Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Trigeminal Nevralji Nasıl Bir Hastalıktır?

Trigeminal Nevralji Nasıl Bir Hastalıktır?

Nevralji Nedir?

Nevralji, bir bölgedeki sinir gurubunun hasarlanması sonucu iletişimin yetersiz veya bozuk biçimde yapılması durumudur. Yani sinirin ilgili olduğu bölgede istenmeyen kas hareketleri, olmayan bir dokunma hissi veya sebepsiz acı duyma olayları meydana gelebilir. Bu da insanlara hem hareket problemleri yaşatır hem de rahatsız bir his oluşmasına sebep olur. Nevralji tedavi edilmediği sürece gündelik yaşamın sağlıklı biçimde sürdürülmesi imkansız hale gelir.

Trigeminal Nevralji Nedir?

Vücuda dağılan sinir hücrelerinin merkezi 12 çift cranial sinirdir. Bu sinir çiftleri ilgili oldukları bölgeye doğru sağlı sollu biçimde dallanarak yayılır ve beyin ile organların iletişimini sağlar. Cranial sinir çiftlerinden biri de 5. sinir olan N.Trigeminalis (Trigeminal sinir)’dir. Trigeminal sinir 3 dala ayrılarak alın ve yanak bölgesine yayılır. Trigeminal sinirde hasar meydana gelmesi sonucu yüzde rahatsız edici bir takım hisler meydana gelir. Bu duruma trigeminal nevralji adı verilir.

Trigeminal Nevralji Belirtileri Nelerdir?

  ->  Yüz bölgesine dokunulduğunda herhangi bir his alınanaması

  ->  Mimik kaslarında gereksiz ve kontrol edilemeyen kasılmalar meydana gelmesi

  ->  Yanaklarda ve alın çevresinde elektrik çarpması tarzında rahatsız edici ve hastayı panikleten uyarıların oluşması

  ->  Baş ve yüz bölgesinde kısa süreli yanma, batma hissedilmesi

  ->  Bir etkenin kafanın yanlarından baskı uyguladığını zannetmek

  ->  Yanaklarda ve dudak çevresinde uyuşukluk, hareket ettirememe gibi durumların görülmesi

Trigeminal Nevralji Neden Olur?

  ->  Yüz bölgesi darbelere son derece açıktır. Bu nedenle kazalar, kasıtlı darbeler vs. nedeniyle yüzdeki oluşumlar zarar görür. Yüz sinirlerinde meydana gelen hasar da trigeminal nevraljiye sebep olabilir.

  ->  Sinirler, hem dış etkilerden korunmak için hem de doğru rotada bulunmaları için bazı bölgelerde kemiklerin içerisinden geçer. Çeşitli sebeplerle sinirin geçtiği bölgede kemik boşluğu daralırsa sinire baskı uygulanır ve nevralji meydana gelebilir.

  ->  Yüz bölgesinde yapılan estetik ameliyatlar sırasında trigeminal sinir de kesilebilir. Sinir kesilmesi sonucu trigeminal nevralji veya yüz felci meydana gelebilir.

Trigeminal Nevralji Nasıl Tedavi Edilir?

Trigeminal nevraljinin en yaygın belirtisi sebepsiz ağrı ve batmalardır. Normalde bu belirtiler klasik ağrı kesiciler ile baskılanmaya çalışılır. Ancak trigeminal nevraljide bu yöntem işe yaramaz. Trigeminal nevraljide oluşan problemleri ortadan kaldırmak için sinir iletimini düzenleyebilecek ve anlamsız iletileri baskılayacak ağrı kesiciler kullanılmaldıır. Ayrıca sinirde kopma, sıkışma gibi sorunlar varsa cerrahi müdahale ile sinir bağlantısının normale döndürülmesi gerekmektedir.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

  1. arzu dedi ki:

    cahil dişçi 2 yılımı yaktı.5 yıldır bedduacısıyım. nöroloji tedavi etti ama yüzde yetmiş bunak haldeyim ilacın yan etkisiyle.

    1. nevralji belirtileri dedi ki:

      Her zaman siz bilinçli olmalısınız. Telefonun servisçisinden beyin cerrahına kadar kimseye kendini tümüyle emanet etmemelisin.

Yorum Yaz