Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Paleo Diyeti Nasıl Uygulanır?

Paleo Diyeti Nasıl Uygulanır?

Formda Kalmak

Günümüzde sağlık konusundaki en popüler konularından biri kilo vermek ve formda kalmaktır. Formda kalmanın ise iki temel ayağı vardır. Spor yapmak ve diyet uygulamak. Sporun her çeşidi enerji harcamak ve vücudu zinde tutabilmek için olumlu etki yapar. Ancak diyet konusu o kadar basit değildir. Alınan besinlerin çeşidi, içeriği, miktarı ve hazırlanış biçimi diyetin etkisini belirlemektedir. Uzmanlar tarafından kişiye özel diyet listeleri veya bir diyetin farklı kilolara göre versiyonları hazırlanmaktadır. Bunlardan bir tanesi de paleo diyetidir.

Paleo Diyeti Nedir?

Paleo diyeti doğal beslenmenin en doğru diyet yöntemi olduğu fikri üzerine hazırlanmıştır. Bunun için de gıdaların en az işlendiği ve tamamen katkısız besinlerden oluşan enki çağlardaki insanların öğünleri örnek alınmıştır. O dönemde etin yağda kızartılmadığı, buğday gibi besinlerin doğrudan tüketildiği, un ve şeker gibi zararlı besinlerin tüketilmediği bir öğün düzeni vardır. Günümüzde de buna en yakın şekilde beslenmek paleo diyetinin temel felsefesidir.

Paleo Diyeti Nasıl Uygulanır?

Paleo diyetini uygulayabilmek için hazır besinlerden uzak durmak gerekir. Bunun için de lokantalardan ve donmuş gıda satan marketlerden uzak durmak gerekir. Paleo diyetini uygulayabilmek için yumurta, süt, yoğurt ve mümkünse et ürünlerinin köyden direkt olarak alınması gerekir. Ayrıca salatalık, marul gibi sebzelerin taze olarak alınıp tüketilmesi, salata hazırlarken nar ekşisi dahil tüm yapay takviyelerden uzak durulması gerekir. İşlenmiş olduğu için bakliyatlar da paleo diyetinin dışında kalan ürünlerdir. İş hayatı yoğun olan kişilerin özellikle öğle yemeklerine ayıracak fazla vakti yoktur. Fast food tüketimi de yasak olduğu için bu kişilerin doğal besinlerini evde hazırlayıp iş yerine getirmeleri tavsiye edilir.

Paleo Diyetinde Hangi Besinler Daha Çok Tüketilmelidir?

  ->  Mevsiminde taze olarak toplanan sebzeler

  ->  Mevsime uygun meyveler

  ->  Yağ olarak yalnızca zeytinyağı (Doğal olmasına dikkat edilmelidir)

  ->  Tavuk ve balık eti (Yağ yerine su buharında pişirilmesi önerilmektedir)

  ->  Taze köy yumurtası ve günlük süt

Paleo Diyeti Ne Kadar Süre Uygulanmalıdır?

Paleo diyetinin ideal kiloya gelindiğinde bırakılması gibi bir durum söz konusu değildir. Bu diyet yalnızca kilo vermeyi hedeflemez. Aynı zamanda ömür boyunca sağlıklı ve sade bir beslenme düzeni kazanılmasını hedefler. Bunun için de paleo diyetinin ömür boyu uygulanması gerekir. Ancak kişilerin herhangi bir sağlık problemi varsa bu diyeti doktoruna danışmadan uygulamaları kesinlikle yasaktır.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz