Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Aspirin Ne İşe Yarar?

Aspirin Ne İşe Yarar?

Aspirin Nedir?

Aspirin, asetil salisilik asit denilen bir formülden imal edilmiş beyaz renkli bir haptır. Aslında 1853 yılında keşfedilen aspirsinin insan vücudu üzerindeki etkileri tam olarak 1899 yılında anlaşılmış ve seri üretimine başlanmıştır. Aspirin ülkemizde şuan reçetesiz olarak satılmaktadır. Günümüzde birçok problemin kısa süreli çözümü olarak görülen asprinin kontrolsüz kullanımında istenmeyen durumlar oluşabilir.

Asprin Hangi Problemlerde Kullanılabilir?

  ->  Aspirinin en yaygın ve en çok bilinen işlevi ağrı kesici olmasıdır. Diğer ağrı kesiciler kadar etkili olmasa da basit ağrılar için kullanışlı bir ilaçtır.

  ->  Enfeksiyon, üşütme gibi durumlarda vücut sıcaklığı yükselir. Ateşin çıktığı durumlarda tedavide aspirin de kullanılabilir. Ancak 39 derecenin üzerinde vücut sıcaklığı olan kişilerin kesinlikle tıbbi müdahaleye ihtiyacı vardır.

  ->  Aspirin kanın damar içindeki pıhtılaşmasını azaltır. Bu nedenle kan sulandırıcı olarak da isimlendirilir. Aspirin bu özelliği ile kalp yetmezliği, hipertansiyon, damar darlığı, damar tıkanıklığı, varis gibi hastalıkların tedavisinde kullanılabilir.

  ->  Aspirin romatizma hastalığında da problem çözücü bir etkiye sahiptir. Ancak romatizma belirtilerini azaltacak dozdaki aspirinin vücut üzerinde olumsuz etkileri olduğundan tercih edilmemektedir.

Aspirinin Zararları Nelerdir?

  ->  Kalp ve damar hastalığı olan kişiler damar içi basıncın azalması için asprin kullanırlar. Aspirin kanın pıhtılaşmasını önlediği için hasta herhangi bir kaza geçirdiğinde meydana gelen kanamayı durdurmak çok güç olur ve sonucunda hasta hayatını kaybedebilir.

  ->  Akciğerlerde trake denilen hava tüpleri vardır. Bu tüplerin çapı çeşitli etkenlere bağlı olarak daralıp genişleyebilir. Aspirinin uzun süre kullanılması da hava tüplerini daraltabilir.

  ->  Kanın yoğunluğunu azalttığı ve akış hızını artırdığı için alınan diğer ilaçların daha hızlı yayılmasına sebep olur. Bu da karaciğer ve böbreklerin daha fazla yorulması anlamına gelir.

  ->  Aspirin beyindeki bulantı merkezini uyararak baş dönmesi ve mide bulantısı yapabilir.

Aspirin Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  ->  Aspirin kesinlikle tok karna alınmalıdır.

  ->  Tüm ilaçlar gibi alkolle birlikte kullanılması sakıncalıdır.

  ->  Aspirin reçetesiz olarak alınabilmektedir. Ancak 3-4 günden fazla kullanılacaksa kesinlikle bir doktora danışılması gerekir.

  ->  Mide ülseri olan kişilerin doktora danışmadan kesinlikle aspirin kullanmaması gerekir.

  ->  Aspirin koruyucu veya önlem amaçlı alınacak bir ilaç değildir. Az miktarda bile alınsa karaciğer ve böbreğe gereksiz yük bindirir bu nedenle problem yaşamadan aspirin kullanmak yanlış bir alışkanlıktır.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz