Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Saç Dökülmesi Önlenebilir Mi?

Saç Dökülmesi

Saç dökülmesi özellikle erkeklerin en büyük problemlerinden biridir. Genellikle 40 yaş üstü erkeklerde çok fazla görülen saç dökülmesi, bazı kişilerde 20’li yaşlarda bile başlayabilir. Kadınlarda da saç dökülmesi görülebilmektedir. Ancak kadınlarda, erkekler kadar sık karşılaşılan bir sorun değildir. İnsanların hem daha yaşlı görünmesine hem de kendilerini çirkin hissetmesine sebep olan saç dökülmesi yıllardır araştırmalara konu olmuştur. Saç dökülmesinin neyden kaynaklandığı, genetik faktörlerin etkisi olup olmadığı, nasıl önlenebileceği konuları uzun yıllardır tartışılmaktadır. Ayrıca saç dökülmesini çok problem eden insanların piyasadaki saç çıkarttığını iddaa eden tozlara, kremlere yönelmesi bu problemi bir ekonomik kazanç haline dönüştürmüştür. Son dönemlerde gelişen teknolojiyle birlikte saç ekilmesi de popüler bir yöntem haline gelmiştir.

Saç Dökülmesi Genetik Midir?

Saç dökülmesini etkileyen bir çok neden vardır. Genetik faktörlerde bunlardan biridir. Özellikle genç yaştaki erkeklerde görülen saç dökülmelerinin en büyük sebebi genetik etkenlerdir. Bunun dışında kansızlık, yetersiz beslenme, uykusuzluk, stres gibi etkenler de saç dökülmesine neden olabilmektedir.

Saç Uzatmak Dökülmeyi Artırır Mı?

Erkeklerde görülen genetik nedenlerle saç dökülmelerinde saçın uzunluğu önemsizdir. Problem tamamen saç kökleri ve hormonlarla alakalıdır. Ancak özellikle kadınlarda mevsimsel saç dökülmeleri meydana gelir. Bu dönemlerde kısa saçlı olmak dökülme miktarını azaltır şeklinde bir görüş hakimdir. Kadınların yalnızca bu dönemde saçlarını kısa tutmaları faydalı olacaktır. Ancak bunu genellemek yanlıştır. Yani kısa saç kullananlar, saç dökülmesinden kesinlikle daha az etkilenecek diye kesin bir yargı yoktur.

Saç Dökülmesini Önlemek İçin Nasıl Beslenmek Gerekir?

Saç dökülmesini engelleyebilecek veya dökülen saçları yeniden çıkartabilecek bir besin tedavisi yoktur. Ancak proteinden zengin beslenme, gerekli vitaminleri alma gibi dikkat edilecek şeyler tüm vücut sağlığı için önemlidir. Tüm vücudun sağlığını olumlu etkileyen bir şey elbette saçları da olumlu etkiler.

Dökülen Saç Yeniden Çıkar Mı?

Genetik etkenlerle dökülen saçlarda kıl folikülü zaman içinde tamamen kapandığı için tekrar saç çıkartması beklenemez. Ancak hamilelik sonrası, stres kaynaklı veya mevsimsel dökülmelerde belli bir süre sonra dökülen saçların  tekrar yerine geldiği görülmektedir.

Saç dökülmesi bilimsel olarak engellenebilir bir durum değildir. Stresten uzak yaşamak, iyi dinlenmek, dengeli beslenmek gibi olumlu etkiler elbette saçlar için de faydalıdır. Ancak genetik nedenlerle belli bir yaştan sonra saçların dökülme durumu varsa bu engellenemez. Piyasadaki dökülmeyi önleyen ilaç adı altında satılan ürünleri kullanmadan önce kesinlikle bir dermatoloji uzmanına danışılmak gerekir.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz