Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Deniz ve Havuz Sonrası Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Deniz ve Havuz Sonrası Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Deniz ve Havuz Sonrası Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Havuz sularında dezenfektan olarak çeşitli kimyasallar kullanılmaktadır. Klorür ve bakır bu kimyasallardan en çok bilinenleridir. Bu kimyasallar bir yandan zararlı organizmaları öldürürken diğer yandan da saçları ve saç derisini yıpratır. Aynı şekilde deniz suyundaki aşırı tuz saçı kurutarak saç derisinin üzerine yerleşir. Bu tuz saça uygulanacak tedavilerin etkisini de bozar. Deniz suyunun içerdiği mineraller kepek ve egzama problemlerine iyi gelse de tuz saçları yıpratır.

  ->  Kimyasalların ve tuzun etkisiyle saçlar matlaşır ve canlılığını yitirir.

  ->  Saçlar ve saç derisi kurur, uç kırıkları artar.

  ->  Sarı saç rengi bakırın etkisiyle yeşile dönebilir.

Bu yüzden sudan çıktıktan sonra onarıcı bir bakım yapmak gerekir. Saç derisinin yağ ve nem dengesini tekrar normal hale getirecek bir bakım saç dökülmesini de bir nebze önler. Sudan çıktıktan sonra yapılacak bakım kadar suya girerken dikkat edilecek hususlar da önemlidir.

 

Suya Girmeden Yapılacaklar

  -> Denize ya da havuza girmeden saçları çeşme suyuyla ıslatmak gerekir. Bu işlem saçları suya doyurur. Böylece saçların kimyasalları ve deniz tuzunu daha az emmesini sağlarız.

  ->  Saçı kimyasallardan ve tuzdan koruyacak bir tabaka oluşturmak için saç kremleri de kullanılabilir. Ancak suya girmeden önce kesinlikle şampuan kullanılmamalıdır.

  -> Saçlar uzunsa toplanmalıdır.

  -> Suya girerken bone kullanılmalıdır. Eğer güneşlenecekseniz boneyi çıkarınca saçlarınızı güneş ışınlarından korunmak için şapka takabilirsiniz.

  -> Denize girdikten sonra, öğle saatlerinde güneş ışınlarına doğrudan maruz kalınmamalıdır. Güneş saçın protein yapısını bozar. Eğer güneşe maruz kalıyorsanız  saçları güneşten korumak için geliştirilmiş  spreyler kullanabilirsiniz.

  -> Denize girildiğinde saçlara kum bulaşmamasına dikkat edilmelidir. Kum da saçları yıpratıcı etkiye sahiptir.

 

Sudan Çıktıktan Sonra Yapılması Gerekenler

  -> Sudan çıkar çıkmaz saçları çeşme suyuyla durulamak gerekir. Hemen ardından şampuanla yıkamak da tuz ve kimyasalları saçtan uzaklaştırır.

  -> Klorür çözücü özel şampuanları havuzdan çıktıktan sonra tercih edebilirsiniz.

  -> Onarıcı saç kremleri ve losyonlar kullanılabilir.

  -> Saçların kaybettiği mineralleri ve proteini tekrar kazandıracak saç maskeleri kullanılabilir. Bu maskeler denize sık girilen dönemlerde haftada iki kez uygulanabilir.

  -> Saç kurutma makinesinin kullanımı kesinlikle sınırlandırılmalıdır. Saçlar olabildiğince havluyla kurutulmalıdır.

 

Havuzda Gözleriniz Aşırı Yanıyorsa Belediyeye Bildirin!!

Ülkemizde maalesef havuzların kimyasal dengesini eğitimsiz ve bilinçsiz kişiler ayarlıyor çoğu zaman. Öyle ki bazı havuzlarda gözlerinizin tamamen yaşardığını ve hatta nefes alamadığınızı hissedersiniz. Eğer gerçekten fazla kimyasal olduğunu düşünüyorsanız hiç ihmal etmeden durumu belediyeye bildirin. Bizzat şahit olduğum vakalardan dolayı sürekli havuzlara yöneldiğimiz yaz mevsiminde bu uyarıyı yapmayı sorumluluk bildim. Kimyasal dengesizliği yüzünden defalarca kapatılan havuzlar oldu ki bahsettiğim yerler gayet elit yerlerdi. Havuz sonrasında ya da ertesi gün göz yanması ve göz kuruluğu hissederseniz suni gözyaşı damlası kullanmayı ihmal etmeyin.

 

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
2 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 4,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz