Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Alkol Koması & Alkol Zehirlenmesi & Ağrı Kesici İle Alkol

Alkol Koması & Alkol Zehirlenmesi & Ağrı Kesici İle Alkol

Alkol Zehirlenmesi Nedir?

Kandaki alkol seviyesinin vücudun dengesini bozacak düzeye gelmesine alkol zehirlenmesi denir. Alkol zehirlenmesi aslında sarhoşluk olarak da tanımlanabilir. Ancak komaya kadar uzanan seviyeleri vardır.

 

Ne Kadar Alkol Öldürür?

Kandaki alkol oranı 300 miligramı/dl olduğunda ölüm gerçekleşebilir. Sürekli alkol alan insanlarda alkole dayanıklılık artar ve ölüm tehlikesi 400 miligram/dl seviyelerine kadar ötelenebilir. Ancak kişi yaşamaya devam etse bile böyle alkol kullanmaya devam ettiği takdirde zamanla iç organlarında gelişecek hasarlar yaşamının sonlanmasına neden olacaktır. Sürekli içenlerde zehirlenme daha geç olur. Ancak Türkiye’de kanındaki alkol seviyesi 50 miligram/dl olan kişi zehirlenmiş olarak kabul edilir. 2 bira ya da 2 duble rakı bu seviyenin geçilmesine neden olur.

 

Alkol Zehirlenmesi Belirtileri

 • Alkol kısa sürede şuuru, algıyı ve karar verme yetisini bozar.
 • Uzun vadede başta siroz olmak üzere birçok hastalığa neden olur. Alkolün ilk etkisi dışa açılma, yani çakır keyif olma durumudur.
 • Alkol alımına devam edildiği takdirde mide bulantıları ve kusmalar başlar.
 • Daha sonra tansiyon düşer ve yüzde kızarmayla birlikte ateş basar.
 • Bu seviyeden sonra alkol alan kişi kendini iyice halsiz hisseder ve bulantılar iyice artar.
 • Sızmaya başladıktan  sonraki kusmalar çok tehlikelidir. Eğer kişinin bilinci kusarken yerine gelmezse öksürerek boğazını temizleyemez ve kusmuklar akciğerlerine dolar. Zatürreye, hatta ölüme kadar götürebilir bu durum kişiyi.
 • Alkol koması da bilinç kaybından sonra, ölümden önce olur.

 

Kadınlar Alkole Karşı Dayanıksız

Kadınlar alkole karşı daha dayanıksızdır. Kadınlarda fazla yağ olması ve kadınlarda alkolü parçalayan enzimlerin az olması bu durumun nedeni olarak gösterilmektedir. Çünkü alkol yağları çözen bir maddedir. Yağ oranı daha yüksek bir vücuda alkolün etkisi daha fazla olacaktır. Ancak alkole karşı dayanıklılığa etki eden tek neden bu değildir.

 

Metil Alkol Zehirlenmesi (Sahte Alkol)

Metil alkol; aseton, temizleyici, antifriz gibi şeylerde kullanılır. 50 miligram metil alkol öldürür. Böbrek yetmezliği, görme kaybı veya çift görme ortaya çıkar. Kaçak içkilerde metil alkol bulunabilir.

 • Sara nöbeti
 • İdrara çıkamama
 • Yüzün sararması
 • Çift görme

durumlarında hemen diyaliz ünitesi olan bir hastaneye başvurulması hayati olabilir.

 

Ağrı Kesiciyle Alkol Kullanılır Mı?

Ağrı kesiciyle alkol alınmamalıdır. Ağrı kesiciler; alkolün mideye, bağırsağa, böbreklere ve karaciğere verdiği zararı en az iki katına çıkar. Ağrı kesici içtiğinizi unutup alkol aldıysanız bunun ölümcül bir sonucu olmaz. Ancak bu davranışı sürekli yaparsanız alkole bağlı ciddi hastalıklara yakalanma ihtimaliniz çok yükselir. Sadece ağrı kesicilerin değil tüm ilaçların kullanma talimatlarını okuyarak alkolle etkileşime girip girmediği hakkında bilgi almak gerekir.

 

Alkol Vücudu Isıtmaz

Alkol vücudu ısıtmaz. Kılcal damarları genişleterek sıcak hissedilmesine neden olur. Kılcal damarların genişlemesiyle vücudun sıcaklığını korumak için yaptığı damarları büzme refleksi boşa çıkar. Soğukta kalan iki insandan biri alkol tüketse ve diğeri tüketmese; alkol tüketenin hasta olma ya da ölme ihtimali daha yüksek olur. Ancak soğuk olduğunu daha az hissedecektir.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
3 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 5,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz