Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Ayaklarda Sürekli Üşüme Neden Olur?

Ayaklarda Sürekli Üşüme Neden Olur?

Üşüme Nasıl Gerçekleşir?

Üşüme, vücudun ürettiğinden fazla ısı kaybetmeye başlamasıyla ortaya çıkan bir durumdur. Vücut sıcaklığı düşmeye başladığında üşürüz. Vücudumuz öncelikle iç organların sıcaklığını korumaya çalışır. Kollardaki ve bacaklardaki kan dolaşımını olabildiğince azaltarak tüm kanı hayati organlara gönderir ve onların sıcaklığını stabil tutar.

 

Ayakların Üşümesi Normal Mi?

Ellerdeki ve ayaklardaki dolaşımın azalması vücudun toplam ısı kaybını da azaltır. Soğuğa maruz kaldığınızda ayaklarınızın üşümesi tabi ki normaldir. Ancak sıcak havalarda bile ayaklarınız üşüyorsa bunun ardında farklı bir neden aramak gerekir. Her zaman arkasında başka bir neden olacak diye bir şey yoktur. Ama sıcak havalarda bile sürekli ayak üşümesi ciddiye alınması gereken bir belirtidir.

 

Kansızlık 

Vücudumuz, sıcaklığını organik bileşikleri oksijenle yakarak ortaya çıkardığı ısıyla korur. Oksijen, akciğerlerimizden vücudumuza kan yoluyla taşınır ve ulaştığı yerde yakılır. Demir ve B12 eksikliği başta olmak üzere çeşitli nedenlerden dolayı yeterince kırmızı kan hücresi üretilemeyince kansızlık ortaya çıkar. Kansızlık da gereken oksijenin vücuda sağlanamamasına neden olur. Böylece oksijensiz kalan ayaklar ısı üretemez ve üşürler. Kansızlığın başlıca bulguları ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Halsizlik
 • Cilt renginin solması
 • Ellerde ve ayaklarda üşüme
 • Nefes darlığı ve baş ağrısı

 

Troid Bezi Hastalıkları

Troid bezi sadece guatr hastalığı ile gündeme gelse bile tüm metabolizma hızını etkileyen hormonları salgılar. Troid bezinin yeterince hormon salgılayamaması metabolizmanın yavaşlamasına ve ayaklardaki sıcaklığın düşmesine neden olur. Teşhis için kan tahlili yeterlidir.

 

Kan Dolaşımı Hastalıkları

Dolaşım sistemiyle ilgili sorunlar kendini ellerde ve ayaklarda üşüme semptomlarıyla belli edebilir. Damarların kolesterol nedeniyle tıkanması ayaklarda üşümeye neden olabilir. Sigaranın dolaşım sitemine etkileri zaten herkesçe bilinmektedir. Genellikle sigaranın damarları tıkaması nedeniyle ortaya çıkan ve uzuv kaybıyla sonuçlanan Burger hastalığının da ilk belirtileri ayaklarda üşümedir. Stres ve alkolün de dolaşım sistemine zararının olduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

 

Nörolojik (Sinirsel) Hastalıklar

Bir kişinin ayakları sıcak olduğu halde üşüme hissi yaşıyorsa bu durum sinirlerle ilgili olabilir. Dokunulduğunda gayet sıcak olan birinin üşümesi buna işaret eder. Üşüme hissine karıncalanma ve uyuşma da eşlik ediyorsa ihmal etmeyip doktora gitmek gerekir. Çünkü sinirlerdeki hasar artarak başka uzuvları da etkileme eğiliminde olacaktır. Bilhassa diyabet hastalarının bu duruma karşı çok dikkatli olması gerekir.

 

Kas Romatizması

Ayaklarınızdaki üşümeye kas ağrıları da eşlik ediyorsa ve tahlilleriniz temiz çıktıysa kas romatizmasından şüphelenmek gerekebilir.

 • Vücudun her tarafında kas ağrıları
 • Günün ilk saatlerinde tutukluk
 • Akşama doğru azalan yorulmuşluk hissi

kas romatizmasının başlıca belirtileridir.

 

Ayakların Üşümemesi İçin Neler Yapılmalı?

Dar ayakkabı seçimleri ayakta dolaşımı önleyeceği için üşümeye neden olabilir. Aynı şekilde çorapların da ayağa uygun büyüklükte olması gerekir. Ayaklar tersiz ve kuru iken çorap giyilmelidir. Çift kat çorap giyilecekse ilk giyilecek çorap pamuklu olmalıdır. Çünkü pamuk ayakların nemini alır ve ayaklardaki ısı kaybını azaltır.

 

Bitkisel Tedavisi

Eğer sistemik bir rahatsızlık söz konusu değilse bir hafta boyunca sabah akşam birer çay kaşığı siyah hardal tohumunu çiğnemeden tüketin. Her seferinde hardalın ardından yarım dilim ekmek yiyin. İlk hafta dolduktan sonraki 3 hafta boyunca günde 1 çay kaşığı siyah hardal tohumu tüketin. Eğer sistemik bir rahatsızlığınız yoksa mutlaka faydası olur.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
10 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 3,90 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

 1. Murat Dsniş dedi ki:

  Selamün aleyküm hayırlı günler bu gün sıcaklık 25 derece olmasına rağmen ayaklarım üşümeye başladı kalp ilaçlarım var onları içiyorum tansiyon ilacı içiyorum

 2. arzu dedi ki:

  ananem ve abim şiddetli ayak üşümesinden sonra sağ tarafları felç oldu. beyin damar tıkanıklığından kaynaklanıyor. mutlaka nörolojiye acil gidin. gitmeyince zaten acil oluyor.

  1. ayaklarda üşüme dedi ki:

   Üşüme nasıl sebep oluyor felce?

 3. Tulay dedi ki:

  Ben mıtral kapak ameliyatlıyım bundan 3hafta önce topuk uyusması vardı Ortabedısyen gittim yanlış terlık gıymıssın dedi vitamin verdi ama ayaklarım kasılmaları ve yapmaları olmaya başladı derken belime geçti beliden sağ ayağım kaşıyo ağrıyor yanıyor bir çok doktora gittim kimi pıskolacık kimi kapak ameliyatlarında emar çekmeyiz kapagı yerinden oynatırız risk alamayız deyip yolladılar halen aynı durumdayım kendi kendime kas gevsetılerle ıylesmeye çalışıyorum umarım iyi gelirde duzelırım umarım bana yardımcı olursunuz herkeze sağlıklı günler versin Rabbim..

 4. Ayse gul dedi ki:

  Benim ayaklarimdada çok usume var corapsiz dalamiyorum yazın en sıcak iki ayı corapsiz yatıyorum fibromiyalji var ama tam sebebini öğrenmek istiyorum

 5. Tayyare dedi ki:

  Bu ayak üşümesi için mr beyin mr bel kan tahlilleri noroloji dahiliye kbb dahil çok gezdim. Bş şi bulamadılar.bence sşnirsel bi durum. Kan şekeri ya da ödemle şlgili sanıyotum

 6. Şengül dedi ki:

  Göğüs ağrısı.mide ağrısı. Ayak ağrısı ile kardiyoloji bölümne basvurdum.EKG ve kan tahlili yapıldı. Acilen anjio olmam gerektiği söylendi.iki saat içinde anjio oldum.aort ana damarin kapalı olduğu soylenip balonlu stent takildi.simdide ayaklarım cok usuyor.acaba ayaklarım daki damarlardami daralma var.doktora hemen gitmelimiyim.

 7. CEMAL KILIÇ dedi ki:

  30 Mayıs 2016 bu tarih de havalar sıcak olmasına rağmen hala devamlı ayaklarımın altı üşüyor bunun nedeni ne olabilir. Bunun uzmanı Doktorlardan bilgi bekliyorum şimdi den teşekkür ederim.

 8. miyase dedi ki:

  rBenimde ayaklarimin altinda sanki elektrik supergesi varmış da soğuk hava cekiyormuş gibi hissediyorum.o kadar çok ve içten üşüyor.Mayis ayindayiz ama bazen yün çorap giymek zorunda kalıyorum. Bu soğuk çekme nedeni ne olabilir doktora gitmem gerekirmiş?

 9. meral dedi ki:

  Ozellikle geceleri uyumadan once her zaman olmamakla beraber sol ayagimin altinda orta kisimda sogukluk hissediyorum bu neden olur sadece solda oluyor

  1. Turan dedi ki:

   Aynı belirtiler bencede mevcut uykuya dalmakta zorlanıyorum yada uykuda bile hissediyorum
   Şuan bile üşüyor sol ayağım

  2. Mustafa dedi ki:

   Mustafa

 10. sevil Baykaptan dedi ki:

  Benim ayaklarım da cok agrilar var yürürken ayakta doktor damar incelemesi dedi benim ne yapmam lazım

 11. sevil Baykaptan dedi ki:

  Ayaklarında agrilar var doktor damar incelemesi var dedi ben neyapmam gerek bu hastalık için

Yorum Yaz