Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Çocuklarda Düztabanlık Nasıl Olur?

Çocuklarda Düztabanlık Nasıl Olur?

Çocuklarda Düztabanlık Nedir?

Ayağın 2 temek bölümü vardır. Bunlar topuk ve ön kısımdır. Topuk kısmından ön kısma geçiş sırasında içbükey şekilde bir kavis bulunur. Bu kavis ayağın yere basması sırasında esnemeyi sağlar ve hareketi kolaylaştırır. Ancak bazı kişilerde topukla ayağın ön kısmı arasında düz br bağlantı vardır. Bu da yürüme ve koşma esnasında pek çok problem oluşmasına sebep olur. Aslında insanlarda ayak şekli doğumdan 5-6 yaşına kadar düztaban formundadır. 6 yaşından sonra tabandaki içbükey kavis oluşumu başlar. Bu nedenle bir çocuğa düztaban teşhisi koyulabilmesi için en az 6-7 yaşına kadar beklemek gerekir.

Düztabanlığa Sebep Olan Etkenler Nelerdir?

->  Düztabanlığın en yaygın sebebi genetik olarak bu probleme yatkınlıktır.

->  Doğuştan gelen bağ doku sorunları da düztabanlığa sebep olabilir.

Düztaban Çocuklarda Hangi Belirtiler Görülür?

  ->  Çocuğun ayakkabılarının çok çabuk esneyip yırtılması

  ->  Belli bir süre ayakta kalan veya spor yapan çocuğun bacaklarında anormal seviyede ağrı oluşması

  ->  Çocuğun yürüme, koşma gibi sıradan hareketler sırasında zorlandığını acı çektiğini sölemesi

Çocuklarda Düztabanlık Nasıl Tedavi Edilebilir?

Doğumdan itibaren ayağın orta kısmında sert bir düzlük hissedilirse çocuğun 7-8 yaşına kadar düzenli takip edilmesi gerekir. Bu süreçte hekimin tercihine göre çocuğun ayak yapısına daha uygun ayakkabılar önerilir. 7-8 yaşını doldurduktan sonra çocuğun ayağında hala bariz bir düztabanlık görülüyorsa cerrahi müdahale gerekir. Ancak bazı çocuklar için uzman hekimler 2-3 yaşındayken ameliyat önerebilirler. Çünkü bu çocuklarda ayak tabanında ekstra bir sertlik hissedilir ve bunun düzelme ihtimali yok denecek  kadar azdır. Bu sebeple hem iyileşmeyi kolaylaştırmak hem de çocuğa boş yere zorluk yaşatmamak için biran önce ameliyat yapılır.

Düztaban Çocuklara Hangi Egzersizler Önerilir?

Düztabanlık nedeniyle oluşan ağrıların hafifletilmesi için aşil tendonunu esnetmek faydalı olacaktır. Bunun için düz bir zemine uzanıp dizi bükmeden ayak parmaklarından tutarak ayağı bacağa doğru çekmek yeterlidir. Bu hareketi sabah kalkınca ve akşam yatmadan evvel yapan çocukların bacak ağrılarında bariz bir azalma hissedilir. Bu yöntem ayrıca 4-5 yaşındaki çocuklarda düztabanlığın düzelmesine de katkı sağlar.

Düztaban Çocuklar Nasıl Ayakkabı Kullanmalıdır?

Düztaban çocukların ayak sağlığına ekstra özen göstermesi gerekir. Bunun için de en önemli şey kullanılacak ayakkabıların seçimidir. Alınacak ayakkabının tabanı orta sertlikte olmalıdır. Sertliğin miktarını anlamak için de ayakkabıyı dik biçimde ikiye katlamaya çalıştığınızda bir miktar zorlanma hissetmeniz gerekir. Tabana dokunulduğunda aşırı sertlik hissi veren veya kolayca ikiye katlanan ayakkabılar düztaban kişilerin konforunu daha çok bozar. Bu da yürüyüş sonrası yorgunluğu ve ayak tabanındaki gerilmeyi artırır.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz