Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Renk Körleri Nasıl Görür? Renk Körlüğü Belirtileri Nelerdir?

Renk Körleri Nasıl Görür? Renk Körlüğü Belirtileri Nelerdir?

Renk Körlüğü Nedir?

Renkleri ayırt edebilmek insanların hayata bakışında oldukça önemli bir faktördür. Siyahtan beyaza kadar olan tüm renkleri: 

**  Mavi 

**  Kırmızı 

**  Sarı

ana renklerinin farklı oranlarda birbiriyle karışması sonucunda elde eder ve görürüz. Bu renk aralığı içerisinde normal bir göz tüm renkleri birbirleriyle kaynaştırarak görür. Ancak renk körü olan göz, bazı renkleri tanıyamaz.

 

Total Renk Körlüğü

Renk körlüğü hastalığı; kırmızı, mavi veya yeşilden en az birinin görülememesi demektir. Genellikle renk körlüğü kırmızı ve yeşile karşı olur. Ancak nadiren de olsa 3 ana rengin tümüne karşı renk körü olan hastalara rastlanır. Bu tip renk körlüğüne total renk körlüğü denmektedir.

  ->  Renk körü olmak görememek anlamına gelmez.

  ->  Hastalar yalnızca renkleri ayırt edemez.

  ->  Kırmızı, mavi ve yeşil renklerini grinin farklı tonları olarak görürler.

  ->  Hastalar kırmızı, mavi ve yeşili  grinin farklı tonları olarak ayırt edebilirler. Fakat ana renklerin karıştırılmasıyla elde edilen renk tonlarını birbirinden ayırt edemezler.

 

Renk Körlüğü Çeşitleri

Renk körlüğü kendi içerisinde birçok sınıfa ayrılır. Her bir renk körü hastasının seçemediği renk tonu bir diğer hastanınkinden farklı olur. Bir renge karşı renk körlüğü de seviyelere ayrılır. Hastalar bu seviyelere göre renklerin bazı tonlarını göremezler. Renk körlüğü hastaları, göremedikleri renklerin ton farklarına bağlı olarak sınıflara ayrılırlar.

 

Renk Körlüğü Tedavisi

Renk körlüğü hastalığı doğuştan gelen ve genetik kaynaklı bir rahatsızlıktır. Renk körlüğünün tedavi edilmesi mümkün değildir. Renk körlüğü olan kişilerin, sosyal yaşantılarında diğer kişilerden bir farkları yoktur. Renk körlüğü bazı meslek grupları haricinde hastaların çalışmalarına hiçbir şekilde engel olmaz.

 

Kontak Lensler Ehliyet Umudu Oldu

Son yıllarda ortaya çıkan kontak lensler; mavi ve yeşil renk tonlarının birbirinden daha kolay ayırt edilmesine yardımcı olmaktadır. Bu gelişmeler ülkemizde ehliyet alamayan renk körü vatandaşlarımız için umut olmuştur. Her 100 erkekten 5’inin renk körü olduğunu düşünürsek önemli bir kitlenin gözünün kulağının bu gelişmelerde olduğunu tahmin edebiliriz.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
1 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 1,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

  1. Yeşil ana reng değildir dedi ki:

    Yeşil ne zamandan beri ana renk oldu?

Yorum Yaz