Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Saçlarda Yağlanma Nasıl Çözülür?

Saçlarda Yağlanma Nasıl Çözülür?

Saçlar Neden Yağlanır?

Saçlarına özen gösteren insanlar için en büyük problem yağlanmadır. Saçların yağlanma nedeni ise derde bulunan yağ hücreleridir. Bu yağ hücreleri aslında vücudun tamamında bulunur. Düzenli olarak salgı yapan bu hücreler deriyi nemli tutar ve kurumasını önler. Saç derisindeki hücrelerin salgıladığı yağ da bu nedenle gereklidir. Ancak saç şeklini bozduğu ve kötü bir görüntü oluşturduğu için saçların düzenli olarak yıkanması, mevcut yağdan arındırılması gerekir.

Her Saç Aynı Miktarda Mı Yağlanır?

Saçların yağlanması, saç derisinin ürettiği yağ miktarı ile doğru orantılıdır. Üretilen yağ ise çevre koşullarından, genetik faktörlerden ve saç bakımındaki farklılıklardan etkilenir.

Her Gün Saç Yıkamak Doğru Mu?

Yağlanma nedeniyle saç şekli bozulan kişiler bu durumdan rahatsız olur ve her sabah saçını yıkamak ister. Her gün yıkanan saç derisi aşırı kuru kalır ve kuruluktan kurtulmak için aşırı yağ hücresi salgılamaya başlar. Bu da insanları kısır bir döngüye sokar. O yüzden saç diplerini bir miktar nemli bırakmak için haftada 3-4 kezden fazla saç yıkamamak gerekir.

Saçların Çabuk Yağlanmaması İçin Neler Yapılabilir?

  ->  Sürekli saçlarla oynamak, saçı günde 2-3 kez taramak deride üretilen yağ moleküllerinin yayılmasına sebep olur. Bu da tüm saçı yağlandırır ve şeklini bozar. Saç yıkandıktan sonra erkeklerin bir kez şekil verip öyle kalması, kadınların ise toka ile toplayarak saçı sabit tutması gerekir. Bu şekilde deride üretilen yağ molekülleri saçın şeklini bozamaz.

  ->  Kullanılan şampuanın türü, yağlanma miktarı açısından olukça önemlidir. Ancak direkt olarak şu şampuan yağlanma yapmaz demek yanlış olur. İnsanların çeşitli şampuanları deneyerek kendilerini en uygun olanı seçmeleri gerekir.

  ->  Özellikle duş aldıktan sonra kullanılan saç kremleri de yağlanmanın artmasına yol açabilir. Bunları mümkün olduğunca az kullanmak ve kullanırken saç diplerine temas ettirmemek gerekir.

  ->  Sirke, saç derisini temizler. Bu sayede hem kepeği azaltır hem de yağlanmayı düşürür. Ayda 3-4 kez sirkeli su ile saçları yıkamak ve makine kullanmadan kendiliğinden kurumaya bırakmak, yağlanma miktarını azaltacaktır.

  ->  Saç yıkarken ılık su kullanılması gerekir. Çünkü sıcak su deriyi kurutur. Kuruyan deri de ters uyarı yaparak hücrelerin daha fazla yağ üretmesine sebep olur. Kış aylarında pek mümkün olmasa da havanın sıcak olduğu dönemlerde ılık su kullanmaya özen göstermek gerekir.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
1 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 5,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz