Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Arpacık Neden Çıkar ve Nasıl Geçer?

Arpacık Nedir ?

Göz, insanlar için hayati olmasa da en önemli organlardan biridir. Bu önemli organ dışarıdan gelecek mikroplara ve travmalara karşı yeteri kadar korunaklı değildir. Bu yüzden insanların gözlerini hem kimyasal hemde fiziksel tehlikelerden koruması gerekir. Dışarıdan gelebilecek mikroplar gözde birçok soruna hatta görme kaybına bile yol açabilir. Bu mikrobik göz hastalıklarından biri de arpacıktır. Arpacık, göz kapağının kıkırdak kısmına yakın seyreden bezlerin iltihaplanması durumudur. Bu iltihaplanma sonucu bölgesel bir şişlik meydana gelir. Bu şişlik sert ve rahatsız edicidir. Arpacık akut bir şekilde meydana gelir ve eğer tedavi edilmezse kronikleşir. Bu nedenle arpacık oluşan insanların en kısa sürede bir göz doktoruna muayene olması gerekir.

Arpacık Oluşturabilen Durumlar

  ->  Havada çok fazla toz olan yerlerde bulunmak

  ->  Eller kirli iken gözlerin kaşınması ve ovalanması

  ->  Gözünde İltihap oluşmuş bir kişi ile aynı yüz havlusunu kullanmak

  ->  Vücut direncinin düşmesi sonucu, normal zamanda etki edemeyecek mikropların yerleşip iltihap oluşturması

Arpacık Müdahale Edilmeden İyileşebilir Mi ?

Arpacık gözlenen bölgede bir iltihap vardır ve sertleşmiştir. Böyle bir yapı genelde vücut direnci düşen bireylerde, çeşitli etkenlerin tetiklemesiyle oluşur. Daha sonra bu vücut direnci yükseldiğinden sertleşmiş şişlik kendiliğinden ortadan kaybolabilir. Ancak bu şişliğin ortadan kaybolması, iltihabın tamamen bitmesi anlamına gelmez. Eğer uygun bir tedavi yapılmazsa bu iltihap odağı bulunduğu yerde saklı kalır ve vücut direnci düştüğünde tekrar kendini gösterir.

Arpacık Nasıl Geçer ?

Arpacık, akut safhada ise öncelikle vücut direncini yükseltmek hedef alınmaktadır. Daha sonra ise göz damlaları ve ağız yoluyla alınan antibiyotikler ile tedavi edilmeye çalışılır. Kronikleşen arpacıklarda öncelikle iltihap direne edilerek tamamen bez boşaltılır.  Daha sonra akut safhadaki tedaviler ile kesin iyileşme sağlanmaya çalışılır.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

  1. Zeliha dedi ki:

    Arpacık için en kolay tedavi sarımsağı soy,kurşun kalem ile 3 ihlas,Felak ve nas sureleri okuyarak hafifçe oy ,her okuduğun sürenin ardından arpacigin üzerine sarımsağı sur . Goz biraz yanacak fakat sonuç mükemmel.Allah in izniyle kurtulursunuz.Daha acirken,kabarmadan yaparsanız şişmeden kurtulursunuz.pek çok denemeyle sabittir dene ve gör.Sarimsak doğal antibiyotik dir.

Yorum Yaz