Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Verem Belirtileri Nelerdir? Verem Nasıl Bulaşır?

Verem Belirtileri Nelerdir? Verem Nasıl Bulaşır?

İnce Hastalık

Halk arasında “ince hastalık” diye bilinen tüberküloz (verem) bakteri kökenli bir hastalıktır. Verem yabancı ve uç bir hastalık gibi gelir çoğumuza. Fakat yapılan araştırmalara göre ülkemizdeki her 8 insandan birinde verem mikrobu vardır. Buna rağmen verem hastası sayısı çok azdır. Çünkü bu hastalık bağışıklık zayıflamadan gelişecek gücü bulamaz.

 

Hastalık Nasıl Gelişir?

Çeşitli nedenlerden dolayı bağışıklığın zayıflaması vereme neden olan bakterilerin üreme fırsatı bulmasına sebep olur. Veremin halk arasında “ince hastalık” diye bilinmesinin nedeni de aslında budur. Bir şeye çok üzülen insanların bağışıklık sistemi zayıflar. Eskiden ilaç olmadığı için hastalık ölümcüldü. Tüm tıbbi imkanlar sağlandığında bile hastaların yarısı ölüyordu.  Veremden bahsederken stresten uzak durmanın öneminden bahsetmemek olmaz. Stres aslında ölümcül bir hastalıktır. Sivilce, gastrit, reflü ve saç dökülmesi sadece yan etkileridir. Kanser ve verem gibi ölümcül hastalıklarda stresin rolü büyüktür.

 

Verem Belirtileri

Verem vücudun bütün organlarına yayılan bir hastalıktır. Ancak en çok akciğeri etkiler ve gözle görülür belirtileri akciğerde başlar. İlk belirtiler çoğu zaman çevresel faktörlerin etkisi sanılır. Bu yüzden hastanın doktora başvurması gecikir. Özellikle sigara içen kişiler öksürük sorununu zaten yaşadıkları için verem hastalığı kimsenin aklına gelmez. Az az başlayan ve zamanla artan ilk belirtiler şöyle sıralanabilir:

 

-> 2 haftadan fazla süren öksürük, ateş ve gece terlemeleri

-> İştahsızlık ve kilo kaybı

-> Göğüs ağrıları

-> Kanlı tükürük

 

Yukarıdaki şikayetlerle doktora başvuran hastanın akciğer filmi çekilir. Bulgular verem hastalığını işaret ediyorsa balgam örneği mikroskopta incelenerek tanı koyulur. Başka verem testleri de vardır. Hastanenin teknolojik imkanlarına göre test şekilleri değişir. Kan analiziyle de hastalık tespit edilebilir. Yeterince güvenilir olmadığı anlaşılan deri testi de popülerliğini kaybetmekte olan bir metottur. Önceden verem aşısı yaptırmış kişilerde deri testinin yanlış sonuç verme ihtimalinin yüksek olduğu gözlemlenmiştir.

 

Nasıl Tedavi Edilir?

Tüberküloz hastalığının tedavisi 50 yılı aşkın bir süre önce kesinleşmiştir. Eskiden hiçbir çözüm bulunamayan ve öldürmediğini sakat bırakan bu hastalığın artık sadece ilaçlarla tedavisi mümkündür. Ülkemizde verem tedavisi ücretsiz olarak verem dispanserlerinde yapılmaktadır. Verem ilaçları en az 6 ay boyunca düzenli olarak kullanılırsa hasta tamamen iyileşir. Ancak ilaçların kullanımı aksatılarak sürdürülürse hastalık ilaca dirençli vereme dönüşür. Bu kesinlikle istenmeyen bir durumdur. İlaca dirençli veremin de kesin tedavisi vardır ama daha zordur. Nadiren de olsa ameliyat gerekebilir.

 

Verem Nasıl Bulaşır?

Verem hastalığına yakalanmış bir kişiyle aynı havayı solumak bile mikrobun bulaşmasına neden olabilir. Hasta konuşurken ağzından çıkan tükürük zerreleri havada asılı kalır ve soluduğunuzda vücudunuza girer. Kaldı ki hapşırma ve öksürme sonucu doğrudan da bulaşabilir.

 

Kimler Risk Altında?

Verem mikrobunun bulaştığı her 10 kişiden birinde hastalık ortaya çıkar. Bağışıklık sistemi zayıf olanlar risk altındadır. Yaşlılar, çocuklar, şeker hastaları, bağışıklığı zayıflatan ilaç kullananlar, AIDS hastaları, sigara ve sık alkol kullananlar  risk gruplarının başlıcalarıdır.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

  1. Erencan dedi ki:

    Kanlı tükürük yok henüz ama göğüs ağrısı vb. Hepsi var test yaptırmalimiyim

Yorum Yaz