Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Stent Operasyonu Nasıl Yapılır?

Stent Operasyonu Nasıl Yapılır?

 Stent Nedir?

Damar problemleri arasında en riskli olanları kalp kaslarını besleyen koroner damarlarda daralma ve tıkanıklıktır. Çünkü kalbi besleyen damarlar daralırsa kalp krizi riski ortaya çıkar. Bu nedenle önemli koroner damarlarda daralma tespit edilirse stent uygulaması yapılır. Stent, damar içine yerleştirilen çelik bir kafestir. Uzunluğu değişkendir. Damarın darlık durumuna göre uzman hekim uygun stenti seçer ve takar. Takılan stent damarın eski genişliğini yeniden sağlar ve uygulandığı bölgede tekrar daralma riskini ortadan kaldırır.

Stent Nasıl Takılır?

  ->  Stent takma işlemi lokal anestezi altında yapılır.

  ->  Öncelikle hastaya kan testi yapılarak değerleri ölçülür. Herhangi bir problem yoksa anestezi yapılır ve işleme başlanır.

  ->  İlk etapta kasık bölgesinden girilerek oradaki atar damar bulunur ve ince özel borularla damarın içinden kalbe kadar ilerlenir.

  ->  Buradan kalbin koroner damarlarına ulaşılır. İnce boru damardaki darlığın olduğu bölüme gelince balon yardımıyla genişletme yapılarak stent yerleştirilir.

  ->  Stent ısıya duyarlı bir maddedir. Bu nedenle takıldıktan 1-2 saat sonra genleşerek olması gereken genişliğe ulaşır. Hasta bir süre istirahat ettikten sonra taburcu edilebilir.

Birkaç Yıl Sonra Kendiliğinden Kayboluyor

Esasen damara stent takıldıktan 3 ay sonra geri çıkarılabilse daha sağlıklı bir sonuç elde edilebilir. Ancak bu mümkün değildir. Buna çare olarak da vücudun kimyasal yapısı nedeniyle birkaç yılda tamamen kaybolacak nitelikte stent malzemeleri geliştirilmiştir. Ancak bu stentler çok pahalıdır ve her koşulda uygulanamaz.

Stent Zararlı Mıdır?

Stent zararlı bir yöntem değildir. Ancak ciddi bir işlemdir ve sonrasında uzun bir süre gözlem gerektirir Hem yerleştirilme şekli hem de stentin yapıldığı madde insan vücudu için herhangi bir problem yaratmaz. Ayrıca genel anestezi yapılmaması da bir avantajdır.

Stent Takıldıktan Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Stent takıldıktan sonra hastanın bir problem yaşama ihtimali çok düşüktür. Ancak dikkat edilmesi gereken şeyler vardır. Damar daralması nedeniyle stent takılan kişilerde kesinlikle bir beslenme ve fiziksel aktivite problemi vardır. Bu nedenle stent operasyonundan sonra düzenli olarak yürüyüş yapmak ve daha sağlıklı biçimde beslenmek gerekir.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
3 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 3,67 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz