Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Uyumayı Zorlaştıran ve Kolaylaştıran Besinler Nelerdir?

Uyumayı Zorlaştıran ve Kolaylaştıran Besinler Nelerdir?

Uyku Nelerden Etkilenir?

Uyku; yemek, içmek kadar önemli bir ihtiyaçtır. Bu nedenle günlük aktiviteleri, çalışma saatlerini ve alışkanlıkları ayarlarken yeterli bir uykuyu ihmal etmemek gerekir. Çocuklar bir gün içinde en az 8, yetişkinler ise en az 6 saat aralıksız uyuyabilmelidir. Yatma vakti geldiğinde uyku haline geçebilme konusunda pek çok etken rol oynar. Bunlardan en önemlileri; yorgunluk, psikolojik durum, stres ve beslenmedir.

Uyku Getiren Besinler Nelerdir?

  ->  Keten Tohumu: Demlenerek çay şeklinde veya sütün içerisinde ilave edilerek tüketilebilir. Mutluluk ve gevşeme sağlayan keten tohumu bu etkileri sayesinde uyku getirecektir.

  ->  Ilık Süt: Sütün içerisinde öncelikle sinirlerin, daha sonra kasların gevşemesini sağlayan triptofan maddesi bulunur. Bu madde daha rahat uykuya dalmayı sağlar.

  ->  Bal: Saymakla bitmeyecek faydalarının yanında sütün içerisine karıştırılan bal, sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Yani uykuya dalmayı hızlandırır.

  ->  Papatya Çayı: Bitki çaylarının sinirleri gevşetici ve yatıştırıcı bir etkisi vardır. Bunların içerisinde en çok bilinenlerden biri ise papatya çayıdır.

  ->  Yoğurt: Sütün mayalanması ile elde edilen yoğurt, sütteki triptofan maddesini muhafaza eder. Bu sayede yoğurdun da uyku getirici bir etkisi vardır. Ayranın uyku getirme etkisi yoğurttan daha fazladır. Çünkü ayranın içindeki su, triptofanın daha çabuk kana karışmasını sağlar.

  ->  Hindi Eti: Pek bilinmemekle birlikte hindi eti de triptofan içeren bir besindir. Yani süt gibi uyku getirici etki yapar. Ancak hindi etini yatmadan evvel yemek hazımsızlığa yol açabileceğinden pek önerilmez.

  ->  Badem: Hem mutluluk hormonu hem de mineral bakımından zengin bir kuruyemiştir. Bu sayede hem kasları gevşetir hem de sinirleri yatıştırır.

  ->  Bitter Çikolata: Mutluluk hormonu denince ilk akla gelen besin elbette çikolatadır. Bitter çikolata, yalnızca kakao ve şekerden oluştuğu için melatonin (mutluluk hormonu) oranı yüksektir.

  ->  Marul Cacığı: Marul, mineral bakımından zengindir. Yoğurdun rahatlatıcı etkisi de düşünüldüğünde marullu cacık, uyku için birebirdir.

Uyku Kaçıran Besinler Nelerdir?

  ->  Sindirim sisteminde fazla miktarda gaz üretimine sebep olan lahana, kuru fasulye, brokoli gibi besinler rahatsızlık yaratacağı için uykuyu kaçırır.

  ->  Alkol, uyuşturduğu için rahat uyumayı sağlar. Ancak uzun süreli alkol tüketiminde uyku düzeni alt üst olur.

  ->  Kahve, kafein içerdiği için kalp atışını hızlandırır ve uykuyu kaçırır.

  ->  Sucuk, içerisinde fazla miktarda baharat olduğu için midede yanma yapar ve uykuyu kaçırır.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
2 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 3,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz