Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Öksürük Ve Öksürük Şurubu İlişkisi

Öksürük Ve Öksürük Şurubu İlişkisi

Öksürük Nasıl Olur?

Öksürük, doğal bir savunma mekanizmasıdır. Genellikle rahatsız olunan ve gündelik aktiviteleri sekteye uğratan öksürük, bazı durumlarda hayat kurtaran bir refleks haline gelir. Soluk borusuna bir cisim kaçtığında, solunum yollarına yabancı cisimler dolduğunda veya boğaz kaşıntısı başladığında vücuttaki yabancı cisimlerin dışarı atılması için öksürük krizleri başlar. Bazen çok ciddi hastalıkların belirtisi olarak kendini gösteren bu refleksin ciddiye alınması ve doktor muayenesinden geçilmesi gerekir.

Öksürüğün Nedenleri Nelerdir?

  ->  Öksürüğün en sık rastlanılan nedenlerinden bir tanesi sigara veya nargile kullanımıdır. Solunum yollarını irrite eden ve akciğerleri yoran bu tütün ürünleri uzun vadede kronik öksürük oluşmasına sebep olur.

  ->  Boğaz enfeksiyonu da klasik bir öksürük nedenidir. Mikropların birikmesi ve bademcikleri şişmesi, insanları öksürmeye zorlar.

  ->  Kronik akciğer rahatsızlıkları (verem, KOAH, astım) da öksürüğün sebepleri arasında olabilir. Bu nedenle uzun süreli öksürük krizi yaşayan kişilerin uzman bir doktorun muayenesinden geçmesi gerekir.

  ->  Toz, polen gibi solunum yollarını etkileyen allerjik maddeler de öksürük yapabilir. Kesin bir tedavisi olmadığı için alerji kaynaklı öksürükler ömür boyu sürecektir.

Öksürüğün Tedavisi İçin Neler Yapılabilir?

  ->  Öksürük, bir akciğer rahatsızlığından kaynaklanıyorsa bundan kurtulmak ancak hastalığın tedavisi ile mümkün olur.

  ->  Tütün ürünlerinden kaynaklanan öksürüklerde temiz hava almak bir miktar rahatlatıcı olabilir. Ancak kesin tedavi için bu zararlı alışkanlığı bırakmak gerekir.

  ->  Boğaz enfeksiyonu veya soğuk algınlığından kaynaklanan öksürükler için; bal, ılık su, ılık süt gibi evde bulunabilecek şeyler kullanılır. Bunlar öksürüğü bir miktar azaltır ve tedaviye katkı sağlar.

  ->  Öksürük nedeniyle doktorların verdiği ilaç ise öksürük şurubu olarak adlandırılan bir karışımdır.

  ->  Boğaz spreyi ve boğaz pastili de öksürüğün geçmesi için kullanılabilir. Bunlar hem doktor tavsiyesi ile hem de eczaneden direkt olarak alınabilir.

Öksürük Şurubunun Özellikleri Nelerdir?

  ->  Öksürük şuruplarının içerisinde yatıştırıcı bir madde bulunur. Bu madde kasların gevşemesi ve daha rahat uyuyabilme konusunda yardımcı olur.

  ->  Öksürük şurubunun temel etki mekanizması mikropları öldürerek öksürükler rahatlama ihtiyacını ortadan kaldırmaktır.

  ->  Avrupa’da yapılan son araştırmalara göre öksürük şurubunun tedavi edici bir etkisi yoktur. Yalnızca mikropların sayısını azaltır ve gevşetici özelliği nedeniyle öksürme refleksini yatıştırır. Ancak bunlar geçici etkilerdir. Öksürüğün temel nedenini ortadan kaldırmaz. O yüzden araştırmanın yapıldığı ülkelerde öksürük şurubu kullanımı 0’a yakındır.

  ->  Türkiye gibi öksürük şurubunun sık kullanıldığı ülke insanları için ise; öksürük şurubunun psikolojik olarak rahatlattığı, aslında tedavi etmediği tezi savunulmaktadır.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz