Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Böbrek Taşı Nasıl Düşürülür?

Böbrek Taşı Nedir?

Böbrek vücuttaki tüm sıvıları süzen organdır. Böbreğe gelen sıvıların fazla veya zararlı olan kısmı vücuttan atılmak üzere işlemlerden geçer. Böbreğin işleyişi sırasında boşaltım kanallarında böbrek taşı  oluşabilir. Böbrek taşlarının oluşumu bir çok etkene bağlıdır. Genetik faktörler, ailesel yatkınlık ve tüketilen sıvıların içeriği bunlardan bir kısmıdır. Böbrek taşları ilk oluştuğunda çok küçüktür. Genellikle bu aşamadayken idrar yoluyla rahatlıkla atılabilir. Ancak bu küçük taşlar herhangi bir nedenle atılamazsa, böbreğe yeni gelen maddeleri de üzerine ekleyerek büyür. Büyüyen taş boşaltım kanalına sıkışacak boyutlara gelir. Bu süreçte de artık tıbbi müdahale gerektirir.

Böbrek Taşı Neden Olur?

Böbrek taşı oluşumuna neden olan 2 işlevsel bozukluk vardır. İlki böbreğe birim zamanda gelen madde miktarının kontrolsüz şekilde artması. Diğeri ise böbreğin sağlıklı iken atabileceği maddeleri çeşitli bozukluklar sebebiyle atamamasıdır. Bu rahatsızlıklar tedavi edilmediği sürece bir kez böbrek taşı oluşmuş kişide daha sonra tekrardan oluşma ihtimali oldukça yüksektir.

Böbrek Taşı Belirtileri

  ->  İdrarda kan görülmesi

  ->  Taşın bulunduğu bölgeye göre farklılık gösteren şiddetli ağrı

Böbrek Taşı Nasıl Düşürülür?

Böbrek taşının düşmesini etkileyen birçok etken vardır. Ancak taşın bulunduğu bölge ve taşın boyutu en önemli etkenlerdir.

  ->  4 mm’nin altındaki taşlar genellikle bol sıvı alımı ve hareketle düşürülebilmektedir.

  ->  4-6 mm arasındaki taşların bir kısmı bu yöntemlerle düşebilmektedir. Düşmeyen taşlar için ise böbrek kanallarını genişletecek veya idrar atılımını artıracak ilaçlar kullanılmaktadır.

  ->  6 mm’nin üzerindeki taşlar müdahale olmadan düşmez. Bunlar için genellikle ilaç tedavisi başlatılır. Ancak taşın bulunduğu yer de atılımı için uygun değilse kesinlikle cerrahi operasyonla alınması gerekir.

Böbrek Taşı Ameliyatı

Böbrek taşı ameliyatları kesin çözümdür denilebilir. Uygun bir bölgeden böbreğin içine girilerek taşlar kırılır ve daha sonra çıkartılır. Hasta bu sayede ilaçla dahi atılamayacak olan böbrek taşlarından kurtulmuş olur. Ancak bir daha böyle bir sorunla karşılaşmamak için böbrek taşına sebep olan bozukluğun da ameliyat sonrasında tedavi edilmesi gerekir.

Taş Düşürme Ağrısı Nasıl Azaltılabilir?

Böbrek taşı düşürürken oluşan ağrılar pozisyon değiştirilerek veya ağrı kesici haplar alınarak azaltılamaz. Bu tür ağrılar çekenlerin bol su içmesi, böbreğin üzerine sıcak su torbası koyması gerekir. Daha sonra kesinlikle en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Çünkü böbrek taşı ağrılarını geçirebilecek tek şey serum yoluyla verilen ağrı kesicilerdir.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz