Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Sağlıklı ve Hızlı Kilo Vermenin Yolları

Sağlıklı ve Hızlı Kilo Vermenin Yolları

 Sağlıklı ve Hızlı Kilo Vermenin Yolları

Sağlıklı kilo vermek aslında sağlıksız kalori içeren yiyecekleri vücuda almamak şeklinde ifade edilirse daha doğru olur. Çünkü beslenme fazla kiloların en önemli nedenidir. Ancak bazen başka sağlık sorunlarının sonucu olarak da fazla kilo ortaya çıkabilir. Yine de kilo problemi yaşayan kişilerin büyük çoğunluğunun kötü beslenme alışkanlıkları ve hareketsizlikten dolayı kilo aldıkları da bir gerçektir. Kiloya etki eden başlıca nedenler şu şekilde sıralanabilir:

  ->  Beslenme alışkınlıkları

  ->  Günlük yaşamdaki hareketlilik spor

  ->  Troid bezinin çalışma durumu

  ->  Hormonların etkisi

  ->  Yemek yeme hızı

  ->  Bazı ilaçlar

  ->  Uyku alışkanlıkları

  ->  Psikolojik durum

 

Haftada En Fazla Kaç Kilo Verilir?

Dünya Sağlık Örgütü’nün tavsiyesine göre sağlıklı kilo kaybı haftada 0,5 kilo ile 1 kilo arasındadır. Aşırı kilolu kişilerde ve bazı özel durumlarda bu sınır haftada 1,5 kiloya kadar esnetilebilir. Yani ayda 6 kilodan fazlası kesinlikle emniyetli sınırların dışındadır. Bu miktardan fazlasını vadeden kişilere ve kurumlara şüpheyle yaklaşmak gerekir.

 

En Çok Şekerlemeler ve Tatlılara Dikkat Edin

Bu gün sadece sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklar bağımlılık olarak ifade ediliyor. Oysa rafine şeker tüketimi de zararlı ve birçok insan farkında olmasa da bağımlılık yapıyor. Az miktarlarla başlayan şeker tüketimi vücudun şeker tüketme isteğini zamanla artırıyor. Akşam yemeğinden sonra tatlı ya da çikolata krizi yaşıyorsanız beslenme sağlığı adına işler yolunda gitmemiş ve hala da gitmiyor demektir. Üstelik şeker tüketimi zamanla tatmin edilemediğinde tüm öğünlere sıçrar.

 

Yağlı ve Tuzlu Abur Cuburlar

Şekerli gıdalardan sonra ise yağlı, tuzlu ve kızartılmış atıştırmalıklar geliyor. Hamur işi ve patates gibi karbonhidrat seviyesi yüksek gıdaların yağda kızartılması ve üzerilerine aşırı tuz eklenmesi bu gıdaları sağlıksız hale getiriyor. Bu işlemlerden geçen hazır gıdalardan kaçınmak gerekiyor.

 

Alkol Direkt Yağa Çevrilir

Alkol vücut tarafından kullanılamayan bir maddedir. Kana karışan alkolün bir an önce atılması için vücutta ciddi bir su ihtiyacı oluşturur. Vücuttan atılamayan alkol ise direkt yağa çevrilir. Alkol alışkanlığı uzun vadede karın ve bel çevresinde yağlanmaya neden olur.

 

Ekmeksiz Olmaz

Ekmek toplumumuzda ana yemek kadar önem verilen bir gıdadır. Genellikle sağlıklı miktarın üzerinde tüketilir. Bu yüzden de birçok diyetisyen fazla ekmeğin zararları üzerinde durmaktadır. Ancak bu ekmeği tamamen kesmenin sağlıklı olduğu anlamına gelmez. Sadece ekmek ve ekmek cinsi gıdalarla karşılayabileceğimiz B grubu vitaminler vardır. Üstelik karbonhidrat açığının kapatılması için de ekmek önemlidir. Ancak makarna, mantı vb. ekmek cinsi ana yemeklerin yanında tüketilmemelidir. Ekmek tüketimini aza indirmek ama kesmemek gerekir.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
2 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 3,50 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz