Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Kas Yırtığı Nasıl Tedavi Edilir?

Kas Yırtığı Nasıl Tedavi Edilir?

Kas Yırtığı Nedir?

Kas yırtılması, kasın aşırı zorlanması sebebiyle lifler arasındaki bağlantının kopması anlamına gelir. Kas yırtılmaları, genellikle tendon yırtılması veya kopması ile karıştırılmaktadır. Ancak kas ve tendon farklı yapıda ve özellikte dokulardır. Kaslar, insan vücudundaki bilinçli hareketleri sağlarken tendonlar kas ile kemiği birbirine bağlayan bağ doku elemanlarıdır. Tendonlar, hareket sırasında fazla gerilmediği için kaslardan daha dirençli bir yapıya sahiptir. Bu nedenle tedavileri de daha zordur.

Kas Yırtığı Neden Olur?

  ->  Kas lifleri arasındaki bağlantı oldukça sağlamdır. Ancak bu liflerin birim zamanda taşıyabileceği yük miktarı bellidir. Ani bir şekilde bu liflerin üzerine aşırı yük binerse kasta yırtılma oluşabilir.

  ->  Kasların gün içerisinde yapabilecekleri maksimum hareket miktarı bellidir. Örneğin ayak bileğindeki kas günde maksimum 10.000 kez kasılmaya dirençli ise ve günde 15.000 kez kasılırsa yorgunluğa bağlı yırtılma meydana gelebilir.

  ->  Kaslar, kemikler kadar sert değildir. Bu nedenle sivri cisimler ile meydana gelen yaralanmalarda kas lifleri yırtılıp birbirinden ayrılabilir.

Kas Yırtığı Oluşmaması İçin Neler Yapılabilir?

  ->  Kas yırtığı görülme oranı en yüksek kişiler sporculardır. Sporcuların antrenman veya müsabaka öncesi yeterli düzeyde ısınmaları kas yırtılması ihtimalini düşürecektir.

  ->  Amatör sporcuların veya ağır işlerde çalışanların bünyelerine göre aşırı yükler kaldırmamaları gerekir.

  ->  Kaslar, gün içerisinde çok fazla yorulur. Bu da kasın dayanma gücünü düşürür. Ertesi gün kasların tekrar eski gücüne ve sağlamlığına kavuşabilmesi için iyi bir uyku şarttır. Kasları dinlendirmek yırtılmaların da azalmasını sağlar.

Kas Yırtığı Belirtileri Nelerdir?

  ->  Kasın yırtılma anında aşırı acı hissedilmesi

  ->  Hasar gören kas çalışırken duyulan ağrının artması

  ->  Kasın yırtıldığı bölgenin kızararak belirgin bir renk değişikliğine uğraması

  ->  Hasarlı bölgenin şişmesi

Kas Yırtığı İçin Evde Neler Yapılmalıdır?

  ->  Kas yırtığı oluşan bölgeye öncelikle soğuk bir pres uygulanmalıdır.

  ->  Daha sonra en kısa sürede hastaneye başvurarak sorunlu bölgenin incelenmesi ve sarılması sağlanır.

  ->  Yırtık oluşan bölgedeki savunma hücrelerinin ve kan elemanlarının dağılması için sıcak su torbası veya ısıtılmış havlu uygulaması yapılmalıdır.

Kas Yırtığı Nasıl Tedavi Edilir?

Kas yırtığı tedavisinin ilk basamağı hasarlı bölgenin aşırı kanlanmasını engellemektir. Bunun için antienflamatuar denilen ödem dağıtıcı ilaçlar kullandırılır. Daha sonra kas yavaş yavaş kendisini onarır ancak bu süreçte hem güç kaybeder hem de hareketler zorlaşır. Kasın yavaş şekilde çalışabileceği bir iyileşme seviyesine gelindiğinde fizik tedaviye bağlanır. Son olarak da hasta gündelik yaşamına döner, ancak bir süre gözlem altında tutulması gerekir.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
2 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 4,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz