Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Sigarayı Çayla Birlikte İçmek Kanser Riskini Katlıyor!

Sigarayı Çayla Birlikte İçmek Kanser Riskini Katlıyor!

Sigarayı Çayla İçmek

Sigaranın kansere yol açması herkesin beklediği bir durumdur. Sigara tiryakileri de bunu bildikleri halde sigara içmeye devam ediyorlar. Tüm zararlarına rağmen sigara içmeyi göze alsanız bile sigaranın vücudunuza verdiği zararlar sandığınızdan çok fazla olabilir. Sigarayla beraber çay ya da kahve gibi sıcak içecekler tüketmek sigaranın zararını kat kat artırıyor. Sıcak içecekleri bir de hızlı hızlı içiyorsanız ağız içi, gırtlak ya da mide kanserine yakalanma ihtimaliniz katlanıyor demektir. Çünkü sigaradaki kanserojenler sıcağın tahrip edici etkisiyle birleştiğinde etkisini 8 katına çıkarırlar.

 

Çok Sıcak İçecekler Gırtlak Kanseri Yapıyor

Kanser DNA’da oluşan hasarların sebep olduğu bir mutasyondur.

-> Radyasyon

-> Kimyasallar

-> Genetik miras

kanserin başlıca nedenleridir. Gırtlak ve mide kanserlerinde en az bu etkenler kadar etkili olan bir durum vardır: Tüketilen besinlerin tahrip edici derecede sıcak olması. Sıcaklık DNA hasarlarının oluşmasında çok etkilidir. Gırtlak kanseri genetik faktörlere bağlılığı en az olan kanser türüdür. Bu da demek oluyor ki gırtlak kanserine yakalanmak kişinin alışkanlıklarıyla ilgili bir durum. Öyle ki tüm dünyada sıcak içeceklerin fazlaca ve hızlı hızlı içildiği yerlerde gırtlak kanseri vakaları patlama yapmıştır.

 

Kıtlama Çay Daha Zararlı

Çaya şeker atıp karıştırdığımız zaman çayın sıcaklığı 80 dereceden 60 dereye kadar düşebilir. Fakat kıtlama içmek istediğimizde sıcaklığı 80 dereceyi bulan çayı yudumlamış oluruz. Bu sıcaklıkta çayla beraber sigara da içiyorsanız adeta kansere davetiye çıkarmışsınız demektir. Bu bilginin doğruluğu adeta halk tarafından denenerek ispatlanmıştır. Erzurum, Ağrı ve Van gibi kıtlama çay içilen bölgelerde gırtlak ve ağız içi kanseri çok yaygındır.

 

Hızlı YemeyinAşırı Acı Tüketmeyin

Lokantada yemek yiyeceğimiz zaman hepimiz servis edilen yemeğin sıcak olmasını isteriz. Çünkü yemekleri sıcak sıcak yemek herkese daha keyifli gelir. Sıcak yeme konusunda ölçüyü kaçırıyorsanız ve bir de kısa sürede yemeğinizi bitiriyorsanız sizin için de tehlike çanları çalıyor demektir. Bu noktada iki açıdan vücudunuza zarar veriyorsunuz. İlk olarak yemeklerin de içecekler gibi sıcağıyla boğazı ve mideyi tahriş eder. İkincisi ise kısa sürede yemek yediğiniz için yeterince çiğnemediğiniz lokmaların mideyi zorlaması nedeniyle mide asidinin yemek borusunu tahriş etmesidir. Mide asidi de uzun vadede kanseri tetikleyicidir.

 

Aşırı Acı Tüketmeyin

Aslında tahriş edici her şey az ya da çok kanseri tetikler. Abartıldığında acı baharatlar da bu etkenler arasındadır. Çok fazla acı tüketilen Güneydoğu bölgesinde gırtlak kanseri oranı çok fazladır.

 

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
1 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 5,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz