamında oluşabildiği için bulunduğu organa göre isimlendirilir. Sık rastlanılan kanser türlerinden bir tanesi de böbrek kanseridir.

Böbrek Kanserine Sebep Olan Etkenler Nelerdir?

  ->  Aşırı kilo

  ->  Fazla tuz tüketimi

  ->  İhtiyaç duyulan miktarda su tüketilmemesi

  ->  Alkol ve sigara kullanımı

  ->  İdrar tutmayı alışkanlık haline getirme

  ->  Radyasyon

  ->  Genetiğiyle oynanmış veya yapay maddelerle desteklenmiş gıdalar tüketilmesi

  ->  Ailesel etkenler

Böbrek Kanserleri Genetik Midir?

Böbrek kanserlerinin %95’lik kısmına olumsuz yaşam koşulları nedeniyle böbreklerin deformasyonu sebep olur. Kalan %5’inde ise genetik faktörler rol oynar. Aslında bahsedilen %5’lik kısım da tek başına kanser oluşumuna yol açamaz. Bu faktörler kan akışında, boşaltımda veya şeker dengesinde genetik olarak sorunlu olan kişilerin böbrek kanserine meyilli olmasından ibarettir.

Böbrek Kanseri Belirtileri Nelerdir?

  ->  Böbrekte şiddetli ağrı hissedilmesi

  ->  İdrarda düzensizlik

  ->  Kanlı idrar görülmesi

  ->  Ayda birkaç kez sebepsiz yere ateş yükselmesi

  ->  Kilo kaybı

  ->  Halsizlik ve iştahsızlık

  ->  İlerlediği halde müdahale edilmeyen böbrek kanserleri eğer farklı organlara sıçradıysa o organlara ait belirtiler de ortaya çıkmaya başlar. Örn: Göğse sıçrayan kanserlerde nefes darlığı oluşması gibi..

Böbrek Kanseri Teşhisi Nasıl Koyulur?

Böbrek kanserinin erken dönemlerde teşhisi genellikle tesadüfi radyografi incelemeleri ile olur. Çünkü kanserin ilk safhalarında bariz belirtiler henüz başlamamıştır. Kanda idrar ve böbrek ağrısı gibi hastaya problem olduğunu hissettirecek semptomlar sonradan ortaya çıkar. Radyografi de görülen tümörün iyi veya kötü huylu olduğunun anlaşılması için böbrekten bir örnek alınması gerekir. İlerleyen dönemlerde ise hastanın bariz belirtiler hissetmesi sonucu ultrasonla inceleme yapılır ve kesin kanser teşhisi bu şekilde koyulabilir. Her kanserde olduğu gibi böbrek kanserlerinde de erken teşhis hastanın yaşama şansını artırmaktadır.

Böbrek Kanseri Metastazı

Metastaz, kanserin başka organlara sıçraması olayıdır. Kanser vakalarında metastaz yapmayan ve erken müdahale edilen durumlarda yaşam oranı oldukça yüksektir. Ancak metastaz  görülürse müdahale edilecek alan genişler ve zorlaşır. Bunun sonucunda da hastanın hayatını kaybetme ihtimali artar. Böbrek kanserlerinde de metastaz ihtimali oldukça fazladır. Yapılan araştırmalara göre böbrek kanserlerinin 3’te biri çevre dokulara, 3’te biri ise uzak organlara metastaz yapmaktadır.

Böbrek Kanseri Öldürür Mü?

Böbrek kanserleri eski yıllarda kolay fark edilemediği için ölüm oranı yüksek bir rahatsızlıktı. Çünkü bu kanser türünün belirtileri başka boşaltım problemlerine çok benziyordu ve tedavi de bu problemlere yönelik yapılmaktaydı. Hasta da bu süreçte giderek kötüleşerek ölümü bekler duruma gelmekteydi. Ancak günümüzde böbrek kanseri konusunda giderek artan bir bilinçlendirme yapılmaktadır. Bu da hastalığın erken tanısına ve başarılı şekilde tedavi edilmesine olanak sağlar. Böbrek kanserlerinin ölüm oranı hakkında net bir bilgi vermek güçtür. Ancak kırsal kesimlerde bu kansere yakalanan kişilerin yüksek ihtimalle yaşamını kaybettiği söylenilebilir.

Böbrek Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?

Böbrek kanserinde yapılabilecek ilk müdahale cerrahi operasyondur. Cerrahi operasyon sırasında böbreğin ne kadarlık bölümünün alınacağı kanserin derecesine göre belirlenir. Ayrıca böbrek etrafındaki hormon ve lenf bezlerinin de operasyona dahil edilip edilmeyeceği de ameliyat öncesinde kararlaştırılır. Gereken cerrahi müdahale yapıldıktan sonra hala kontrolsüz şekilde çoğalan hücreler olması ihtimaline karşın radyoterapi yöntemi tercih edilir. Hastaya tedavi sürecinde moral desteği verilmesi de oldukça önemlidir.

Böbrek Kanseri Cerrahisinde Hangi Teknikler Kullanılır?

  ->  Klasik neşter kullanılarak uygulanan açık cerrahi

  ->  Daha küçük kesikler kullanılan laparoskopik cerrahi

  ->  Robotik Cerrahi

  ->  Dondurarak kesit alınan kriyoablasyon yöntemi

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
1 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 2,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz