Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Bağırsak Kurdu Nasıl Dökülür? Belirtileri Nelerdir?

Bağırsak Kurdu Nedir ?

Bağırsak kurdu, bağırsaklara yerleşen birtakım parazitlere verilen genel isimdir. Pis sulardan, iyi yıkanmamış sebze-meyvelerden, iyi pişirilmemiş etlerden bulaşır. İnsan bağırsağında tek veya birden çok sayıda bulunabilirler. Birden çok sayıda bulunan bağırsak kurtları birbirine dolanarak daha büyük bir yapı oluşturur ve bağırsak kanallarını tıkayabilir. Ayrıca çok sayıdaki bağırsak kurdu devamlı olarak dışkıyla atılacağı için kanalizasyon, toprak ve sular yoluyla diğer insanlara da bulaşabilir. Bu nedenle dünya nüfusunun büyük bir bölümü bağırsak kurdu tehlikesiyle karşı karşıyadır.

Bağırsak Kurdu Bulaşan Kişide Hangi Belirtiler Görülür ?

  ->  Anüs bölgesine yoğun kaşıntı

  ->  Karnın alt bölgesinde şiddetli ağrılar ve şişkinlik hissi

  ->  Çok yemek yemeye rağmen devamlı bir açlık hissi duyulması

  ->  Vücuttaki rahatsız edici değişimlerden dolayı stresli olunması

Bağırsak Kurtlarından Arınma Yolları Nelerdir ?

  ->  Bağırsak kurdu görülen kişiyle aynı evde yaşayanların da kontrolden geçirilip parazitin tekrardan kişilere bulaşmasını engellemek ve paraziti o çevreden tamamen yok etmeye yönelik bir yol izlemek gerekir.

  ->  Çevre temizliğine ve kişisel temizliğe dikkat edilmelidir.

  ->  Bağırsak kurtlarının vücuttan atılmasını sağlayan ilaçları doktor tavsiyesi ile talimatlara uygun bir şekilde kullanmak gerekir.

  Bağırsak kurtları, temizliğe ve yiyeceklere yeterli özenin gösterilmediği bölgelerde sıkça karşılaşılan bir sorundur. Bu nedenle daha çok gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkelerde görülür. Bağırsak kurtlarına karşı özellikle 6-14 yaşları arasındaki çocuklara yeterli eğitim verilmelidir. Çünkü bu yaş grubundaki çocuklar sıkça sokağa çıkıp çevreden ve diğer çocuklardan parazit kapma riski taşır. Bu çocuklara yiyeceklerini iyice yıkaması, bilmediği şeyleri yememesi, pis suların bulunduğu yerlerde oynamaması iyice öğretilmelidir. Hem çocuğun hemde o evde yaşayan diğer bireylerin sağlığı açısından bu oldukça önemlidir.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz