Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Karaciğer Yağlanması Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Karaciğer Yağlanması Nedir?

Karaciğer, vücuttaki tüm zararlı maddelerle mücadele eden organdır. Alkol, sigara dumanı, içilen ilaçlar veya zehirli bir mantar vücuda girdiği andan itibaren insan için tehlike ortaya çıkar. Bu zararlı maddeler kana karıştıktan sonra vücut tarafından yıkılması ve atılması gerekir. Yıkılma işlemi karaciğer tarafından, atılma işlemi ise böbrekler tarafından yapılır. Zararlı maddelerle mücadele ederken karaciğer de bir miktar hasara uğrar. Bu hasarın sonucunda da ortaya hastalıklar çıkar. Karaciğer yağlanması da bu hastalıklardan biridir. Karaciğerin herhangi bir bölgesinde yağ hücrelerinin artmasına ve organın büyümesine karaciğer yağlanması adı verilir. Karaciğer yağlanması her zaman tehlikeli değildir. Yalnızca yağlanmayla birlikte bir ödem meydana gelmişse hasta için risk oluşturur. Yinede insanların karaciğer yağlanmasından korunmak için yaşam tarzlarına ve beslenmelerine dikkat etmeleri gerekir.

Karaciğer Yağlanması Neden Olur?

  ->  Şeker hastalığı,

  ->  Aşırı kilolu olmak veya vücut yağ oranı yüksek olmak,

  ->  Kısa süreler içinde aşırı kilo değişimleri,

  ->  Çok fazla alkol tüketmek,

  ->  Hormon salgılanmasında yaşanan problemler karaciğer yağlanmasına neden olabilir.

Karaciğer Yağlanmasının Belirtileri Nelerdir?

Karaciğer yağlanmasının hasta üzerinde kolay anlaşılabilen bir belirtisi yoktur. Yani ağrı, ateş gibi herhangi bir durum ortaya çıkarmaz. Ancak doktor tarafından yapılan testler ve hastanın genel sağlık durumu karaciğer yağlanmasını belli eder. Hastanın aşırı kilolu olması, şeker hastası olması gibi durumlar karaciğer yağlanmasından şüphelenilmesine sebep olur. Daha sonra ultrason çekilmesi ve karaciğer biyopsisi ile kesin teşhis koyulabilir.

Karaciğer Yağlanmasından Korunmak İçin Neler Yapılmalıdır?

  ->  Düzenli spor yapılması

  ->  Beslenme düzenine dikkat edilmesi

  ->  Yeterince ve kesintisiz bir uyku alışkanlığı kazanılması

  ->  Alkol, sigara gibi zararlı maddelerden uzak durulması

Karaciğer Yağlanması Nasıl Tedavi Edilir?

Karaciğer yağlanmasının özel bir tedavisi yoktur. Yağlanmayı azaltmak ve sağlıklı bir karaciğere sahip olmak için hastalığı ortaya çıkaran etkenin düzeltilmesi gerekir. Aşırı kilolu bireylerin kilo vermesi, alkol bağımlılarının bundan kurtulması gibi önlemler karaciğer yağlanmasından kurtulmak için tek çaredir.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz