Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Yüz Germe Operasyonu Nasıl Yapılır?

Estetik Kaygısı Nedir?

Bayanlarda daha fazla olmak üzere tüm insanlarda daha güzel bir estetik görünüme sahip olma isteği vardır. Estetik görünüş için ise organlar arasındaki boyut ve biçin uyumu, cildin parlaklığı ve gerginliği gibi bir çok unsur değerlendirilir. Bu unsurlardan bir kısmı doğuştan yetersiz düzeydedir. Bir kısmı ise yaş arttıkça istenilen düzeyin altına düşer. O yüzden dış görünüşünü beğenmeyen insanlar çeşitli müdahaleler ile istedikleri şekle kavuşmayı amaçlarlar. Zaten gerçekleşen estetik ameliyatların bir çoğu, gerekli olduğu için değil insanların estetik kaygısı olduğu için yapılır.

Yüz Gerdirme Operasyonu Nedir?

Derinin altında bulunan bağ ve kas dokusunun zamanla gücünü kaybetmesi ve derinin altına yağ dolması, tüm vücutta sarkmalara ve kırışmalara sebep olur. Bu deformasyonlara çözüm olarak çeşitli müdahaleler ile deri daha gergin bir hale getirilir. Gerdirme operasyonları, uygulandığı bölgeye göre isimlendirilir. Yüz gerdirme operasyonu ise bunlar arasında en sık uygulanandır. Yüz gerdirme operasyonu ortalama 2-3 saat sürer. Ameliyat sonrası dikişlerin kalması ve hassas bakım süresi ise 1 haftadır.

Yüz Gerdirme Operasyonu Nasıl Yapılır ?

  ->  Öncelikle hastaya genel anestezi verilir. (Bu nedenle ameliyat öncesi hastanın sağlık durumu detaylı olarak incelenmelidir.)

  ->  Daha sonra problemli bölgeler ameliyat bıçağı ile açılır. Fazla yağ dokusu dağıtılır veya dışarı alınır. Gerekiyorsa bağ ve kas dokusunun arasına destekleyici madde koyulur.

  ->  Sonrasında sarkma ile gerginlik arasındaki farktan ötürü fazla gelen deri kesilir. Deri, açıldığı bölgeye gergin biçimde geri dikilir.

  ->  Ameliyat sırasında yüzün tamamında aynı gerginliğin oluşması sağlanır. Ayrıca boyun bölgesinin de yüz ile uyumlu görünmesine dikkat edilir.

  ->  Tüm sarkan bölümlere aynı işlem yapıldıktan sonra hasta genel anesteziden uyandırılır ve 1 gün sonra taburcu edilebilir.

Yüz Gerdirme Operasyonu Öncesinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

  ->  Ameliyattan on gün önce alkol ve sigara kullanımı bırakılmalıdır.

  ->  Anestezi uzmanının hastayı detaylı biçimde incelemesi gerekir.

  ->  Ameliyattan önce az da olsa iz kalacağı konusunda hastanın bilgilendirilmesi gerekir.

Yüz Gerdirme Operasyonu Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

  ->  Ameliyat sonrası yüz bölgesinde şişlikler oluşur. Bu şişliklerin daha çabuk iyileşmesi için belli aralıklarla buz uygulaması yapılmalıdır.

  ->  Ameliyat dikişleri alınana kadar fazla mimik yapılmamalıdır.

  ->  Dikiş bölgeleri enfeksiyon oluşumuna müsait olduğu için her gün pansuman yapılmalıdır.

  ->  Ameliyat sonrası 2-3 ay boyunca yüz bölgesini darbelerden korumak gerekir. Bu nedenle erkeklerin ameliyat sonrası ilk 1 ay sakal traşı olmaması tavsiye edilir.

Yüz Gerdirme Operasyonu Riskli Midir?

  ->  Yüz gerdirme operasyonu genel anestezi altında yapılan diğer ameliyatlarda olduğu gibi anestezi riskleri taşır.

  ->  Hekim dikkatsizliği veya hastanın ameliyat sonrası bakıma özen göstermemesi nedeniyle büyük izler kalabilir.

  ->  Ameliyat sonrası enfeksiyon oluşursa hastanın yüzünde şişkinlik ve asimeti oluşabilir.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz