Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Cep Telefonunun Zararları ve Korunma Yolları

Cep Telefonunun Zararları ve Korunma Yolları

Cep Telefonu Kullanımı

Teknoloji geliştikçe insanların yaşam koşulları değişmektedir. Aslında insanlık tarihi boyunca süregelen gelişmeler oldukça yavaş olmakta ve yavaş yayılmaktaydı. Ancak 20. yüzyılın ortasından itibaren teknoloji adeta hızına yetişilemez bir gelişme göstermiştir. Bunun en belirgin göstergesi ilk zamanlar yalnızca iletişim amacıyla kullanılan ev telefonlarının bugün hepimizin ceplerinde taşıyabildiği birer mini bilgisayar haline gelmesidir. 2000 yılından itibaren cep telefonları yaygın biçimde kullanılmaya başlanmıştır. İlk zamanlar her ailede bir tane olan cep telefonu günümüzde her bireyde bulunan ve hatta bir kesim insanın birden fazla bulundurma ihtiyacı hissettiği bir araç olmuştur. Cep telefonu zaman içinde önce ihtiyaç, sonra gereklilik, şimdilerde ise bağımlılık halini almıştır.

Cep Telefonunun Olumsuz Etkileri Nelerdir?

  ->  Cep telefonu beyinde meydana gelebilecek birçok problemi tetiklemekle birlikte kanser oluşumuna da zemin hazırlamaktadır.

  ->  Cep telefonu ekranına uzun süre bakmak göz sağlığını olumsuz etkiler. Hem ekranın parlaklığı hem de küçüklüğü uzun süre odaklanmayı gerektirir. Bu odaklanma da göz merceğinin çalışma yapısını bozar.

  ->  Cep telefonu ile uzun süre konuşmak çevreye ısı yayılmasına sebep olur. Bu ısı kulağa ve yanağa doğrudan temas ettiğinde olumsuz etki gösterebilir. Ayrıca beyni çevreleyen sıvının da bu ısı ile sebebiyle sıcaklığının artması baş ağrısına neden olur. Çünkü sıcaklık artınca beyni koruyan sıvının akışkanlığı artar ve beyin kafatasının iç duvarlarına daha fazla çarpmaya başlar.

  ->  Erkeklerde cep telefonunun pantolonun ön cebinde taşınması zararlıdır. Çünkü bu kadar yakın mesafede bir radyasyon kaynağının bulunması erkek üreme sistemini olumsuz etkilemektedir.

  ->  Hamilelerde cep telefonu kullanımının alışkanlık haline gelmesi veya telefonun karna yakın bir bölgede taşınması bebeğin gelişimini olumsuz etkileyebilir.

  ->  Cep telefonu ekranına bakarken meydana gelen duruş bozukluğu boyun düzleşmesi, boyun fıtığı gibi problemlere sebep olabilir.

  ->  Cep telefonunda uzun süre mesajlaşmak el kaslarını ve parmak eklemlerini yorar. Bu bölgelerde uzun süre ağrı oluşmasına sebep olabilir.

  ->  Cep telefonuyla çok fazla ilgilenmek bağımlılık yaratacağı için sosyal hayattan ve hatta gerçek dünyadan kopmaya sebep olabilir.

Cep Telefonunun Olumsuz Etkilerinden Korunma Yolları

  ->  Telefondan konuşulurken kulaklık kullanılmalıdır. Kulaklık yoksa hoparlörden uzaktan konuşulabilir. Mecburen kulağa tutularak konuşulacaksa sık sık kulak değiştirmek gerekir. Taşırken de mümkün olduğunca cep telefonu vücuda temas ettirilmemelidir.

  ->  Cep telefonlarının gece yatarken ya kapatılması ya da başka bir odada tutulması gerekir. Aksi taktirde gece boyunca yayılan radyasyona maruz kalınır. Üstelik bilinçaltı her an telefonun etkisinde olacağı için psikolojik olarak da yeterli dinlenme sağlanamaz. Uyurken insanların dış dünya ile bağını koparması ve dinlenmesi gerekir. Telefon ise bunun önündeki en önemli engeldir. Bunlar yapılamıyorsa en azından yataktayken ulaşılabilecek bir yerde olmamalıdır.

  ->  Cep telefonu kullanılacaksa bu yalnızca iletişim amaçlı olmalıdır. Onun dışında telefonda oyun oynamak, sosyal medyayla ilgilenmek gibi alışkanlıkların bırakılması gerekir.

  ->  Cep telefonuyla yapılacak iletişimin kısa telefon görüşmeleri şeklinde olması saatlerce mesajlaşmanın zararlı bir alışkanlık olduğunun bilinmesi gerekir.

  ->  Cep telefonunun ev ortamında çocukların ulaşamayacağı şekilde tutulması gerekir. Çünkü küçük yaşta başlayan özenmeler ve alışkanlıklar ileriki yaşlarda bağımlılık haline gelebilir.

  ->  Telefonun pek çekmediği uzun yol seferlerine çıkılacaksa telefon kapatılmalıdır. Çünkü sinyal azalınca telefon daha fazla çalışır ve radyasyonu artar. Evde de telefonun çekmediği yerler varsa telefon oralarda bırakılmamalıdır.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz