Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Sigarayı Bırakma Yöntemleri ve Psikolojik Sigara Bağımlılığı

Sigarayı Bırakma Yöntemleri ve Psikolojik Sigara Bağımlılığı

Sigara Bağımlılığı

Sigara içmek, insanın sağlığının günden güne yok olmasına neden olur. Sigara kullanıcıları zamanla sağlıklarını yitirmekte ve sigaranın zararlarından kaynaklanan hastalıklarla karşı karşıya gelmektedir.

 

Damar Tıkanıklığı ile Başlıyor

Damar tıkanıklıklarıyla başlayan bu sorunlara; zaman içinde kanser gibi diğer ölümcül hastalıklar da eklenebiliyor. Damarların tıkanması kalp krizi riskini maksimum seviyeye çıkartıyor. Sigaranın içerisinde yer alan zehirli maddelerin sayısının da bir hayli fazla olması; insanların sağlık yönünden zamanla birçok olumsuz durumla karşılaşmasına da neden oluyor.

 

Psikolojik Bağımlılık Nikotinden Etkili

Sigarayı bırakmak için izlenecek birçok yol var; fakat en önemlisi insanın bunu kendi kafasında bitirmesidir. Sigarayı fiziksel manada bırakmış olsa bile zihinsel olarak bağımlılığı süren insanlar yıllar sonra tekrar sigaraya başlayabiliyor. Sigaraya bağımlı olduktan sonra bırakması da bir hayli güç oluyor. Sigarayı fiziksel manada bırakmış olsa bile zihinsel olarak bağımlılığı süren insanlar yıllar sonra tekrar sigaraya başlayabiliyor.

 

Sigarayı Bıraktırma Kurumları Kesin Çözüm Mü?

Günümüzde sigarayı bırakmak için birçok kurum ve kuruluş hizmet veriyor, ancak bunların hiçbiri uzu vadede etkili olamıyor. Sigarayı bırakan birinin daha sonra tekrar başlama olasılığı bir hayli fazla. Zaman zaman sigarayı bırakan tiryaki sayısı çok fazla olsa da tamamen bırakabilen insan sayısı bir o kadar az. Bu nedenle sigarayı bırakmak için ilk adım; psikolojik olarak kişinin kendini bu duruma hazırlamasıdır. Sigarayı bırakacak olan insan, iradesine sahip çıkmalı ve sigaranın içildiği ortamlarda kendini test etmelidir. Eğer kendine hakim olabiliyorsa ve her kafası attığında sigaraya yönelmeyi bırakabiliyorsa; o kişi için sigarayı bırakmak daha kolay bir hal alacaktır. Psikolojik olarak kendini hazırlamamış olan ve iradesine hakim olmayan insanlar; her ne yöntemi denerlerse denesinler, kalıcı olarak sigaradan kurtulamazlar.

 

Sizi Oyalayacak Bir Şeyler Bulun

Sigarayı bırakmak için; sigaradan kazanılan alışkanlıkları devam ettirebilecek ekstra yöntemler de geliştirilmelidir. Sakız çiğnemek, kuruyemiş yemek ve sigara içme isteği geldiğinde 1 bardak suyu yavaş yavaş küçük yudumlarla içmek; insanların bu süreyi daha olumlu geçirebilmelerine yardımcı olacaktır. Ancak sigaranın yerini abur cuburla  doldurmak kilo alımına neden olacaktır.

 

En Başta Kendinize Saygınız İçin Bırakın

Sigaraya başlama hikayesi mutlu bir güne denk gelen birini gördünüz mü? Hep başkalarının verdiği sıkıntılar teşvik eder insanı sigaraya. Sigara içmek kendini jiletle yaralayan insanların yaptığından farklı değildir çoğu zaman. Yıllar içinde kendinize saygı duymayı ne kadar çok ihmal ettiğinizi hatırlayın. Tiyatrolara, müzikallere gidin demek gibi gerçek dışı önerilerde bulunmayacağım. Sizi mutlu eden ve kendiniz için yaptığınız ne varsa onu yapın. “Beni sigara içmek mutlu ediyor!” gibi bahanelerle çevrenizdekileri kandırabilirsiniz. Ama siz de çok iyi biliyorsunuz ki kimse ciğerleri tıkanmış, kötü kokan ve yaşam beklentisi olmayan bir insan olmak istemez.

 

Bol Su ve Spor

Spor yapmak stresi ciddi oranda azaltır. Sigara alışkanlığının en önemli nedeni de strestir. Bol bol su içmek de nikotini vücuttan uzaklaştırır. Psikolojik bağımlılığın etkisi çok büyük olsa da nikotin de yadsınamaz bir etkendir.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
2 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 3,50 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz