Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Ağrı Kesiciler Nasıl Kullanılmalı? Dikkat Edilecekler!

Ağrı Kesici Nedir?

Ağrı, insan vücudunun sigortası gibidir. Herhangi bir bölgede sorun oluştuğu zaman beyin tarafından ağrı sinyalleri oluşturulur ve kişi o bölgede bir sorun olduğunu anlar. Bu sayede sorunu ortadan kaldırmaya çalışır. Kısacası insanların hiç istemediği ağrı duyma aslında insan sağlığı açısından kritik bir öneme sahiptir. Ancak insanlar hissettikleri ağrıyı ortadan kaldırmak isterler. Bunun için de ağrı kesicilere başvururlar. Ağrı kesicilerin birkaç farklı çalışma mekanizması vardır. Bazı türler vücudun ağrı eşiğini yükseltir, bazıları ağrıya olan dayanıklılığı artırır, bir kısım ise ağrı hissini oluşturan kimyasal maddeleri yok eder. Hangi sistemle çalışırsa çalışsın ağrı kesicilerin kurallara uygun biçimde kullanılması gerekir.

Ağrı Kesicilerin Kullanımında En Çok Hangi Hatalar Yapılmaktadır?

  ->  Ağrı kesici olduğuna emin olunmayan ilaçların kullanılması

  ->  Doktora danışmadan ağrı kesici kullanılması

  ->  Ağrı kesicilerin gereğinden fazla veya eksik miktarda kullanılması

  ->  Ağrı kesicinin günlük doz miktarına uygun olarak kullanılmaması

  ->  Ağrı kesicilerin alkolle birlikte kullanılması

  -> Ağrı kesici hapların kırılarak veya suyun içine atılarak bilinçsiz şekilde kullanılması

Günde Alınabilecek Maksimum Ağrı Kesici Miktarı

Ağrı kesiciler gereğinden fazla alındığında başta mide olmak üzere tüm organlara zarar verebilmektedir. Hatta parasetamol grubu ağrı kesiciler kısa süre içinde aşırı kullanıldığı zaman karaciğer yetmezliğine ve ölüme sebep olabilir. Bu nedenle ağrı kesici kullanırken önce doktorun tavsiyelerine daha sonra ilaç kutusundaki kullanım kılavuzuna bakmak gerekir. Ağrı kesiciler kısa zamanda çok miktarda içildiğinde ağrı daha çabuk geçer düşüncesi kesinlikle yanlıştır. Ağrı kesicilerin belirli bir etki etme süresi vardır.

Ağrı Kesiciler Ne İle İçilebilir?

Ağrı kesici hapların en ideal kullanım yolu su ile beraber yutulmasıdır. Sıcak çay, kahve gibi içecekler ilacın dış kısmının çözünüp yemek borusuna yapışmasına sebep olabilir. Alkol ile birlikte ağrı kesici kullanan kişiler de vardır. Bu yöntem kesinlikle yanlıştır. Ağrı kesicilerin alkol ile beraber alınması mide kanamasına hatta ölüme bile neden olabilir ve ayrıca bazı iç organlara ciddi yük bindirir.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz