Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Yumurtalık Kanseri Oluşumu ve Tedavisi

Yumurtalık Kanseri Oluşumu ve Tedavisi

Yumurtalık Kanseri Nedir?

Vücutta bulunan hücreler, büyümek veya ölen hücrelerin yerini doldurmak için bölünerek çoğalırlar. Bu bölünme insan DNA’sında kayıtlı olan genlerin kontrolünde yapılır. Eğer bu genlerden hücrelere bozulmuş bir mesaj giderse hücreler kontrolsüz şekilde bölünmeye başlar. Bu duruma kanser adı verilir. Kanser, vücudun hangi bölümünde oluştuysa onun adıyla anılır. Yumurtalık kanseri de bunlardan bir tanesidir. Yumurtalık kadınlarda hem dişilik hormonu olan östrojenin yapılmasını sağlar hem de dişi üreme hücresi olan yumurtayı üretir. Bu iki işlem yumurtalığın farklı bölümlerinde gerçekleşir. Dolayısıyla genellikle kanser oluşumları sadece bir aktiviteyi etkiler. Ancak yumurtalığın tamamını kapsayan kanserler de görülmüştür. Yumurtalık kanseri, meme kanseri gibi rahat muayene imkanı vermediği için genellikle geç teşhis edilir. Geç teşhisin sonucunda da hastanın iyileşme ihtimali düşer.

Yumurtalık Kanseri Neden Olur?

  ->  Yumurtalık kanseri oluşumunun en önemli tetikleyicisi kötü genlerdir. Kadının anne, teyze, büyükanne gibi yakın akrabalarında yumurtalık veya rahim kanseri gibi kadınlara özel hastalıklar varsa yumurtalık kanserine yakalanma riski artar.

  ->  Radyasyon, yanmış yağlar, hormonlu meyveler gibi tüm vücuda zararı olan etkenler yumurtalık kanseri oluşumunu da tetikleyebilir.

  ->  Kadınlar yumurtlama evresinin sonunda eğer hamile kalmazlarsa 4-5 gün içerisinde ürettikleri yumurtaları kanla birlikte atarlar. Buna regl dönemi denir. Eğer bir kadın regl döneminde ürettiği yumurtaların tamamını atamazsa kalan yumurtalar kist, tümör ve kanser oluşumuna sebep olabilir.

Yumurtalık Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Yumurtalık kanseri erken dönemde hastanın anlayabileceği şekilde bir belirti vermez. Ancak ayda bir rutin kontrollere giden bayanlarda ultrason görüntüsüyle fark edilebilir. Hastalığın ileriki evrelerinde ise karın ağrıları, şişlik ve adet dönemlerinin daha ağrılı geçmesi gibi şikayetler oluşmaya başlar. Hasta bu dönemde doktora gitme ihtiyacı hisseder. Ancak kanser çoktan ilerlemiş olur.

Yumurtalık Kanserinde Doğum Kontrol Hapı Etkisi

Yumurtalık kanseri kadınlarda yumurta üretiminden kaynaklanmaktadır. Zira menapoz döneminden sonra yumurtalık kanseri başlangıcı olmaz. Bu nedenle ailesinde yumurtalık kanseri olan kadınların önlem amaçlı sürekli doğum kontrol hapı kullanmaları kanser riskini bir hayli azaltacaktır. Ancak bu durumda da kadının hamile kalma şansı kalmaz. O yüzden iyi düşünerek karar verilmesi gerekir.

Yumurtalık Kanseri Tedavisi

İlk önce ultrason görüntülerine göre kanserin olduğu bölgenin cerrahi müdahale ile alınması gerekir. Daha sonra tümörün yayıldığı görülen alanlar da dikkatli biçimde çıkartılır. Yumurtalık kanseri geç fark edildiği için ameliyat edilene kadar fazla yayılma imkanı bulur. Bu nedenle dikkatli olup tümörün olduğu hiçbir dokuyu gözden kaçırmamak gerekir. İşlem tamamlandıktan sonra hastaya kemoterapi uygulanır. Kemoterapinin süresini kanserin hangi evrede olduğu ve hastanın vücut direnci belirler.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz